نسخه چاپی
فهرست مطالب

نگارش توضیحات برنامه

بخش توضیحات برنامه، مناسب‌ترین فرصت برای معرفی برنامه و بازی به کاربران‌ است. توضیحات برنامه به شما کمک می‌کند تا کاربران را از کارکرد و ویژگی‌های برنامه یا بازی خود آگاه سازید. کاربران مُردد با خواندن توضیحات برنامه‌ی شما می‌توانند با قطعیت بیشتری نسبت به نصب آن تصمیم‌ بگیرند. افزون‌ بر این، یکی از شروط «برگزیده‌شدن» برنامه یا بازی شما در بازار، داشتن توضیحات مناسب است.

اولین جملات توضیحات برنامه‌، اثرگذارترین و مهم‌ترین جملات برای جلب نظر مخاطبان شما هستند. کاربران معمولاً با خواندن اولین جملات به سازگاری کارکرد برنامه با نیازشان پی می‌برند و خواندن ادامه‌ی متن توضیحات برنامه، به علاقه و اراده‌ی کاربر و اثرگذاربودن متن شما بستگی خواهد داشت.

توضیحات برنامه، دو بخشِ «توضیحات فارسی» و «توضیحات کوتاه فارسی» را شامل می‌شود. در ادامه با این دو بخش بیشتر آشنا می‌شویم.

توضیحات فارسی

کاربران با مطالعه‌ی این بخش با جزئیات کارکرد و ویژگی‌های برنامه‌ یا بازی شما آشنا می‌شوند. زمانی‌که کاربر وارد صفحه‌ی برنامه‌ی شما در بازار می‌شود، در ابتدای توضیحات، دو جمله‌ی کوتاه مشاهده می‌کند و سپس برای خواندن ادامه‌ی متن، روی گزینه‌ی «بیشتر» کلیک می‌کند. محتوایی که با کلیک روی گزینه‌ی «بیشتر» به کاربران نمایش داده می‌شود، «توضیحات فارسی» برنامه شما را تشکیل می‌دهد. هنگام نوشتن توضیحات فارسی برنامه خود، باید از مقدمه‌چینی‌های ناکارآمد خودداری کنید و جذاب‌ترین توضیح را همان ابتدای متن قرار دهید. توجه داشته باشید که در این بخش، مجاز به استفاده از ۸۰۰ کاراکتر هستید.

توضیحات کوتاه فارسی

محتوای این بخش به‌صورت خلاصه و در قالب یک یا دو جمله کوتاه در صفحه جزئیات برنامه، به کاربران نمایش داده می‌شود. کاربران با خواندن این توضیح کوتاه، با محتوای کلی برنامه شما آشنا می‌شوند و درصورت تمایل، روی گزینه‌ی «بیشتر» کلیک می‌کنند. در بخش «توضیحات کوتاه فارسی» مجاز به استفاده از ۶۰ کاراکتر هستید.

توضیحات برنامه چه ویژگی‌‌هایی باید داشته باشد؟

برای آ‌ن‌‌که توضیحات برنامه‌ی شما روی کاربران‌تان اثرگذار باشد، باید نکاتی را مدنظر قرار دهید. در ادامه با مهم‌ترین نکات نوشتن توضیحات برنامه آشنا خواهید شد:

۱. فهرستی از مهم‌ترین ویژگی‌های برنامه‌ خود را بنویسید

توضیحات باید گویا و شفاف باشد، تا کارکرد و مفهوم برنامه‌ی شما برای کاربران کاملاً روشن شود. مهم‌ترین ویژگی‌های محصول خود را در قالب یک فهرست بیان کنید، تا کاربران بتوانند با صرف زمان کم شناخت دقیق‌تری نسبت به برنامه‌ی شما پیدا کنند.

۲. از زیاده‌گویی پرهیز کنید

کاربران تمایل دارند بدون اتلاف وقت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن، برنامه‌ای مطابق با نیازها و علاقه‌مندی‌های خود پیدا کنند. فهرست‌کردن مهم‌ترین ویژگی‌های برنامه با صرفه‌جویی در زمان کاربران‌، درنهایت به نفع شما خواهد بود. بنابراین، در توضیحات برنامه‌ از تبلیغ، اعلام نظر کاربران دیگر، تعارف، تشکر و ارائه فهرستی طولانی از کارکرد برنامه‌ی خود پرهیز کنید. کاربران معمولاً تمایلی به خواندن این گونه مطالب ندارند و با دیدن آن‌ها از خواندن منصرف می‌شوند. افزون‌ بر این، نمایش چنین محتوایی معمولاً از سوی کاربران اقدامی غیرحرفه‌ای برداشت می‌شود.

