نسخه چاپی
فهرست مطالب

نام‌بسته (Package Name)

همه‌ٔ برنامه‌های اندرویدی دارای یک نام بسته هستند که آن‌ها را از سایر برنامه‌ها متمایز می‌کند و تنها مختص خودِ آن برنامه است. در واقع نام بسته، یک شناسه برای برنامه است که به آن "Application ID" نیز می‌گویند.

توجه: در صورتی‌که برنامه‌ی خود را با Package Name مشخصی در کافه‌بازار منتشر کنید، در آینده نمی‌توانید آن را تغییر دهید. وقتی نام‌ بستهٔ برنامه را تغییر ‌می‌دهید، این بسته روی دستگاه اندرویدی و کافه‌بازار به عنوان یک برنامهٔ جدید شناخته خواهد شد و به همین دلیل نمی‌توانید نسخهٔ جدیدی برای برنامه خود ارائه دهید.

اصول و قوانین نام‌گذاری

نام‌گذاری بسته در اندروید، همانند نام‌‌گذاری بسته‌ در زبان برنامه‌نویسی جاوا است. روش زیر، بهترین و ساده‌ترین راه برای نام‌گذاری بسته است.

فرض کنید عبارت زیر نام بستهٔ یک برنامهٔ منتشر شده است.

topleveldomain.companyname.applicationname

topdomainname: در این‌جا می‌توانید دامنهٔ سایت خود را وارد کنید.

companyname: در این قسمت می‌توانید نام سایت و یا آدرس سایت خود را درج کنید.

applicationname: نام برنامه را نیز، می‌توانید این‌جا بنویسید.

به طور مثال، اگر آدرس سایت شما www.example.ir باشد و برنامه‌ای با کارکرد چراغ‌قوه (flashlight) داشته باشید، نام بسته‌ٔ برنامهٔ شما این‌گونه خواهد بود: ir.example.flashlight

حروف‌ و علامت‌های مجاز

شما می‌توانید در نام بسته از موارد زیر استفاده کنید.

  • حروف انگلیسی بزرگ و کوچک (A تا Z و a تا z)
  • اعداد انگلیسی (..., 4, 3, 2, 1)
  • علامت‌های underscore ( _ )

توجه: پیشنهاد می‌کنیم برای این‌که نام بسته با نام کلاس‌ها در محیط برنامه‌نویسی، شباهت نداشته باشد، از حروف انگلیسی بزرگ استفاده نکنید.

موارد خاص

  • اگر آدرس سایت شما، دارای علامت‌های خاص، مانند خط تیره « - » باشد، و یا علامت‌هایی که نتوانید از آن‌ها در نام بسته استفاده کنید، به جای آن‌ می‌توانید علامت underscore ( _ ) را جایگزین کنید. به عنوان‌ مثال برای آدرس سایت www.android-example.ir می‌توانید از نام‌ بستهٔ ir.android_example.flashlight استفاده کنید.
  • ممکن است آدرس سایت دارای کلمات رزرو شدهٔ جاوا باشد که نمی‌توانید از آن‌ها در نام‌ بسته استفاده کنید. در این صورت بهتر است به ابتدا یا انتهای کلمهٔ موردنظر علامت underscore ( _ ) را اضافه کنید. برای مثال در صورتی که آدرس سایت شما www.example.int باشد، با توجه به این‌که کلمهٔ int از کلمات رزرو شدهٔ جاوا است، نام‌ بستهٔ برنامه بهتر است به صورت int_.example.flashlight باشد.

توجه: امکان استفاده از اعداد و علامت‌ها، در ابتدای هر کدام از بخش‌های نام‌ بسته وجود ندارد و تنها می‌توانید از حروف انگلیسی در ابتدای این بخش‌ها استفاده کنید. به طور مثال، نام‌ بسته‌های ir._example.flashlight و ir.example.1flashlight، قابل‌قبول نیستند.

به مطالب ارائه شده چه امتیازی می‌دهید؟
محل نوشتن دیدگاه ...

اگر در مورد محتوا نظر یا پیشنهادی دارید لطفا برای ما بنویسید.

زمان انتشار: ۱۴۰۰-۰۲-۲۸ ۱۵:۱۱

آخرین به‌روزرسانی: ۱۴۰۰-۱۲-۰۴ ۱۰:۴۰