بخش توضیحات برنامه، مناسب‌ترین فرصت است تا برنامه یا بازی خود را به بهترین شکل به کاربران معرفی کنید و آن‌ها را از کارکرد و ویژگی‌های برنامهٔ خود آگاه سازید. جایی‌که کاربرانِ مردد دربارۀ ارزش برنامۀ شما به قطعیت می‌رسند. ضمن این‌که یکی از شروط "برگزیده شدن" در بازار، داشتن توضیحات مناسب است.

همیشه اولین جملات نوشته شده در توضیحات، تاثیرگذارترین و مهم‌ترین جملات هستند، به این‌ دلیل‌که بی‌واسطه در برابر دید کاربر قرار می‌گیرند. از دلایل دیگر می‌توان به این موضوع اشاره کرد که معمولا کاربران با خواندن اولین جملات، تصمیم می‌گیرند تا برنامه از لحاظ کاربردی مطابق با خواسته‌شان هست یا خیر. این نکته را در نظر داشته باشید که خواندن ادامۀ متن به علاقه و ارادۀ کاربر بستگی دارد، به همین دلیل است که جملات اولیه در توضیحات می‌توانند بسیار تاثیرگذار باشند.

 

توضیحات برنامه شامل دو بخش است: توضیحات فارسی و توضیحات کوتاه فارسی


توضیحات فارسی: در این بخش، کاربران از جزییات مرتبط با کارکرد برنامهٔ شما آگاه می‌شوند. در واقع جایی‌ست که کاربر با مطالعه‌ی آن، از ویژگی‌های برنامه مطلع می‌شود. زمانی‌که کاربر وارد صفحه‌ٔ شما در بازار می‌شود، در ابتدای توضیحات، دو جمله‌‌ٔ کوتاه مشاهده می‌کند که برای خواندن مابقی متن، می‌بایست روی گزینهٔ «بیش‌تر» کلیک کند. به دلیل اهمیت این بخش، پیشنهاد می‌کنیم از مقدمه‌چینی‌‌های ناکارآمد خودداری کنید و جذاب‌ترین توضیحی را که دربارهٔ برنامه‌ٔ خود تهیه کرده‌اید را همان اول بنشانید. حداکثر تعداد مجاز در این بخش ۸۰۰ کارکتر است.

توضیحات کوتاه فارسی: این بخش به منظور آگاهی کاربران در ارتباط با عملکرد برنامه‌ است، که می‌بایست به صورت خلاصه و در قالب یک یا دو جمله باشد تا کاربر با نگاهی اجمالی، بتواند دریافت کلی از مضمون برنامه‌ٔ شما داشته باشد. حداکثر تعداد مجاز در این بخش ۶۰ کارکتر است.

 

مهم‌ترین نکات در نوشتن توضیحات

۱. فهرستی از مهم‌ترین ویژگی‌ها بنویسید

توضیحات باید بسیار واضح و شفاف باشد، طوری‌که کارکرد و مفهوم برنامهٔ شما کاملا مشخص باشد. بهتر است برترین ویژگی‌های محصول خود را فهرست‌وار بیان کنید تا کاربر این امکان را داشته باشد که با صرف مدت زمان کم، از مهم‌ترین خصوصیات برنامه آگاه شود.

۲. از زیاده‌گویی بپرهیزید

معمولا کاربران تمایل دارند بدون اتلاف وقت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن، برنامه‌ای مطابق با نیازها و علاقه‌مندی‌های خود پیدا کنند. در این حالت، فهرست کردن مهم‌ترین ویژگی‌های برنامه کمک می‌کند ثانیه‌ها به نفع شما حرکت کنند. بنابراین در توضیحات خود از تبلیغ، اعلام نظر سایر کاربران، تعارف، تشکر و ارائه‌ٔ فهرستی طولانی از کارکرد برنامه بپرهیزید. خواندن این گونه مطالب، علاوه‌بر این‌که از صبر و حوصلهٔ کاربر خارج است و در بیش‌تر مواقع باعث می‌شود که از خواندن منصرف شود، اغلب اوقات نیز حمل بر غیرحرفه‌ای بودن خواهد شد.