۳. از توضیحات غیرمرتبط و گمراه‌کننده خودداری کنید

استفاده از توضیحات نادرست، گمراه‌کننده و اغراق‌آمیز و همچنین،‌ ارائه‌ی قیمت‌های غیرواقعی برای محصولات درون‌برنامه‌ای، ذهنیت کاربر را نسبت به کیفیت محصول خدشه‌دار می‌کند و به بی‌اعتمادی او منجر می‌شود. تبلیغات مستقیم و درخواست از کاربر برای نظر دادن، تبلیغ و معرفی محصول به دوستان و آشنایان نیز به دلسردی کاربر می‌انجامد و او را از نصب برنامه منصرف می‌کند. به‌کارگیری کلمات پرتکرار و غیرمرتبط با محصول و محتوای آن، برای تأثیرگذاری بر موتورهای جستجو نیز روشی ناکارآمد است. بنابراین، از به‌کاربردن این ترفندها خودداری کنید.

در ادامه به چند نمونه‌ی مناسب و نامناسب از توضیحات برنامه اشاره می‌کنیم: 

نمونه‌ توضیحات مناسب:‌ (معرفی کوتاه و دقیق، دربردارنده فهرستی از مهم‌ترین ویژگی‌ها)

این برنامه اطلاعات بیش از ۶۰۰ هزار ملک را برای خرید‌وفروش و اجاره در اختیار شما قرار می‌دهد.

مهم‌ترین ویژگی‌های برنامه: 

- اطلاعات کامل ملک‌ها

- نمایش عکس و فیلم از فضای داخلی و خارجی ملک‌ها

- امکان مقایسه ملک‌ها

خانه ایده‌‌آل‌تان را پیدا کنید، عکس‌های آن را ببینید، از موقعیت آن روی نقشه آگاه شوید و به‌صورت مستقیم با صاحب آگهی در تماس باشید. 

نمونه‌ توضیحات مناسب:‌ (توضیح کوتاه و مفید، معرفی محصول بدون مقدمه‌چینی و ذکر مهم‌ترین کارکردهای آن)

این برنامه برای کارشناسی و پیش‌بینی بازی‌‌های فوتبال طراحی شده. شما می‌تونید بازی‌های لیگ‌برتر ایران و لیگ‌های برتر خارجی رو پیش‌بینی و امتیاز کسب کنید و رتبه‌‌تون رو بین بقیه‌ی شرکت‌کننده‌ها ببینید. امتیازی که می‌گیرید، متناسب با میزان درستی پیش‌بینی‌تون از نتیجه‌ی هر بازی است. 

- پیش‌بینی دقیق نتیجه: ۵۰۰ امتیاز 

- پیش‌بینی درست برنده‌ی بازی + پیش‌بینی درست اختلاف گل:‌ ۲۰۰ امتیاز 

- پیش‌بینی درست برنده‌ی بازی: ۱۰۰ امتیاز 

- شرکت در پیش‌بینی: ۲۵ امتیاز 

نمونه‌ توضیحات مناسب: (معرفی جذاب، مختصر و ذکر مهمترین ویژگی‌ها)

در این بازی هیجان‌انگیز ، نینجاها و بیگانگان به جان تفنگ‌داران وسترن افتاده‌اند و قصد نابودی آن‌ها را دارند. تفنگ خود را انتخاب کنید، کلاه خود را بردارید و دشمنان را نابود کنید. مراقب باشید این موجودات عجیب به شما نزدیک نشوند، تا جان خود را از دست ندهید.

- شامل ۱۵ اسلحه‌ی متفاوت با امکان ارتقاء و همچنین استفاده از تفنگ‌های ویژه

- دارای ده‌ها وسیله‌ی نقلیه برای سریع‌تر حرکت‌کردن 

- دارای حالت بازی مأموریتی یا بی‌پایان- قابلیت نشانه‌گیری به‌صورت خودکار

- امکان استفاده از قدرت‌های خارق‌العاده برای ازبین‌بردن دشمنان بیشتر 

نمونه‌ توضیحات نامناسب:‌ (مقدمه‌ی طولانی، زیاده‌گویی، تکرار و فهرست‌کردن تمام ویژگی‌های برنامه به‌جای مهم‌ترین آن‌ها)

