نسخه چاپی
فهرست مطالب

آشنایی با سپر امنیت بازار

سپر امنیت با استفاده از ابزارهای گوناگون همچون ۱۰ آنتی‌ویروس شامل Lookout، Kaspersky، Bitdefender، DrWeb، Avast-Mobile، Avira، F-Secure، ESET Smart Security و ...، بررسی کارشناسان، گزارش‌ کاربران و نهادهای رسمی، رفتار مخرب برنامه‌ها را به صورت مداوم رصد و شناسایی می‌کند.

اگر برنامه‌ای با تشخیص سپر امنیت بازار برای برخی از دستگاه‌ها یا کاربران اندروید، خطر یا مزاحمتی ایجاد کند، آن برنامه به عنوان بدافزار یا تبلیغ‌افزار نشانه‌گذاری می‌شود.

بعد از شناسایی بدافزارها، سپر امنیت هشدار لازم را برای کاربران ارسال می‌کند و کاربران تصمیم می‌گیرند که آیا می‌خواهند به استفاده از برنامه ادامه دهند یا آن‌را از دستگاه خود حذف کنند.

چه رفتارهایی مخربند؟

تبلیغات مزاحم
این دسته از برنامه‌ها، به طور مداوم کاربر را در معرض تبلیغات ناخواسته و آزاردهنده قرار می‌دهد و به تجربه‌ی کاربری آسیب می‌زنند.

کلاه‌برداری ارزش‌افزوده:
این دسته از برنامه‌ها با فریب کاربر، او را عضو یک سرویس ارزش‌افزوده کرده و از طریق کسر اعتبار سیم‌کارت، برای کاربران هزینهٔ ناخواسته ایجاد می‌کنند.

ترس‌افزارها:
ترس‌افزارها کاربران را از آلوده‌شدن دستگاه به بدافزار می‌ترسانند، تا کاربر را ترغیب به نصب برنامه‌ای دیگر یا پرداخت پول نمایند.

جاسوس‌افزارها:
جاسوس‌افزارها، محتوا و فعالیت‌های تلفن‌همراه کاربر را زیر نظر می‌گیرند و از این اطلاعات برای اهداف مخرب استفاده می‌کنند.

  • جاسوس پیامک:

این نوع از جاسوس‌افزارها به پیامک‌های کاربر دسترسی پیدا کرده و بدون اطلاع فرد، می‌توانند پیامک ارسال کنند یا محتوای پیام‌های کاربر را بخوانند.

  • جاسوس‌افزار بانکی:

این برنامه‌ها با جعل صفحات مهمی چون صفحه‌ی ورود یا درگاه بانکی، داده‌های باارزشی مانند رمز کاربر را می‌دزدند.

بدافزار دانلود:

این نوع از بدافزار‌ها بدون اطلاع، فایل یا برنامه‌های مخرب را روی دستگاه کاربر بارگیری می‌کنند.

تروجان:

مجموعه‌ای از بدافزارها که با ظاهر کارآمد و مفید، اقدام به اعمال مخرب مخفیانه از طریق دستگاه اندرویدی کاربر می‌کنند.

  • تروجان DDoS:

این نوع برنامه‌ی مخرب از گوشی کاربر برای حمله به سایر سرویس‌های اینترنتی استفاده می‌کند.

  • تروجان Miner:

این نوع از تروجان‌ها بدون اطلاع کاربر و با استفاده از منابع دستگاه او، رمزارز استخراج می‌کنند، که عموماً باعث داغ‌شدن گوشی و پایین‌آمدن عمر باتری می‌شود.

باج‌افزار:

این نوع از بدافزارها اختیار دستگاه اندرویدی کاربران را به دست می‌گیرند و در ازای دادن دسترسی دوباره‌ی کاربر به اطلاعات خودش، از او درخواست پول می‌کنند.

بدافزار پنهان:

این نوع برنامه‌ها با پنهان‌کردن خودشان از دید کاربران، به فعالیت‌های مخرب از جمله سرقت اطلاعات، تبلیغات مزاحم یا انواع دیگری از سوءاستفاده دست می‌زنند.

برنامهٔ جعلی:

این برنامه‌ها با ادعای غیرواقعی و با فریب کاربران به عنوان برنامه مفید، وارد تلفن همراه کاربر شده و ممکن است دست به فعالیت‌های مخرب بزنند.

فیشینگ:

این بدافزار با طعمه گذاشتن، کاربر را در تله می‌اندازد و اطلاعات با ارزشی چون رمز‌های عبور، جزییات کارت‌های اعتباری و سایر اطلاعات شخصی مهم کاربر را با ادعاهای دروغینی چون نیاز به تغییر رمز عبور و ... می‌دزدد.

به مطالب ارائه شده چه امتیازی می‌دهید؟
محل نوشتن دیدگاه ...

اگر در مورد محتوا نظر یا پیشنهادی دارید لطفا برای ما بنویسید.

زمان انتشار: ۱۴۰۰-۰۴-۰۸ ۱۳:۱۲

آخرین به‌روزرسانی: ۱۴۰۰-۱۲-۰۷ ۰۶:۱۲