رهانش تدریجی (Staged Rollout) چیست؟

۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

برای موفقیت هر برنامه اضافه کردن قابلیت‌های جدید در فاصله‌های زمانی منظم ضروری است. اما همیشه این شک وجود دارد که آیا قابلیت جدید، ارزش بروزرسانی نرم‌افزار را دارد یا نه؟

با طراحی قابلیتی به‌نام رهانش تدریجی‌، توسعه‌دهندگان می‌توانند بروزرسانی برنامه را تنها برای عده مشخصی از کاربران ارائه دهند. در صورت دریافت بازخورد مثبت، به‌تدریج این بروزرسانی را برای عده بیشتری ارائه می‌شود تا در نهایت، قابلیت جدید در اختیار همه کاربران قرار گیرد.

با این قابلیت می‌توانید بروزرسانی برنامه را از نظر عملکرد‌، باگ‌ها، ثبات و تجربه کاربری بر عده محدودی از کاربران امتحان کرده و پس از بررسی نتیجه و حل مشکلات، بروزرسانی را در اختیار تمامی کاربران قرار دهید.

چطور رهانش تدریجی جدید ایجاد کنیم؟

برای ایجاد رهانش تدریجی اپلیکیشن باید حداقل دارای ۵۰۰۰ نصب فعال باشد. (به این معنی که نمی‌توانید در رهانش‌های اولیه اپلیکیشن، از رهانش تدریجی استفاده کنید.)

برای ایجاد رهانش تدریجی جدید از منوی پیشخان، سربرگ بسته‌ها را باز کنید و «رهانش جدید» را انتخاب کنید. در صفحه باز شده، از زیر منوی رهانش تدریجی می‌توانید درصد رهانش تدریجی را مشخص کنید.

درصد رهانش تدریجی، شانس دریافت بسته در زمان آپدیت یا نصب برای هر کاربر را مشخص می‌کند. برای مثال، هنگامی‌که شما نوار رهانش تدریجی را بر ۱۰درصد قرار می‌دهید، به این معنی خواهد بود که تقریبا ۱۰ درصد کاربرها می‌توانند این آپدیت را نصب کنند.

پس از ایجاد رهانش تدریجی، بسته‌ی شما در صف انتظار تایید قرار می‌گیرد. شما در این زمان می‌توانید درصد رهانش مورد نظر خود را کم یا زیاد کنید.

می‌توانید در هر زمان دلخواه پس از انتشار، درصد رهانش تدریجی را افزایش داده یا رهانش تدریجی را لغو کنید.

پس از تایید و انتشار بسته می‌توانید درصد رهانش را افزایش دهید، ولی امکان کم کردن این درصد وجود نخواهد داشت.

افزایش درصد پس از انتشار نیازی به تایید بازار ندارد و بلافاصله بعد از تایید شما انجام خواهد شد.

اگر درصد رهانش تدریجی را بر ۱۰۰درصد قرار دهید، به معنی این است که بسته به‌دست تمامی کاربران خواهد رسید و از حالت رهانش تدریجی خارج خواهد شد.

با لغو رهانش تدریجی پس از گذشت مدتی از درخواست شما، ‍‍‍‍‍‍بسته‌ی جدید به دست افراد جدید نخواهد رسید اما کاربرانی که از قبل بسته را دریافت کرده‌اند تا زمان آپدیت جدید، از بسته دریافت‌شده استفاده خواهند کرد.

برای ایجاد رهانش جدید در یک اپلیکیشن، در صورتی‌که پیش از آن رهانش تدریجی دیگری بر روی آن اپلیکیشن فعال باشد، نیاز است که رهانش تدریجی قبل را ۱۰۰٪ کرده و یا لغو کنید.

اگر سوالی داشتید با پشتیبانی پیشخان توسعه‌دهندگان تماس بگیرید.