نسخه چاپی
فهرست مطالب

نام برنامه چه ويژگی‌هایی باید داشته باشد؟‌

نام برنامه می‌تواند به راحتی در ذهن کاربران ماندگار می‌شوند، هویت پیدا می‌کنند و جستجو می‌شوند. انتخاب نام مناسب، بهترین راه برای معرفی شما و شناخته‌شدن محصول‌تان نزد کاربران است. اما پیش از آن‌که بخواهید برای برنامه‌ی خود اسم انتخاب کنید، بهتر است با ویژگی‌های یک نام مناسب بیشتر آشنا شوید. رعایت این نکات برای قرارگرفتن برنامه‌ی شما در بازار الزامی نیست، اما ازجمله پیش‌شرط‌های بازار برای قراردادن محصول شما در فهرست برنامه‌ها و بازی‌های برگزیده است.

کوتاه و کم‌کاراکتر

نامی که برای برنامه‌ی خود در بازار انتخاب می‌کنید، می‌تواند حداکثر ۱۰۰ کاراکتر باشد، اما نام‌هایی که بیش از ۱۶ کاراکتر دارند در دستگاه‌های مختلف به‌صورت کامل نمایش داده نمی‌شوند و کاربر برای دیدن نام کامل، باید وارد صفحه‌ی برنامه شود. بنابراین هر چه تعداد کاراکتر برنامه‌ی شما کمتر باشد، نام شما استانداردتر خواهد بود و در ذهن مخاطبان‌تان ماندگارتر می‌شود.

مثال مناسبمثال نامناسب
مامان‌پزمنوی متنوع محلی، ایرانی و خارجی غذا
باکآسان‌ترین روش برای خرید و فروش خودرو به صورت آنلاین
شمشیر تاریکیبازی هیجان‌انگیز، مبارزه‌ای و هوشمند
نمونه قابل قبول اسم برنامه

اشاره غیرمستقیم به محتوای برنامه

هنگام انتخاب نام برنامه، بهتر است به جای اشاره‌ی مستقیم به محتوای آن، از کلماتی استفاده کنید که به طور غیرمستقیم به ماهیت و محتوای برنامه اشاره کند. این نام محل مناسبی برای شرح کارکرد، ویژگی‌ها و مزیت‌های محصول شما نیست. بنابراین باید از انجام چنین کاری بپرهیزید، زیرا نمایش تمامی این اطلاعات، نه‌تنها نام اپ شما را نازیبا و طولانی جلوه می‌دهد، بلکه جذابیت برنامه و کنجکاوی کاربران نسبت به محتوای آن را از بین می‌برد.

مثال مناسبمثال نامناسب
الفبازییادگیری حروف الفبا با تمرینات کامل
عددچیناز صفر تا صد (بازی جالب با اعداد و چگونگی چینش آنها)
آنتناقیانوس (اپلیکیشن پخش تلویزیونی برای تمامی شبکه‌های استانی با امکان پخش شناور همراه با آرشیو تصاویر)

خاص و به‌یادماندنی

برای نام‌گذاری برنامه‌ی خود از اسامی کلی و مشهور استفاده نکنید. هرچه نام شما خاص‌تر باشد بیشتر به یاد می‌ماند. نام‌های کلی بیشتر کاربران گذری و اتفاقی را به سوی خود جلب می‌کند و برای کاربران پیگیر و علاقمند کششی ندارد.

مثال مناسبمثال نامناسب
زامبی‌کشبازی زامبی
ریحونسفارش غذا
لیمبوبازی پسربچه

ساده و آشنا

از نام‌هایی استفاده کنید که لازم نباشد آن را برای شنونده چندین بار تکرار کنید. استفاده از کلمات سنگین و پیچیده برای خاص‌تر جلوه‌دادن برنامه، باعث می‌شود مخاطب با برنامه‌ی شما احساس بیگانگی کند و نتواند نام آن را به راحتی به خاطر بسپارد.

مثال مناسبمثال نامناسب
چی بپزم؟خوالیگر (نام بسیار قدیمی برای آشپز)
سین جیمپرسندگان
هم گردیتوریستانه

برندسازی و پرهیز از به‌کارگیری نام برندهای مشهور

نام برنامه در برندینگ شما تأثیر به‌سزایی دارد، بنابراین هنگام نام‌گذاری بهتر است تمامی جوانب برندینگ محصول‌تان را مدنظر قرار دهید. توجه داشته باشید که استفاده از نام دیگر برندهای مشهور، روشی ناکارآمد در جلب مخاطب بیشتر است و باعث گمراهی کاربران می‌شود، بنابراین لطفاً از به‌کارگیری چنین شیوه‌ای خودداری کنید. همچنین می‌توانید با مطالعه‌ی قوانین انتشار برنامه در بازار، با چگونگی انتخاب نام مناسب بیشتر آشنا شوید. به‌ خاطر داشته باشید که رعایت‌نکردن این نکات تخلف محسوب می‌شود و انتشار برنامه‌ی شما را در بازار ناممکن می‌کند.

نمونه نام برنامه غیر قابل قبول

افزون‌بر موارد بالا، هنگام انتخاب نام برنامه به نکات زیر نیز توجه داشته باشید:‌

  • نامی که در بخش «اطلاعات پایه» در پیشخان برنامه انتخاب می‌کنید (نام فارسی یا انگلیسی)  باید با نامی که پس از نصب روی دستگاه اندرویدی کاربر نمایش داده می‌شود (نام موجود در کد برنامه) یکسان باشد.
  • نام برنامه باید برای انتشار مناسب باشد، بنابراین استفاده از اسامی نامناسب و خلاف هنجارهای جامعه پذیرفته نیست.
  • در کنار نام برنامه از کلیدواژه‌‌های نامرتبط و غیرمجاز استفاده نکنید. استفاده از کلماتی مانند ۲۰۲۱، ۱۴۰۰، دخترانه، پسرانه، جامع، بهترین و … که به عملکرد اصلی برنامه ارتباطی ندارد و صرفاً جذابیتی کاذب ایجاد می‌کند، خلاف قوانین است. 

سوالات خود در مورد نام برنامه را از ما بپرسید.


به مطالب ارائه شده چه امتیازی می‌دهید؟
محل نوشتن دیدگاه ...

اگر در مورد محتوا نظر یا پیشنهادی دارید لطفا برای ما بنویسید.

زمان انتشار: ۱۴۰۰-۰۲-۲۸ ۱۱:۴۵

آخرین به‌روزرسانی: ۱۴۰۰-۱۲-۰۴ ۰۸:۱۸