نام‌بسته یا Package Name

همه برنامه‌های اندرویدی دارای یک نام بسته یا همان  Package Name یکتا هستند که آن برنامه را روی گوشی یا در فروشگاه‌های عرضه‌کننده برنامه‌های اندرویدی مانند کافه‌بازار از سایر برنامه‌ها متمایز می‌کند. در حقیقت نام‌بسته شناسه هر برنامه است که آن را "Application ID" نیز می‌نامند.

احتیاط: در صورتی که برنامه‌ی خود را با Package Name مشخصی در کافه‌بازار منتشر کردید، در آینده امکان تغییر آن را نخواهید داشت. در صورتی که نام‌بسته برنامه را تغییر دهید، این بسته روی گوشی و کافه‌بازار به عنوان یک برنامه جدید شناخته خواهد شد و امکان بارگذاری آن به عنوان بسته جدید(آپدیت) برنامه را نخواهید داشت.

اصول و قوانین نام‌گذاری


اصول و قوانین نام‌گذاری نام بسته در اندروید مانند اصول نام‌‌گذاری بسته‌ها در زبان برنامه‌نویسی جاوا است. به صورت کلی نام‌‌گذاری بسته برنامه‌ها بهتر است به صورت زیر باشد:

topleveldomain.companyname.applicationname

در حقیقت دو بخش اول نام‌بسته برنامه، همان آدرس سایت شماست که به ترتیب برعکس نوشته شده است. برای مثال در صورتی که آدرس سایت شما www.example.ir باشد و شما قصد ساختن برنامه‌ای با کاربرد چراغ‌قوه(flashlight) را داشته باشید، نام بسته برنامه به صورت زیر است:

topdomainname: ir

companyname: example

applicationname: flashlight

بنابراین بهتر است نام بسته برنامه‌تان را ir.example.flashlight انتخاب کنید.

کاراکتر‌های مجاز


در نام‌‌بسته برنامه می‌توانید از کاراکتر‌های زیر استفاده نمایید:

  • حروف انگلیسی بزرگ و کوچک ('A' تا 'Z' و 'a' تا 'z')
  • اعداد انگلیسی
  • کاراکتر underscore ('_')
یادداشت: توصیه می‌شود برای شباهت نداشتن به نام کلاس‌ها، از حروف انگلیسی بزرگ در نام‌بسته استفاده نکنید.

موارد خاص


 
 
  • در صورتی که آدرس سایت شما دارای کاراکتر‌های خاصی مانند خط تیره «-» باشد که نتوانید از آن‌ها در نام‌بسته برنامه استفاده کنید، بهتر است به جای آن‌ها از علامت underscore('_') استفاده کنید. برای مثال برای آدرس سایت www.android-example.ir می‌توانید از نام‌بسته ir.android_example.flashlight استفاده کنید.
  • ممکن است آدرس سایت دارای کلمات رزرو شده جاوا باشد که نمی‌توانید از آن‌ها در نام‌بسته استفاده کنید. در این صورت بهتر است به ابتدا یا انتهای کلمه موردنظر کاراکتر underscore('_') را اضافه کنید. برای مثال در صورتی که آدرس سایت شما www.example.int باشد. با توجه به اینکه کلمه int از کلمات رزرو شده جاوا است، بهتر است نام‌بسته برنامه به صورت int_.example.flashlight باشد.
یادداشت: همچنین توجه کنید که کاراکتر ابتدایی هر کدام از بخش‌های نام‌بسته(کاراکترهایی که بعد از نقطه‌ها می‌آیند) می‌بایست با حروف انگلیسی شروع شود و حتی از عدد و کاراکتر underscore نیز نمی‌توانید استفاده نمایید. برای مثال نام‌بسته‌های ir.example.1flashlight و ir._example.flashlight قابل‌قبول نیستند.