نسخه چاپی
فهرست مطالب

کاربران بالاترین کیفیت را از بازار انتظار دارند و حفظ محتوا، خدمات و تجربیات با کیفیت بالا، باعث افزایش اعتماد آن‌ها خواهد شد. کیفیت برنامه مستقیما بر موفقیت بلندمدت برنامه شما از نظر نصب، رتبه‌بندی، تعامل و حفظ کاربر تاثیر می‌گذارد. کاربران بازار انتظار اپلیکیشن‌های با کیفیت را دارند به خصوص زمانی که برای برنامه‌ها هزینه‌ای را نیز پرداخت می‌کنند.


جامعیت، کمیت و کیفیت محتوای یک برنامه‌ لازم است با یافته‌های کاربر که به راحتی با جستجو در اینترنت در دسترس است، تفاوت آشکاری داشته باشد. برنامه‌هایی که شامل محتوای پراکنده هستند و جامعیت کافی ندارند، در بازار قابل انتشار نیستند. همچنین در صورتی‌که توسعه‌دهنده قادر به ارائه‌ محتوای برنامه‌های خود در یک برنامه باشد، بهتر است از عرضه‌ آن به صورت مجزا در چندین برنامه خودداری کند. 

علاوه بر محتوای برنامه‌ها، امکانات، رابط کاربری، کارایی و کاربردوستانه بودن (User Friendly) آن‌ها نیز اهمیت دارد. بازار همواره تلاش می‌کند تا با حمایت از برنامه‌های با کیفیت، توسعه‌دهنده‌ها را در جذب حداکثری کاربرانشان یاری دهد. برنامه‌ها با هر ابزاری که توسعه یافته باشد، لازم است از کیفیت و رابط‌‌‌‌ کاربری قابل قبولی برای انتشار برخوردار باشند. برنامه‌‌های نامناسب و ناکارآمد که خصوصیات و ویژگی‌های متمایزی از سایر برنامه‌ها یا بازی‌های دیگر توسعه دهنده ندارند، در بازار قابل انتشار نیستند. این سند قوانین به شما کمک می‌کند تا جنبه‌های اساسی کیفیت برنامه خود را  ارزیابی کنید.


قبل از درخواست انتشار،  برنامه خود را با این معیارها بسنجید تا مطمئن شوید در بسیاری از دستگاه‌ها به خوبی کار می‌کند. ممکن است سنجش‌های شما بسیار فراتر از آنچه در سند توضیح داده شده است باشد اما هدف این سند این است که ویژگی‌های اساسی کیفیت پایه را مشخص کند تا بتوانید آن‌ها را در برنامه خود پیاه‌سازی کنید.

رابط کاربری و تعامل با کاربر

این معیارها تضمین می‌کنند برنامه شما رابط کاربری و الگوهای تعامل استاندارد اندروید را برای یک تجربه کاربری مناسب ارائه دهد.


۱. سعی کنید ناوبری (Navigation) برنامه خود را بهینه کنید:

 • ناوبری یکی از ضروری‌ترین بخش‌های طراحی رابط کاربری است. برای این‌که کاربران تجربه مناسبی در استفاده از برنامه داشته باشند، بسیار مهم است که ناوبری آسان‌تر، سریع‌تر و روان‌تر باشد.
 • اضافه کردن قابلیت‌‌های غیر ضروری ممکن است سرعت برنامه را کاهش دهد و تجربه کاربر در استفاده از برنامه را مختل کند.

۲. طراحی برنامه خود را ساده نگه دارید.

 • کاربران برنامه هنگام دانلود برنامه شما انتظارات خاصی دارند و  بدیهی است که دوست دارند هیچ مانعی در سهولت استفاده از برنامه شما وجود نداشته باشد. بنابراین، داشتن حداقل امکانات در برنامه شما بسیار مهم است. 

۳. سازگاری (Compatibility) طراحی اپلیکیشن خود را افزایش دهید:

 • طراحی رابط کاربری مناسب این اطمینان را می‌دهد که کاربران تجربه مناسبی در استفاده از برنامه خواهند داشت. بنابراین سعی کنید یکپارچگی برنامه خود را حفظ کنید تا کاربران به برنامه شما اعتماد کنند.

۴. قابلیت جستجو را در برنامه خود اضافه کنید

 • هدف کاربران خرید یا اطلاع از محصولات و خدماتی است که به دنبال آن بوده‌اند. اگر برنامه شما به اندازه کافی خوب نیست که آن‌ها را جذب کند یا اگر استفاده از آن دشوار است، احتمال این‌که کاربران برنامه رقیب شما را انتخاب کنند، بیشتر است. بنابراین برای بهبود عملکرد برنامه خود، می توانید از ویژگی موتور جستجوی درون برنامه‌ای برای سریعتر و آسان تر کردن جستجو استفاده کنید.

بایدها و نبایدهای رابط کاربری

تجارب کاربران بر پایه و اساس طراحی رابط کاربری بنا می‌شود. پیش از شروع پیاده‌سازی برنامه، این مفاهیم اساسی طراحی را برای ایجاد رابط کاربری مناسب و کارآمد برای طیف گسترده‌ای از کاربران در نظر بگیرید.

