نسخه چاپی
فهرست مطالب

اطلاعات متناقض

لازم است برنامه‌ها آنچه را توسعه‌دهنده توضیح داده اجرا کنند و شامل ویژگی‎های مخفی، مستند نشده و متناقض با توضیحات برنامه نباشند.

برای مثال:

  • برنامه‌ها نباید دارای اطلاعاتی غلط و گمراه‌کننده در محتوا، عنوان، دسته‌بندی، آیکون، توضیحات، ویدئوشات و یا اسکرین‌شات باشند.
  • نام‎ و آیکون برنامه‌ها در بازار، باید با نام و آیکونی که پس از نصب برنامه روی دستگاه نمایش داده می‎شود مشابه باشند تا موجب سردرگمی نشوند. 
  • اگر برنامه به هر شکلی رقابتی ایجاد می‌کند که کاربران امکان مشارکت در آن را دارند، باید قوانین مشخص و شفافی برای مشارکت، امتیازدهی، قرعه‌کشی و دیگر موارد مربوط به رقابت داشته باشد و از تقلب یا تحریف امتیازات بپرهیزد.
  • توضیحات برنامه می‌بایست همسو با قابلیت‌های آن تنظیم و نوشته شود.
  • برنامه‌هایی که ادعای خلاف واقع مبنی بر وابستگی به یک نهاد دولتی دارند یا ادعا می‌کنند که قادر به ارائه‌‌ی تسهیلات دولتی می‌باشند، در بازار قابل انتشار نیستند. 
رفتار گمراه‌کننده


نظر، امتیاز و نصب غیر واقعی

نظر، امتیاز و نصب غیرواقعی (آیا نظرات، امتیاز و نصب کاربران برنامهٔ شما واقعی بوده و به درستی درخواست شده؟)

نظرات و امتیاز‌های برنامه معیاری برای سنجش کیفیت آن هستند و تصمیم کاربر برای دریافت برنامه به صحت آن‌ها وابسته است. نوشتن نظرات، دادن امتیاز‌های غیرواقعی یا قرار دادن محتوای ناخواسته به هر نحو در بازار ممنوع است.

لازم است توسعه‌دهنده به‌منظور اطلاع‌ از مشکلات کاربران، به طور منظم نظرات و امتیازهای برنامهٔ خود را بررسی کند، در پاسخ‌های خود به نظرات بر روی مشکل اصلی برنامه تمرکز کرده و از درخواست امتیاز بیشتر از کاربر خودداری نماید.

نظر، امتیاز و نصب غیرواقعی

جهت اطمینان از حفظ کیفیت نظرات، امتیاز‌ها و نصب برنامه، بازار بر شیوهٔ عملکرد و نحوهٔ درخواست آن‌ها حساسیت و نطارت دارد. توجه داشته باشید که هرگونه دستکاری در نصب و نظرات برای تغییر جایگاه برنامه در بازار تخلف محسوب می‌شود. از این نمونه دستکاری‌ها می‌توان به نصب‌های غیرواقعی یا تشویقی (ungenuine or incentivized installs) اشاره کرد.

درخواست نظر از کاربر

تشویق کاربران به هر نحو برای دریافت نظر مثبت یا درخواست‌های پی‌در‌پی یا اجباری به منظور نظرسنجی از کاربران ممنوع است. 

درخواست نظر از کاربر در صورتی که او را ترغیب به ارائه نظر مثبت نکرده باشید، مجاز است.برای مثال: «اگر از این بازی خوشتون اومده، در بازار برای ما نظر خودتون رو ثبت کنید»

پاسخگویی به نظرات کاربران 

نظرات کاربران، بخشی جدایی‌ناپذیر از تجربهٔ کاربری برنامه است، بنابراین توسعه‌دهنده باید هنگام پاسخگویی به نظرات آن‌ها به موارد زیر توجه داشته باشد:

  • در پاسخگویی به نظرات، احترام کاربران را رعایت نماید.
  • پاسخ‌ها می‌بایست مرتبط با  نظرات کاربران باشند و از درج اطلاعات شخصی پرهیز شود. 
  • بازاریابی در قسمت نظرات ممنوع است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می‌توانید راهنمای پاسخ‌دهی به نظرات را مطالعه کنید.

