نسخه چاپی

چرا برنامه‌ها در بازار پذیرفته نمی‌شوند؟‌

رعایت قوانین انتشار برنامه و نکات فنی، به فرآیند انتشار برنامه‌ی شما در بازار سرعت می‌بخشد. شما می‌توانید با مراجعه به قوانین انتشار و همچنین مستندات فنی موجود در سایت توسعه‌دهندگان از بروز مشکلاتی که ممکن است انتشار برنامه‌ی‌ شما را به تأخیر بیندازد، جلوگیری کنید. از آن‌جایی که پذیرفته‌نشده برنامه‌ها می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد، در این راهنما سعی کردیم به متداول‌ترین این دلایل اشاره کنیم

نمودار پیش‌رو برخی از متداول‌ترین دلایل رد برنامه‌ها را در بهار ۱۴۰۰ نشان می‌دهد. عدم رعایت قوانین کپی‌رایت، نقض امنیت و حریم شخصی کاربران، ایرادات فنی برنامه، درخواست دسترسی‌های غیرضروری به اطلاعات کاربران و تکمیل نادرست توضیحات و اطلاعات برنامه، به‌ترتیب پرتکرارترین دلایل عدم انتشار برنامه‌ها در بازار هستند، که در ادامه به شرح آن‌ها می‌پردازیم.

دلایل متداول عدم انتشار برنامه‌ها

۱. عدم رعایت قوانین کپی‌رایت

عدم رعایت قوانین کپی‌رایت متداول‌ترین دلیل رد برنامه‌ها است. پای‌بندی به قوانین کپی‌رایت در بازار از اهمیت بالایی برخوردار است و رعایت حقوق مالکیت فکری، ازجمله حقوق مالکیت صنعتی (حق اختراع و علائم تجاری) و حقوق مالکیت ادبی آثار دیگران در برنامه‌ها الزامی است. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید راهنمای قوانین کپی‌رایت را مطالعه کنید.

۲. نقض امنیت و حریم شخصی

حفظ حریم شخصی کاربر و ارائه‌ی محیطی امن برای او باید از سوی بازار و توسعه‌دهندگان ضمانت شود. برنامه‌های مخربی که از اطلاعات شخصی کاربر سوءاستفاده می‌کنند، به هیچ‌ عنوان در بازار منتشر نخواهند شد. به‌طورمثال، برنامه‌هایی که از پرداخت اینترنتی استفاده می‌کنند، باید فرآيند پرداخت کاربران را از درگاه‌های امن مورد تأیید بانک مرکزی و از مسیر مرورگرها انجام دهند. همچنین، برنامه‌‌ها نباید برای کاربر هزینه‌ی پنهان ایجاد کنند و بدون اجازه‌ از سمت کاربر پیامک بفرستند یا تماس تلفنی برقرار کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد امنیت برنامه‌ی خود و حفظ حریم شخصی کاربران‌تان، مستندات امنیت و حریم شخصی بازار را مطالعه کنید.

۳. نقص فنی برنامه

پیش از بارگذاری برنامه،‌ از درستی عملکرد آن اطمینان پیدا کنید. می‌توانید عملکرد برنامه‌ی خود را روی چند دستگاه امتحان و سپس برای انتشار برنامه اقدام کنید. برنامه‌های ناقص یا برنامه‌هایی که هنگام اجرا در قسمت‌های مختلف با خطا مواجه می‌شوند، در بازار پذیرفته نمی‌شوند.
پس از انتشار برنامه نیز، به‌طور مداوم درستی عملکرد برنامه خود را ارزیابی کنید. اگر کارکرد برنامه‌ی شما به هر دلیلی پس از انتشار دچار اختلال شود، برنامه از حالت انتشار خارج خواهد شد. برای بررسی عملکرد برنامه‌ی خود می‌توانید از مستندات فنی بازار نیز کمک بگیرید. 

۴. درخواست دسترسی‌های غیرضروری

حفظ امنیت کاربران برای بازار اهمیت بسیاری دارد؛ بنابراین، اگر برنامه‌ای از کاربران خود دسترسی‌های غیرضروری بخواهد، در بازار پذیرفته نمی‌شود. با وجود این، در شرایطی که  دسترسی مربوط به کارکرد اصلی برنامه نباشد و توسعه‌دهنده در مورد استفاده صحیح از دسترسی دلایل قانع‌‌کننده و شفافی داشته و راه‌حل جایگزینی نیز وجود نداشته باشد، ممکن است برنامه برای انتشار پذیرفته شود. توجه داشته باشید که این موارد استثناء است و امکان استفاده از دسترسی‌‌های غیرضروری در برنامه وجود ندارد. برای آشنایی بیشتر با دسترسی‌های مجاز می‌توانید راهنمای دسترسی‌ها را مطالعه کنید. 

۵. اطلاعات و توضیحات نادرست

هنگام انتشار برنامه‌ خود در بازار، باید به نام، اطلاعات و توضیحاتی که برای آن درج می‌کنید، دقت داشته باشید. اطلاعات و توضیحات یک برنامه، معرف آن است. کاربران با کمک این توضیحات با برنامه‌ی شما آشنا می‌شوند و تصویری کلی از آن به‌دست می‌آورند. این اطلاعات بخشی از محتوای برنامه‌ی شما را تشکیل می‌دهد و باید مطابق قوانین بازار نوشته شود. عدم رعایت قوانین بازار هنگام درج این اطلاعات یکی از دلایلی است که به رد برنامه‌ی توسعه‌دهنده منجر می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از راهنمای اطلاعات و توضیحات  کمک بگیرید. 

به مطالب ارائه شده چه امتیازی می‌دهید؟
محل نوشتن دیدگاه ...

اگر در مورد محتوا نظر یا پیشنهادی دارید لطفا برای ما بنویسید.

زمان انتشار: ۱۴۰۰-۰۴-۰۸ ۱۳:۱۸

آخرین به‌روزرسانی: ۱۴۰۰-۰۷-۰۶ ۰۵:۴۰