۳. از توضیحات غیرمرتبط و گمراه‌کننده خودداری کنید

استفاده از توضیحات نادرست، گمراه‌کننده و اغراق‌آمیز و همین‌طور ذکر قیمت‌های غیرواقعی برای محصولات درون‌برنامه‌ای، ذهنیت کاربر را نسبت به کیفیت محصول مخدوش می‌کند و باعث بی‌اعتمادی او می‌شود. تبلیغ مستقیم و همچنین درخواست از کاربر برای نظر دادن، تبلیغ و معرفی به دوستان هم همین کارکرد را دارد و باعث می‌شود کاربر دلسرد شود و از نصب برنامه خودداری کند. همچنین به‌کارگیری کلمات پراستفاده اما غیرمرتبط با محصول و محتوای آن برای تأثیر بر موتورهای جست‌وجو، روشی ناکارآمد است. لطفا به شدت از این ترفند‌ها اجتناب کنید.

 

نمونه‌ای از یک نوشته‌ٔ مناسب برای بخش توضیحات برنامه

(معرفی مختصر و دقیق، در بردارنده فهرستی از مهم‌ترین ویژگی‌ها)

 

این برنامه مجموعه‌ای بیش از ۶۰۰،۰۰۰ ملک را برای خرید و فروش و اجاره در اختیار شما قرار می‌دهد.

مهمترین ویژگی برنامه:

اطلاعات کامل درباره ملک‌ها

عکس و فیلم از فایل‌ها فایل‌های جدید و به‌روز

امکان مقایسه ملک‌ها

می‌توانید به‌راحتی بر حسب معیارهای مدنظر خود، خانه ایده‌آلتان را بیابید، عکس‌های آن را مشاهده کنید، از موقعیت ملک بر روی نقشه آگاه شوید و به‌صورت مستقیم با صاحب آگهی تماس بگیرید.

نمونه‌ای از یک نوشته‌ٔ مناسب برای بخش توضیحات برنامه

(توضیح کوتاه و مفید شامل معرفی محصول بدون مقدمه‌چینی و ذکر مهم‌ترین کارکرد ‌‌‌‌آن‌ها)

 

این برنامه برای کارشناسی و پیش‌بینی بازی‌های فوتبال طراحی شده. شما می‌تونید بازی‌های لیگ برتر ایران و لیگ‌های برتر خارجی رو پیش‌بینی کنید و امتیاز کسب کنید و رتبه‌تون رو در بین بقیۀ شرکت‌کننده‌ها ببینید. امتیازی که می‌گیرید متناسب با میزان درستی پیش‌بینی‌تون از نتیجه‌ی هر بازی است.

پیش‌بینی دقیق نتیجه: ۵۰۰‌ امتیاز

پیش‌بینی درست برندۀ بازی + و پیش‌بینی درست اختلاف گل، ۲۰۰ امتیاز

پیش‌بینی درست برندۀ بازی + گل زدۀ یک طرف، ۲۰۰ امتیاز

پیش‌بینی درست برندۀ بازی، ۱۰۰ امتیاز شرکت در پیش‌بینی، ۲۵ امتیاز

نمونه‌ای از یک نوشته‌ٔ مناسب برای بخش توضیحات برنامه

(معرفی جذاب، مختصر و ذکر مهمترین ویژگی‌های)

در این بازی هیجان‌انگیز، نینجا‌ها و بیگانگان به جان تفنگداران وسترن افتاده‌اند و قصد نابودی آن‌ها را دارند. تفنگ خود را انتخاب کنید، کلاه خود را بردارید و آن‌ها را نابود کنید. مراقب باشید تا این موجودات عجیب به شما نزدیک نشوند تا جان خود را از دست ندهید.