توضیحات برنامه

توضیحات برنامه (برنامه را به درستی معرفی کرده‌اید؟)

توسعه‌دهنده می‌بایست اطمینان حاصل کند که در برنامه و توضیحات آن محتوای نامناسب، گمراه‌کننده، تکراری و یا نامربوط وجود ندارد. جهت بهبود تجربه‌ٔ کاربری، ارائهٔ چنین مواردی از دید بازار تخلف محسوب شده و وجود آن‌ها نتیجه‌ای جز دریافت نظرات منفی از طرف کاربران و همچنین افزایش احتمال حذف شدن برنامه ندارد.

هنگامی که توسعه‌دهنده برنامهٔ خود را در بازار منتشر می‌کند، لازم است توجه ویژه‌ای به نام، توضیحات و دیگر اطلاعات تکمیلی آن داشته‌ باشد. توضیحات یک برنامه معرف آن، در بردارندهٔ ویژگی‌های خاص برنامه و همچنین راهنمای کاربر برای شناخت و دریافت یک برنامه است. در نتیجه این قسمت اهمیت بسیاری دارد. یک نام جالب و به یاد ماندنی و همچنین یک توضیح متقاعدکننده، برای جذب مخاطب لازم و ضروری است و این توضیحات مانند محتوای برنامه‌ٔ توسعه‌دهنده باید مطابق با قوانین بازار ایجاد شود.

توسعه‌دهنده می‌تواند با استفاده از شیوه‌های زیر از تخلف‌های مربوط به کلیدواژه اجتناب کند:

معرفی دقیق برنامه: توسعه‌دهنده می‌باسیت توضیحات برنامه را به گونه‌ای انتخاب کند که گویای عملکرد و تجربهٔ کاربری آن باشد. برای اطلاعات بیشتر در این رابطه توسعه‌دهنده می‌تواند از راهنمای انتخاب نام مناسب استفاده کند.

استفاده مناسب از کلید واژه: استفادهٔ بیش از اندازه از کلیدواژه‌ها و یا به‌کارگیری کلیدواژه‌های تکراری و نامرتبط ممنوع است. 

کلیدواژه‌های تکراری
استفادهٔ بیش از اندازه از کلیدواژه‌های متفاوت و یا تکراری خلاف قوانین است.

عدم استفاده از جملات و کلمات نامربوط: برنامه‌ها نباید حاوی توضیحات نامرتبط با کاربرد اصلی آن (جهت فریب کاربر و در نتیجه ارتقاء غیرمجاز جایگاه برنامه) باشد. اشاره به کلماتی مانند تخفیف، فروش ویژه، جایزه و … در توضیحات برنامه پذیرفته نیست. 

به عنوان مثال:

- اگر برنامهٔ توسعه‌دهنده به بازی Angry Birds هیچ ارتباطی ندارد، نباید در توضیحات برنامه از آن نام ببرد.

- برای جلوگیری از ایجاد جذابیت‌های کاذب به‌منظور ترغیب کاربر به نصب برنامه، اشاره به عبارات و واژه‌هایی نظیر «تخفیف»، «جایزه»، «فروش ویژه» و «حراج» در عنوان، آیکون، توضیحات و اسکرین‌شات و استفاده از کلمات کلیدی که به کاربرد برنامه مربوط نیست اما کاربران آن‌ها را بسیار جستجو می‌کنند، ممنوع است.

توضیحات نامرتبط

ارائه توضیحات برنامه به طور مختصر و مفید: توسعه‌دهنده باید توضیحات برنامه را به صورت شفاف و گویا انتخاب کند. (توضیحات مختصر به بهبود تجربهٔ کاربریِ مخاطبی که از دستگاه اندرویدی با صفحه نمایش کوچک استفاده می‌نماید، کمک می‌کند.) توضیحات طولانی  یا تکراری طبق قوانین بازار تخلف محسوب می‌شود. اطلاعات بیشتر در صفحه راهنمای نوشتن توضیحات برنامه قابل مشاهده است. 