۱. قالب‌بندی محتوا: چیدمانی متناسب با صفحه دستگاه ایجاد کنید. کاربران باید محتوای اصلی را بدون بزرگ‌نمایی یا افقی کردن گوشی همراه مشاهده کنند.

۲. کنترل لمس کردن صفحه نمایش : از عناصر رابطه کاربری که برای حرکات لمسی طراحی شده‌اند استفاده کنید تا تعامل با برنامه شما آسان و طبیعی‌تر شود.

۳. امکان انتخاب نقطه هدف در صفحه نمایش: برای گزینه‌های انتخابی در صفحه نمایش یک فضای "44x44pt" فراهم کنید تا بتوان به صورت دقیق با انگشت به آن‌ها اشاره کرد.

۴. سایز متن: سایز متن باید حداقل "11pt" باشد تا بتوان آن را از فاصله طبیعی و بدون بزرگنمایی خواند.

۵. تضاد: اطمینان حاصل کنید که تضاد زیادی بین رنگ قلم و پس زمینه وجود دارد تا متن خوانا باشد.

۶. فاصله گذاری: اجازه ندهید متن‌ها با یکدیگر همپوشانی داشته باشد. با افزایش ارتفاع خط یا فاصله حروف، خوانایی را بهبود دهید.

۷. کیفیت بالا: از محتوای تصویری با کیفیت بالا استفاده کنید. تصاویری که "2x3" نیستند در صفحه نمایش تار ظاهر می‌شوند.

۸. تحریف: همیشه تصاویر را با نسبت ابعادی مورد نظر خود نمایش دهید تا از تحریف جلوگیری شود.

۹. نظم‌دهی: یک طرح ساده برای خواندن ایجاد کنید که کنترل‌ها را به محتوایی که اصلاح می‌کنند، نزدیک کند.

۱۰. هم‌ترازی: متن، تصاویر و دکمه‌ها را هم‌تراز کنید تا نحوه‌ ارتباط اطلاعات را به کاربران نشان دهید.

عملکرد

این معیارها تضمین می‌کنند که برنامه شما  عملکردی مورد انتظار با سطح مناسبی از مجوزها ارائه دهد.

۱. دسترسی‌‌ها

 • برنامه فقط حداقل مجوزهایی را که برای پشتیبانی از عملکرد اصلی نیاز دارد را درخواست کند.
 • برنامه‌ها از دسترسی‌ها (و هر داده‌ای که از دسترسی‌ها به دست می‌آید) برای ارائه عملکرد اصلی برنامه استفاده کنند. عملکرد اصلی به عنوان هدف اصلی برنامه تعریف می‌شود و بدون ویژگی‌ها و هدف‌های اصلی، برنامه غیرقابل استفاده می‌شود.

۲. وضعیت کاربر و برنامه

 • برنامه به درستی وضعیت کاربر یا برنامه را حفظ و بازیابی کند.
 • برنامه باید هنگام خروج از پیش زمینه، وضعیت کاربر یا برنامه را حفظ کند تا جلوی از دست رفتن تصادفی داده‌ها به دلیل ناوبری برگشتی و سایر تغییرات وضعیت، گرفته شود.

حریم خصوص و امنیت کاربران

برنامه شما باید داده‌های کاربر و اطلاعات شخصی را به صورت ایمن و با سطح مجوز مناسب مدیریت کند. علاوه بر این مورد، برنامه‌های منتشر شده در بازار نیز باید از سیاست حریم خصوصی کاربران پیروی کنند.

برای سنجش کیفیت برنامه حتما معیارهای بازار که شامل موارد زیر می‌شود را در نظر بگیرید:

 • امکان انتشار تعداد زیادی برنامه با محتوا، عملکرد و تجربه‌‌ی کاربری مشابه وجود ندارد. برنامه‌ها باید تلاش کنند تا از طریق ایجاد محتوا یا خدمات منحصر به فرد، امکانات جدیدی به کاربران ارائه دهند.
 • برنامه‌هایی که کاربرد و ظاهری یکسان با برنامه‌های قبلیِ توسعه‌دهنده و یا سایر برنامه‌های موجود در بازار دارند، ممکن است در بازار قابل انتشار نباشند.
 • برنامه‌هایی که اجرا یا نصب نمی‎شوند یا کارایی اصلی‌شان همراه با خطاست و به قولی باگ (Bug) دارند، در بازار قابل انتشار نیستند.
 •  برنامه‌ها باید خدمات خود را که به صورت محلی (Native) قابل انجام است، درون خود دستگاه انجام دهند و چنین خدماتی را بدون دلیل موجه، به صورت آنلاین، اینترنتی یا تحت وب (یا درون WebView) انجام ندهند.

بیشتر بخوانید:

به مطالب ارائه شده چه امتیازی می‌دهید؟
محل نوشتن دیدگاه ...

اگر در مورد محتوا نظر یا پیشنهادی دارید لطفا برای ما بنویسید.

زمان انتشار: ۱۴۰۰-۰۲-۲۸ ۱۲:۱۹

آخرین به‌روزرسانی: ۱۴۰۱-۰۳-۳۱ ۰۸:۰۳