مهم: اطلاع‌رسانی دریافت کارمزد از تراکنش‌ها، توسط شبکه‌ي شاپرک

14 تیر 1402

براساس ابلاغیه‌ی بانک مرکزی و شبکه‌ي شاپرک، از چهارم تیرماه ۱۴۰۲ تمامی درگاه‌های پرداخت اینترنتی مشمول کارمزد هستند. این کارمزد به ازای هر تراکنش از طریق درگاه‌های پرداخت محاسبه شده و از مجموع مبلغ پرداختی شرکت شاپرک به پذیرنده کسر می‌شود.

کارمزد اعمال شده بسته به مبلغ تراکنش متفاوت بوده و در بازه‌ي ۱۲۰ تومان تا چهار هزار تومان خواهد بود.

با توجه به این شیوه‌نامه، از این تاریخ مبلغ کارمزد هر تراکنش به صورت خودکار در زمان انجام هر تراکنش کاربر توسط شبکه‌ی شاپرک کسر می‌شود. بازار نیز در زمان انجام محاسبات تصفیه‌حساب توسعه‌دهندگان حقیقی و حقوقی، این مبالغ کارمزد کسر شده را، محاسبه می‌کند و مبلغ نهایی پس از کسر این کارمزد با توسعه‌دهنده تصفیه می‌شود، لذا خواهشمندیم این مورد را در محاسبات خود نیز در نظر بگیرید.

نکته این است که بازار هیچ سهمی از این کارمزد ندارد و تمام مبلغ کارمزد متعلق به شبکه‌ي شاپرک و شرکت‌های ارائه‌کننده‌ي خدمات پرداخت است.

نحوه‌ي محاسبه‌ي این کارمزد به چه صورت است؟

مبلغ این کارمزد جدید، باتوجه به مبلغ تراکنش، از حداقل ۱۲۰ تومان تا حداکثر ۴۰۰۰ تومان متغیر است.

بانک مرکزی و شاپرک برای تراکنش‌هایی که مبلغ آنها کمتر از ۶۰۰ هزار تومان باشد، کارمزد ۱۲۰ تومان، برای تراکنش‌های بالای ۲۰ میلیون تومان، مبلغ ۴۰۰۰ تومان و برای تراکنش‌هایی که مبالغ آن بین این دو عدد است، ۰.۰۰۰۲ (دو ده هزارم) مبلغ تراکنش را به عنوان کارمزد در نظر گرفته‌اند.

مبلغ تراکنش (تومان)کارمزد مصوب شبکه شاپرک و بانک مرکزی
کمتر از ۶۰۰ هزار تومان۱۲۰ تومان
مابین ۶۰۰ هزار تومان تا ۲۰ میلیون تومان۰.۰۰۰۲  مبلغ تراکنش
بیشتر از ۲۰ میلیون تومان۴۰۰۰ تومان