نسخه چاپی

اگر مراحل ساخت برنامه‌ی اندرویدی خود را کامل کرده‌اید، لازم است یک فایل APK از پروژه خود بسازید تا بتوانید آن را در بازار منتشر کنید. بنابراین باید مراحل ساخت APK را در اندروید استودیو انجام دهید و فایل خروجی برنامه را در بازار بارگذاری کنید. در ادامه مراحل امضا کردن برنامه در اندروید استودیو را مرور خواهیم کرد.

برای انتشار برنامه‌ جدید به‌روزرسانی برنامه‌های موجود در بازار لازم است فایل APK برنامه را امضا کنیم. معمولا در زمان توسعه و خطایابی برنامه، فایل‌هایی ساخته می‌شوند که فاقد امضا هستند. این امضا شامل مشخصات توسعه‌دهنده و یک کلید مخفی است تا بازار بدین‌وسیله بتواند منبع برنامه را اعتبار سنجی کند تا فقط افراد مجاز بتوانند برنامه را در آینده به‌روزرسانی کنند. بنابراین APK‌هایی که فاقد امضا هستند قابل بارگذاری روی بازار نیستند.

در این مقاله قصد داریم درباره نحوه امضا کردن برنامه در اندروید استودیو برای انتشار برنامه جدید و همچنین به‌روز کردن برنامه موجود در بازار صحبت کنیم. برای اینکه برنامه‌ خود را در وضعیت Release mode در Android Studio امضا کنید، کافی‌ست مراحل زیر را انجام دهید:

۱. به منوی Build بروید و روی Generate Signed APK کلیک کنید.

امضا کردن برنامه در اندروید استودیو

نکته: در صورتی که قصد انتشار برنامه به صورت اپ باندل  را دارید، پس از گرفتن خروجی (App Bundle (aab لازم است فایل باینری آن را مطابق با این لینک نیز ایجاد کنید. 

امضا کردن برنامه در اندروید استودیو

۲. در پنجره‌ای که باز می‌شود، گزینه‌ی Create New را انتخاب کنید تا یک KeyStore جدید ایجاد شود. 

امضا کردن برنامه در اندروید استودیو

نکته: در صورتی که پیش‌تر در اندروید استودیو خروجی گرفته باشید، امضای پیشین شما به صورت پیش‌فرض قرار دارد و اگر با همان امضا قصد خروجی گرفتن داشته باشید، تنها لازم است رمز آن را وارد کنید.

امضا کردن برنامه در اندروید استودیو

۳. در پنجره‌ی ایجاد KeyStore جدید، اطلاعات مورد نیاز را ثبت کنید. در این پنجره مواردی مانند کلمه عبور، نام مستعار، مدت زمان اعتبار امضا و اطلاعات مربوط به خودتان که برای ایجاد Certificate استفاده می شود را وارد کنید. برای امضا کردن برنامه در اندروید استودیو نیاز است فیلدها را با دقت و مطابق راهنمای زیر تکمیل کنید: 

امضا کردن برنامه در اندروید استودیو

احتیاط: در کادر Validity باید مدت‌زمان اعتبار این کلید را ثبت کنید. برای اطمینان از این‌که در آینده نیز می‌توانید برای برنامه‌ی خود بروزرسانی ارائه دهید، حداقل زمان اعتبار کلید را ۲۵ سال ثبت کنید.

۴. پس از تکمیل تمامی اطلاعات و انتخاب یک Private Key مختص خودتان، مسیر ذخیره‌ی فایل APK امضا شده را تعیین و دکمه‌ Finish را انتخاب کنید.

۵. در مرحله‌ی آخر لازم است گزینه‌ی Release را انتخاب کنید تا برنامه‌ی شما به صورت Release Mode امضاء شود.

احتیاط: برای بروزرسانی برنامه لازم است از keystore نسخه‌ی قبلی برنامه استفاده کنید. به همین دلیل به خوبی از آن نگهداری کنید.

۶. در پنجره‌ی Event Log مراحل ساخت فایل APK نمایش داده می‌شود. در انتهای این پنجره می‌توانید به فایل APK ساخته شده دسترسی پیدا کنید.

در انتها هم می توانید APK بدست آمده را بر روی یک دستگاه موبایل نصب و تست کنید و سپس داخل پیشخان بارگذاری کنید.


به مطالب ارائه شده چه امتیازی می‌دهید؟
محل نوشتن دیدگاه ...

اگر در مورد محتوا نظر یا پیشنهادی دارید لطفا برای ما بنویسید.

زمان انتشار: ۱۴۰۰-۱۰-۰۴ ۱۸:۱۴

آخرین به‌روزرسانی: ۱۴۰۰-۱۰-۰۷ ۱۸:۱۵