محتوای تبلیغات

تبلیغاتی که در برنامه‌ٔ شما نمایش داده می‌شود جزئی از برنامه است. در نتیجه وجود هر گونه محتوای نامناسب در آن بر عهده توسعه‌دهنده آن برنامه است. تبلیغات برنامهٔ شما نباید قوانین مربوط به «محتوا» (مانند تبلیغ فعالیت مجرمانه، خشونت، محتوای جنسی و ...) و یا قوانین مربوط به «حریم شخصی» را نقض کند.

برنامه‌هایی که از اطلاعات موقعیت مکانی برای انجام تبلیغات استفاده می‌کنند مشمول سیاست‌های مرتبط با اطلاعات حساس و شخصی می‌شوند و علت دسترسی به آن باید به وضوح برای کاربر شرح داده شود.

دستورالعمل‌های زیر می‌تواند به شما کمک کند:
 
 • تبلیغات باید متناسب با گروه سنی مخاطبان هر برنامه نمایش داده شود. نمایش تبلیغاتی که مربوط به بزرگسالان است در برنامه‌های مربوط به کودکان مجاز نیست.
 • تبلیغات نباید با بنر خالی یا به صورت آزمایشی در برنامه نمایش داده شود.
 • کاربران نباید در ازای دیدن تبلیغات پول دریافت کنند.
 • در صورتی که برنامه‌ی خود را به صورت غیر‌رایگان در بازار منتشر کرده‌اید، نمایش تبلیغات در برنامه تنها در صورتی مجاز است که در توضیحات برنامه کاربر را از  وجود تبلیغات و نحوه‌ی نمایش آن‌ها مطلع سازید.
 
 

تبلیغات آزاردهنده

تبلیغاتی که توسط برنامه‌ی شما نمایش داده می‌شوند، نباید برای کاربر آزاردهنده باشند. مصادیق تبلیغات آزاردهنده می‌تواند شامل طیف گسترده‌ای باشد که اشاره به تمام آنها در این مستند امکان‌پذیر نیست. با این وجود، رعایت تمامی حقوق کاربر در این زمینه برای توسعه‌دهندگان ضروری است.

دستورالعمل‌های زیر می‌تواند به شما کمک کند:

 
 • تبلیغات خود را داخل برنامه نمایش دهید: تمامی تبلیغات خود را داخل برنامه نمایش دهید، به گونه‌ای که آزاردهنده نباشد یا کاربر را مجبور به انتخاب آن نکند. همچنین نمایش تبلیغات روی Lock screen مجاز نیست و نباید با فشار دادن دکمه‌ی Home‌ یا آیکون‌های غیر‌مرتبط تبلیغات شروع به نمایش داده شدن کنند.
 • تبلیغات خود را در محل مناسبی در داخل برنامه قرار دهید: تبلیغات نباید به نحوی نشان داده شوند که موجب کلیک‌ کردن سهوی کاربر روی آن شود، یا امکان استفاده از بخشهایی از برنامه را برای کاربر مشکل سازد. اگر برنامه‌ی شما از Extension برای کارکرد خود بهره برده است تبلیغات نباید بر روی آنها نمایش داده شوند. همچنین تبلیغات نباید با زدن بر روی گزینه‌هایی که کاربردی غیر از تماشای تبلیغات اختیاری دارد؛ مانند گزینه‌ی خروج از برنامه،  شروع به نمایش داده شدن کنند.
 • برای استفاده از برنامه کاربر را وادار به واکنش در قبال تبلیغات نکنید: اجبار کاربر برای کلیک روی تبلیغات یا خریداری کالا و خدماتی که در آن نمایش داده می‌شوند، به منظور استفاده از برنامه و کارکرد آن خلاف قوانین است. همچنین تبلیغاتی که داخل برنامه نمایش داده می‌شوند باید به آسانی توسط کاربر قابل رد شدن باشند و کاربر در قبال رد کردن آن‌ها نباید متوجه ضرر یا فقدان کارکردی از برنامه شود.
 • بدون اطلاع و رضایت کاربر، بیرون از برنامه تغییری ایجاد نکنید: تبلیغات برنامه به هیچ عنوان نباید بدون اطلاع و رضایت کامل کاربر تغییری خارج از برنامه ایجاد کنند؛ روی دستگاه کاربر و سیستم عامل آن اثرگذار باشد؛  یا بر سایر برنامه‌هایی که روی دستگاه کاربر نصب شده است تداخل و تاثیر داشته باشد.
 • میانبر، بوکمارک یا آیکون تبلیغاتی ایجاد نکنید: برنامهٔ شما و تبلیغات آن نباید به صفحهٔ خانگی اندروید میانبری اضافه؛ در مرورگر دستگاه صفحه‌ای ذخیره؛یا آیکونی با هدف تبلیغات ایجاد کند.
 • از قسمت اعلان‌ها (Notification) برای تبلیغات استفاده نکنید: برنامه‌ها نباید از اعلان‌ها (Notification) برای ارسال تبلیغات استفاده کنند. اعلان‌ها می‌توانند برای اطلاع‌رسانی‌های مرتبط با کارکرد برنامه مانند به‌روز‌رسانی‌ و امکانات جدید آن استفاده شود. استفاده از اعلان‌های چسبان (Ongoing) نیز جز در مواقعی که برنامه برای عملکرد صحیح به آن نیاز داشته باشد خلاف قوانین است.

تبلیغات گمراه‌کننده

تبلیغات نمایش داده شده توسط برنامه نباید گمراه‌کننده و فریبنده باشد و باید کاملاً مشخص باشد کدام برنامه نمایش‌دهندهٔ تبلیغ است.

دستورالعمل‌های زیر می‌تواند به شما کمک کند:

 • عدم استفاده از رابط کاربری جعلی: تبلیغات نباید به شکل رابط کاربری یک برنامه ظاهر شوند.
 • عدم شبیه‌سازی پیغام‌های سیستمی: نمایش تبلیغات به شکل پیغام‌ها و هشدارهای سیستمی اندروید و یا بازار، خلاف قوانین است.
 • عدم شبیه‌سازی پیغام‌های به‌روزرسانی: جعل پیغام‌های به‌روز‌رسانی بازار و یا اندروید خلاف قوانین است.