توضیح نقاط ضعف احتمالی برنامه: توسعه‌دهنده باید مشکلات، ناسازگاری با دستگاه‌ها یا نسخه‌های سیستم‌ عامل اندروید و شرایط خاصِ استفاده از برنامه را در توضیحات آن ذکر نماید. اگر توسعه‌دهنده‌ در این شرایط برای کسب اطمینان کاربران از کارکرد برنامه، نسخهٔ آزمایشی ارائه کرده‌ است، باید در توضیحات برنامه از کاربران صریحاً بخواهد که نسخهٔ آزمایشی را امتحان کنند.

عدم استفاده از ویژگی‌های پنهان یا مستند نشده در برنامه: نحوه‌ی بررسی و عملکرد برنامه باید برای کاربران واضح و شفاف باشد. به همین ترتیب، برنامه نباید با محتوا یا خدماتی که در واقعیت ارائه نمی‌گردد، معرفی شود.

استفاده از اسکرین‌شات، یک روش عالی برای آشنایی کاربران با فضای برنامه‌ها و نحوهٔ عملکرد آن است. بهتر است توسعه‌دهنده از اسکرین‌شات و ویدئوشات برای راهنمایی کاربران در رابطه با آنچه از برنامه متعلق به ایشان دریافت می‌کنند، استفاده کند.
 توسعه‌دهنده باید مناسب‌ترین دسته را برای برنامه خود انتخاب کند. توضیحات بیشتر در صفحه  راهنمای انتخاب دسته قابل مشاهده است. در صورتی‌که توسعه‌دهنده برنامه‌ی خود را در  دسته‌ مرتبط با محتوای آن قرار ندهد، بازار طبق قوانین، اختیار تغییر دسته‌بندی برنامه را به تشخیص خود خواهد داشت.

عدم استفاده از تصاویر نامناسب در توضیحات: استفاده از هرگونه تصاویر حاوی محتوای خشونت‌آمیز، جنسی و … در اسکرین‌شات‌ها ممنوع است. 

استفاده از توضیحات مناسب برای تمام رده‌های سنی: توسعه‌دهنده باید اطمینان حاصل کند که حتی اگر محتوای برنامه وی مخصوص بزرگسالان است، توضیحات برنامه، اسکرین‌شات‌ها و ویدئوشات‌ها، مناسب ردهٔ سنی ۴+ انتخاب شوند. به عنوان مثال اگر برنامه‌، یک بازی با محتوای خشونت‌آمیز برای رده سنی بزرگسال باشد، در هر حال می‌بایست تصاویری انتخاب شود که نمایشگر خشونت از جمله صحنه مرگ یا خونریزی نباشند.  

عدم درج نظرات کاربران در توضیحات برنامه: توسعه‌دهنده نباید نظر کاربران را به توضیحات برنامه‌ اضافه کند. کاربر می‌تواند از بخش نظرات بازار جهت مشاهدهٔ نظر دیگران استفاده نماید.

توضیحات نامرتبط
لطفاً نظر کاربران را به توضیحات برنامه‌ اضافه نکنید. کاربر می‌تواند از بخش نظرات بازار جهت مشاهدهٔ نظر دیگران استفاده کند.

جزئیات بیش‌از حد: توسعه‌دهنده باید در توضیحات برنامه‌ از ارائهٔ جزئیات بیش از حد و همچنین اشاره به سایر برنامه‌ها و محصولات خود اجتناب کند. به عبارت دیگر توسعه‌دهنده نباید تمامی زیرشاخه‌ها و عناوین برنامه‌ را شرح دهد یا لیست سایر برنامه‌های خود را به توضیحات اضافه کند. در صورتی‌که برنامه دارای نسخهٔ آزمایشی یا دمو باشد، توسعه‌دهنده می‌تواند لینک آن را در قسمت توضیحات ذکر کند.

جزئیات بیش از حد
لطفاُ از نوشتن جزئیات بیش‌از حد خودداری کنید.

نمونه مناسب:

نمونه مناسب
به مطالب ارائه شده چه امتیازی می‌دهید؟
محل نوشتن دیدگاه ...

اگر در مورد محتوا نظر یا پیشنهادی دارید لطفا برای ما بنویسید.

زمان انتشار: ۱۴۰۰-۰۲-۲۸ ۱۶:۵۹

آخرین به‌روزرسانی: ۱۴۰۰-۰۵-۱۸ ۱۸:۰۲