جعل هویت

جعل هویت زمانی اتفاق می‌افتد که یک برنامه بدون وجود ارتباط واقعی سعی کند خود را مانند برنامه‌، سازمان یا شخصی دیگر به تصویر بکشد. این امر ممکن است به صورت ناخواسته و در حالتی که محتوای برنامه تصور وجود یک قرارداد رسمی بین طرفین را ایجاد می‌کند نیز اتفاق بیفتد.


در صورتی که از نام تجاری، آیکون یا نام برنامهٔ دیگری برای معرفی برنامهٔ خود (نام برنامه، عنوان توسعه‌دهندگی و توضیحات برنامه) استفاده و برای کاربر این حس را ایجاد کنید که برنامه توسط همان نهاد توسعه داده شده و دارای کیفیت و محتوایی مشابه برنامه‌های دیگر آن نهاد است، این مورد جعل هویت از یک توسعه‌دهنده و برنامهٔ او بوده و طبق قوانین کافه‌بازار تخلف محسوب می‌شود.

در صورت نبود قرارداد رسمی یا تأییدیه، وانمود نکنید که نهاد یا سازمانی برنامهٔ شما را تأیید کرده است یا برنامه با گروه یا نهاد دیگری ارتباط دارد، مهم نیست که شما چه نوع برنامه‌ای ارائه می‌دهید یا چه انگیزه‌ای از این کار دارید.

دستورالعمل‌های زیر می‌تواند به شما کمک کند: 

 

  • برنامه‌هایی که در محتوای خود به هر شکلی از نام یا علامت تجاری سازمان‌ها، باشگاه‌ها، سایت‌ها، برنامه‌ها یا نام اشخاص حقیقی و حقوقی و… استفاده می‌کنند، نیاز به کسب اجازه از آن‌ها دارند.
  • تظاهر نکنید که شخص دیگری هستید. اگر شما نمایندهٔ رسمی یک شرکت، سازمان یا شخص ثالث نیستید، تظاهر نکنید که محتوای برنامهٔ شما توسط ایشان ایجاد شده است.
  • در صورتی که استفاده از نام یا علائم تجاری دیگران در حد متعارف و با رعایت شرایط استفاده و رفتار منصفانه باشد، لازم است «غیررسمی» بودن برنامه و عدم تعلق آن به صاحب نام یا علامت تجاری صراحتاً ذکر شود.
  • فروش یا عرضهٔ برنامه‌های خارجی، ایرانی و هرگونه نسخهٔ ترجمه شده‌ یا دستکاری شدهٔ برنامه‌ها به سود یا به نام توسعه‌دهندهٔ دیگری ممکن نیست.
  • از سایت‌ها و برنامه‌های متخلف حمایت نکنید. کاربر را به سایت‌هایی که قوانین بازار را نقض یا خود را به عنوان برنامه یا سازمان دیگری معرفی می‌کنند، منتقل نکنید.
  • از نام و نشان سایر برنامه‌ها استفاده نکنید. از نام شخص، سازمان یا محصول دیگران در نام و توضیحات برنامه‌ٔ خود (بدون کسب اجازه از ایشان) استفاده نکنید.

استفاده از نام‌ سایر برنامه‌ها

در صورتی که نام یک برنامه شناخته شده یا ثبت شده باشد، شما مجاز به استفاده از این نام (بدون کسب اجازه از صاحب آن) در عنوان برنامه‌ٔ خود نیستید زیرا این مورد ممکن است برای کاربر گمراه‌کننده باشد. برای مثال:

 شیوهٔ صحیح نامگذاری:

درصورتی که نسخه‌ای متفاوت از یک برنامهٔ متن‌باز را منتشر می‌کنید لازم است غیررسمی بودن آن را در عنوان برنامه ذکر کنید.

تأیید هویت و رسمیت: هنرمندان، شرکت‌ها، سازمان‌ها، ادارات دولتی، بانک‌ها، سایت‌ها و بلاگ‌ها، رویدادها، همایش‌ها، مناسبت‌ها و دیگر موارد پیش از انتشار برنامه‌هایشان در کافه‌بازار، نیازمند احراز هویت هستند.

  •  احراز هویت اشخاص را می‌توان با مکاتبه از طریق ایمیل‌های رسمی دامنهٔ وب‌سایتِ درخواست‌دهنده، ارائهٔ نامه‌ همراه با امضا و مهر رسمی و مدارک دیگری که از ایشان درخواست می‌شود، انجام داد. لازم است این ایمیل حاوی نام توسعه‌دهنده و نام بستهٔ برنامه باشد.