اگر قصد یک معامله‌ی پرسود را دارید، اگر قصد خرید یا فروش یک آپارتمان را دارید، اگر قصد اجاره‌دادن یک دفتر کار را دارید، اگر از گشتن و پرس‌وجوی ناتمام خسته شده‌اید، اگر می‌خواهید به‌جای سر زدن به مشاورین املاک سطح شهر و سوزاندن بنزین لیتری … تومان (!) و تلف‌کردن وقت در خیابان، در خانه‌ی خود بنشینید و در اسرع وقت ملک دلخواه خود را پیدا کنید، اگر برای پیدا‌کردن دفتر کار موردنظرتان وقت ندارید، اگر می‌خواهید ملک‌تان را بفروشید یا اجاره دهید و دوست دارید مشتریان از تمامی نقاط کشور، مشخصات ملک شما را مشاهده کنند و برای خرید یا اجاره با شما تماس بگیرند: این نرم‌افزار را حتماً روی گوشی خود نصب داشته باشید. نرم‌افزار اندروید ما پاسخگوی تمامی نیازها و علاقه‌مندی‌های ملکی شماست.

امکانات بی‌شمار این نرم‌افزار: 

- جستجو در سراسر کشور، شامل املاک فروشی از میان صدها ملک موجود

- سپردن رایگان ملک توسط مالک برای فروش یا اجاره 

- جستجوی ملک بر اساس استان، شهر، منطقه، مساحت، قیمت و …

- جستجو در تقاضاهای خرید یا اجاره

- ثبت رایگان تقاضای خرید یا اجاره‌ی ملک

- مشاهده‌ی آخرین املاک جستجوشده به‌صورت آفلاین

- نمایش املاک سایر مشاورین املاک کشور همراه با شماره تماس 

- مشاهده آخرین املاک ثبت‌شده 

- مشاهده آخرین تقاضاهای خرید یا اجاره 

- مشاهده پربازدید‌ترین املاک 

- مشاهده املاک فروش یا اجاره‌ای فوری 

- مشاهده املاک با شرایط اکازیون 

و امکانات بیشتری که به‌زودی در نسخه‌های بعدی به شما دوستان عزیز ارائه خواهد شد. 

* ثبت نظر را فراموش نکنید. 

نمونه توضیحات نامناسب:‌ (مقدمه‌چینی، کلی‌گویی، درخواست از کاربر برای نظر‌دهی و نامشخص‌بودن وجه تمایز برنامه نسبت به سایر برنامه‌های مشابه)

با سلام و وقت به‌خیر. امیدواریم ایام به کام شما باشد. این برنامه شامل معرفی صد بازیکن برتر دنیا و معرفی اسطوره‌های ایرانی است تا شما با ستاره‌های خارجی و اسطوره‌های ایرانی بیشتر آشنا شوید. در این برنامه حتی بخش رکوردهای جذاب فوتبال نیز وجود دارد. آن‌چه شما خواسته‌اید. امیدوارم لذت ببرید. نظر یادتون نره. 

نمونه‌ توضیح نامناسب: (مقدمه‌چینی و تعارف، مشخص‌نبودن ماهیت و کارکرد برنامه و ذکر ویژگی‌های غیرضروری)

سلام به دوستان و یاران همیشگی. باز هم با یک بازی نوستالژیک دیگر خدمت شما آمدیم. اگر از بازی قبلی لذت برده باشید، مشتری این بازی هم خواهید شد. پرخاطره‌ترین بازی پلی‌استیشن بچگی‌تان را زنده کنید و در روزهای خوش گذشته غرق شوید. 

ویژگی‌ها: 

- دسته‌ی کامل بازی

- صداسازی جذاب

- فشرده‌سازی ویژه و قوی 

- قابلیت سیو (ذخیره‌سازی)

- دارای کد تقلب 

- گرافیک سه‌بعدی و زیبا

 نمونه توضیحات بیش از حد برنامه
نمونه توضیحات برنامه مطابق با قوانین
به مطالب ارائه شده چه امتیازی می‌دهید؟
محل نوشتن دیدگاه ...

اگر در مورد محتوا نظر یا پیشنهادی دارید لطفا برای ما بنویسید.

زمان انتشار: ۱۴۰۰-۰۲-۲۸ ۰۸:۴۸

آخرین به‌روزرسانی: ۱۴۰۰-۱۲-۰۷ ۰۶:۱۱