ویژگی‌ها:
- شامل ۱۵ اسلحهٔ متفاوت با امکان ارتقاء آن‌ها و استفاده از تفنگ‌های ویژه
- دارای ده‌ها وسیله نقلیه از جمله حیوانات برای سریع‌تر حرکت کردن
- حالت بازی مأموریتی و یا بی‌پایان - قابلیت نشانه‌گیری به صورت خودکار
- امکان استفاده از قدرت‌های خارق‌العاده برای از بین بردن دشمنان بیشتر

نمونه‌ای از  توضیحات نامناسب

(مقدمۀ طولانی، زیاده‌گویی، تکرار و فهرست کردن تمام ویژگی‌های برنامه نه مهم‌ترین آ‌‌ن‌ها)

اگر قصد یک معاملۀ پرسود را دارید اگر قصد خرید یا فروش یک آپارتمان را دارید اگر قصد اجاره کردن یا اجاره دادن یک دفتر کار را دارید اگر از گشتن و پرس‌وجوی ناتمام خسته شده‌اید اگر می‌خواهید به‌جای سر زدن به مشاور املاکی‌های سطح شهر و سوزاندن بنزین لیتری ... تومان(!) و تلف کردن وقت در خیابان، در خانه خود بنشینید و در اسرع وقت ملک دلخواه خود را پیدا کنید اگر برای پیدا کردن دفتر کار مورد نظرتان وقت ندارید اگر می‌خواهید ملکتان را بفروشید یا اجاره دهید و دوست دارید مشتری از تمامی نقاط کشور مشخصات ملکتان را مشاهده کند و برای خرید یا اجاره با شما تماس بگیرد: این نرم‌افزار را حتما روی گوشی خود نصب داشته باشید. نرم‌افزار اندروید ما پاسخگوی تمامی نیازها و علاقه‌مندی‌های ملکی شماست امکانات بی‌شمار این نرم‌افزار


۱. جستجو در سراسر کشور شامل املاک فروشی از میان صدها ملک موجود
۲. سپردن رایگان ملک توسط مالک برای فروش یا اجاره
۳. جستجوی ملک بر اساس استان و شهر و منطقه، مساحت، قیمت و …
۴. جستجو در تقاضاهای خرید یا اجاره
۵. ثبت رایگان تقاضای خرید یا اجارۀ ملک
۶. مشاهدۀ آخرین املاک جستجو شده به صورت آفلاین
۷. قابلیت نمایش املاک سایر مشاورین املاک کل کشور با شماره مورد نظر آنها
۸. مشاهده آخرین املاک ثبت شده
۹. مشاهده آخرین تقاضاهای خرید یا اجاره
۱۰. مشاهده پربازدیدترین املاک
۱۱. مشاهده املاک فروش یا اجاره‌ای فوری
۱۲. مشاهده املاک با شرایط اکازیون
و امکانات بیشتری که به زودی در نسخه‌های بعدی به شما دوستان عزیز ارائه خواهد شد. ثبت نظر را فراموش نکنید.

نمونه‌ای از  توضیحات نامناسب

(مقدمه‌چینی، کلی‌گویی، درخواست از کاربر برای نظر دهی و نامشخص بودن وجه تمایز برنامه نسبت به سایر برنامه‌های مشابه)

 

با سلام و وقت بخیر. امیدواریم ایام به‌کام شما باشد. این برنامه شامل بخش‌های معرفی صد تا از برترین بازیکنان دنیا به همراه بخش معرفی اسطوره‌های ایران است تا شما با ستاره‌های خارجی و اسطوره‌های ایران بیشتر آشنا شوید. حتی در این برنامه بخش رکوردهای جذاب فوتبال نیز وجود دارد. آنچه شما خواسته‌اید. امیدوارم لذت ببرید. نظر یادتون نره

نمونه‌ای از  توضیحات نامناسب

(مقدمه‌چینی و تعارف، مشخص نبودن ماهیت و کارکرد برنامه و ذکر ویژگی‌های غیرضروری)

 

سلام به دوستان و یاران همیشگی. باز هم با یک بازی نوستالژیک دیگر خدمت شما آمدیم. اگر از قبلی لذت برده باشید مشتری این یکی هم خواهید شد. پرخاطره‌ترین بازی پلی‌استیشن خاطرات بچگیتان را زنده کنید و در روزهای خوش گذشته غرق شوید.

ویژگی‌ها:


- دستۀ کامل بازی

- صداسازی جذاب

- فشرده‌سازی ویژه و قوی

- قابلیت سیو(ذخیره سازی)

- دارای کد تقلب!!

- گرافیک سه بعدی و زیبا