نسخه چاپی
فهرست مطالب

پس از انتشار نسخه‌ی اندروید Lollipop روند انتشار و نصب برنامه‌ها کمی پیچیده‌تر شده است. نه تنها از یک برنامه، نسخه‌های مختلف برای هر ورژن اندروید وجود دارد، بلکه موقع نصب برنامه، دقیقا باید بدانید که چه نوع پردازنده‌ای را استفاده می کنید. 

به صورت کلی معماری پردازنده‌های دستگاه‌های اندرویدی به دو دسته‌ی AArch32 و AArch64 تقسیم می‌شوند و این دستگاه‌ها بر اساس پردازنده‌ی خود، یک یا هر دوی این معماری‌ها را پشتیبانی می‌کنند. توسعه‌دهندگان اندروید در هنگام توسعه‌ی برنامه‌ی خود لازم است تا پردازنده‌ی دستگاه‌های هدف خود را مدنظر قرار داده و برنامه‌ی خود را به گونه‌ای توسعه دهند، که با تمامی این دستگاه‌ها سازگار باشد.

به صورت تقریبی دستگاه‌های تولیدشده پیش از سال ۲۰۱۱، تنها از معماری AArch32 پشتیبانی می‌کنند، دستگاه‌های تولید شده پس از آن از هر دو معماری AArch32 و AArch64 پشتیبانی می‌کنند و دستگاه‌های اندرویدی پرچمدار تولیدشده از انتهای سال ۲۰۲۳، تنها از معماری AArch64 پشتیبانی خواهند کرد. بنابراین لازم است تا هنگام توسعه‌ی برنامه و به خصوص در هنگام استفاده از کتابخانه‌های native از هر دو ورژن ۳۲بیتی و ۶۴بیتی آن، در کد برنامه‌ی خود استفاده کنید تا با تمامی دستگاه‌های جدید و قدیمی سازگار باشد.

برای انتشار هر دو بسته‌ی ۳۲بیتی و ۶۴بیتی برنامه‌ی خود لازم است، از قابلیت بارگذاری چند بسته در یک رهانش استفاده کنید. قابلیت بارگذاری چند بسته در یک رهانش این امکان را فراهم می‌کند تا بسته‌هایی با پیکربندی متفاوت را در یک رهانش از برنامه خود بارگذاری کنید. کاربران در زمان دریافت به‌طور خودکار، سازگارترین نسخه برنامه با نسخه SDK و معماری پردازنده دستگاه را دریافت خواهند کرد.

نکات تکمیلی:

در برخی از دستگاه‌های اندرویدی که حاوی پردازنده‌هایی از مدل‌های متفاوت هستند، لازم است تا توسعه‌دهنده برای اجرای برنامه‌های مبتنی بر AArch32 و AArch64 به تمامی پردازنده‌های آن توجه کند، به طور مثال:

دستگاه Samsung Galaxy S23 Ultra دارای ۴ پردازنده‌ی Arm Cortex-X3 ، Arm Cortex-A715 ، Arm Cortex-A710 و Arm Cortex-A510 است که تنها پردازنده‌ی Arm Cortex-A710 از AArch32 و AArch64 به صورت همزمان پشتیبانی می‌کند و دیگر پردازنده‌های این دستگاه تنها از AArch64 پشتیبانی می‌کند؛ بنابراین اجرای برنامه‌های ۳۲بیتی و ۶۴بیتی در این دستگاه امکان‌پذیر است.
در مقابل با توجه به اینکه دستگاه Samsung Galaxy S24 Ultra دارای ۴ پردازنده‌ی Arm Cortex-X4 ، Arm Cortex-A720 ، Arm Cortex-A720 و Arm Cortex-A520 است و تمامی این پردازنده‌ها تنها از AArch64 پشتیبانی می‌کنند، قادر به اجرای برنامه‌های ۳۲بیتی نیست و تنها برنامه‌های ۶۴بیتی را پشتیبانی ‌می‌کند.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد معماری پردازنده‌‌ها و نحوه‌ی پشتیبانی آن‌ها از AArch32 و AArch64، مستندات سایت arm.com را مطالعه کنید.

به مطالب ارائه شده چه امتیازی می‌دهید؟
محل نوشتن دیدگاه ...

اگر در مورد محتوا نظر یا پیشنهادی دارید لطفا برای ما بنویسید.

زمان انتشار: ۱۴۰۳-۰۱-۲۸ ۱۰:۳۹

آخرین به‌روزرسانی: ۱۴۰۳-۰۱-۲۸ ۱۰:۳۹