علت اهمیت «مدیریت نسخه‌ها»

وضعیت‌های زیر را در نظر بگیرید:

  • در برنامه شما مشکلی به وجود آمده یا به اصطلاح متوجه شده‌اید که برنامه‌تان باگ (Bug) دارد.

  • کاربران درخواست کرده‌اند امکانات و سرویس‌های جدیدی را به برنامه اضافه کنید.

  • کاربران از شما درخواست کرده‌اند که یکی از امکانات برنامه را بهبود بخشید.

در این وضعیت‌ها لازم است شما برنامه خود را به‌روز (Upgrade) کنید و نسخه جدید آن را در اختیار کاربران قرار دهید. روند ارائه نسخه جدید برنامه به کاربران می‌توانست کاری سخت باشد ولی خوشبختانه اندروید این روند را بسیار ساده کرده است. به صورتی که وقتی شما آخرین نسخه برنامه را در کافه‌بازار منتشر می‌کنید کافه‌بازار ارائه نسخه جدید برنامه شما را به کاربرانی که نسخه‌های قبلی برنامه‌تان را نصب کرده‌اند اطلاع می‌دهد.

روند مدیریت نسخه‌ها در اندروید با استفاده از تنظیم دو خاصیت شماره‌نسخه (versionCode) و عنوان‌نسخه (versionName) که در فایل Manifest برنامه‌تان قرار دارد انجام می‌شود.

 

شماره‌نسخه (versionCode)


مقدار این خاصیت (Attribute) عددی صحیح است و به کاربران نمایش داده نمی‌شود. از شماره‌نسخه به این منظور استفاده می‌شود تا مشخص کنیم این نسخه از برنامه که در حال ساخت آن هستیم نسخه ارتقاء‌یافته (Upgrade) برنامه است یا نه. بنابراین هر موقع که خواستید نسخه جدید برنامه را روی کافه‌بازار بارگذاری کنید لازم است شماره‌نسخه را افزایش دهید.

مقدار این خاصیت را می‌توانید به هر عدد صحیحی تنظیم کنید ولی توجه به این نکته الزامی است که مقدار این عدد صحیح برای هر نسخه از برنامه در مقایسه با نسخه قبلی باید بیشتر باشد. برای مثال در صورتی که versionCode نسخه قبلی برنامه 2 است، نسخه بعدی می‌تواند هر عددی بزرگتر از 2 باشد. برای مثال می‌توانید از 3، 10، 1000 و یا هر عدد صحیح دیگری که از 2 بزرگتر است استفاده کنید.

یادداشت: پیشنهاد می‌شود نسخه جدید در مقایسه با نسخه قبلی فقط یک واحد افزایش داشته باشد. برای مثالی که زده شد عدد 3 برای versionCode مناسب‌تر است.

برای مثال فرض کنید شماره‌نسخه برنامه‌ای که در حال حاضر روی کافه‌بازار منتشر کرده‌اید 2 است و کاربران اعلام کرده‌اند که بخشی از برنامه مشکل دارد و شما پس از تغییر در برنامه، آن مشکل را برطرف نموده‌اید و قصد دارید بسته اصلاح شده برنامه را در بازار منتشر کنید تا کاربران نسخه جدید که دیگر آن مشکل را ندارد دانلود و استفاده کنند. کاری که شما باید انجام دهید این است که قبل از اینکه خروجی apk برنامه را آماده کنید لازم است در فایل AndroidManifest.xml شماره‌‌نسخه (versionCode) برنامه را به 3 تغییر دهید.

 

عنوان‌نسخه (versionName)


عنوان‌نسخه (ٰversionName) که مقدار آن یک رشته (string) است که به کاربران نمایش داده می‌شود و در حقیقت نماد آن نسخه از برنامه است.

فرض کنید زمانی که شماره‌نسخه برنامه 2 بود، عنوان‌نسخه آن "1.02" بود. حال که می‌خواهید نسخه 3 برنامه را که نسبت به نسخه قبلی تغییرات کمی داشته، روی کافه‌بازار منتشر نمایید بهتر است عنوان‌نسخه آن را به "1.03" تغییر دهید. در صورتی که نسخه‌ی جدید نسبت به نسخه قبلی تغییرات زیادی داشته باشد بهتر است از عنوان‌نسخه "2.00" استفاده کنید.

 

مثالی از فایل Manifest


 

در زیر می‌توانید یک مثال از فایل Manifest را مشاهده کنید که در آن مقادیر android:versionCode و android:versionName مشخص شده‌اند:

 

<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>

<manifest xmlns:android="http://schemas.android.com/apk/res/android"

     package="com.example.package.name"

     android:versionCode="2"

     android:versionName="1.1">

   <application android:icon="@drawable/icon" android:label="@string/app_name">

       ...

   </application>

</manifest>

در این مثال android:versionCode نشان می‌دهد که این دومین نسخه از برنامه است که منتشر شده است که با توجه به android:versionName می‌توان گفت در نسخه دوم برنامه تغییرات کوچکی صورت گرفته است.

 

در اینجا افزایش عنوان و شماره نسخه در دو محیط Android Studio و Basic4Android آموزش داده شده‌اند.


Android Studio

طبق تصویر زیر، وارد فایل  build.gradle شوید و versionCode و versionName را تغییر دهید.

توجه: برای اطمینان از اعمال شدن تغییرات از دکمه Clean Project استفاده کنید.


 

Basic4Android

در محیط basic4Android به سادگی می‌توانید در طبق تصویر زیر versionCode و versionName برنامه‌تان را افزایش دهید.


Unity

 

به زودی این آموزش اضافه خواهد شد.