پاسخ به سوالات متداول توسعه‌دهندگان

 

چگونه به آمار کافه‌بازار اعتماد کنم؟

ما در حال حاضر آمار لحظه‌ای به توسعه‌دهندگان ارائه می‌کنیم و این امر امکان بررسی صحت را برای شما فراهم می‌کند. برای محک زدن آمار می‌توانید خرید انجام دهید و درجا افزوده شدن تعداد فروش برنامه خود را بررسی کنید. 

 

چرا بخشی از درآمد به کافه‌بازار اختصاص دارد؟

ما مدت‌ها برای تولید «بازار» و شناساندن آن به فارسی‌زبانان هزینه کرده‌ایم. شاید ده‌ها و یا صدها برابر هزینه‌ای که شما برای تولید برنامه‌تان انجام داده‌اید. هر ماه پهنای باند عظیمی (با توجه به قیمت گزاف آن در ایران) در اختیار کاربران بازار قرار می‌گیرد تا از خدمات رایگان آن استفاده کنند. این هزینه‌ها باید به گونه‌ای پوشش داده شود. بازار به صورت خصوصی اداره می‌شود و به طور تخصصی در این زمینه فعالیت می‌کند. اگر درآمد کافی در بلندمدت، سرمایه‌گذاری‌های انجام شده را پوشش ندهد، ادامه فعالیت برای ما ناممکن می‌شود. از آنجایی‌که ما خود، توسعه‌دهنده هستیم، سعی کرده‌ایم تا منصفانه‌ترین شرایط را برای توسعه‌دهندگان مستقل ایجاد کنیم.

 

چرا تنها یک مرتبه در ماه تصفیه‌حساب انجام می‌شود؟

ما برای امور مالیاتی نیازمند سند بانکی مهر شده هستیم و تصفیه تنها از طریق شعب بانک امکان‌پذیر است. این کار فرآیندی زمان‌بر است و باید برای پایین نگه داشتن هزینه‌ها و در نتیجه بالا نگه داشتن سهم توسعه‌دهندگان، حتی‌المقدور از آن اجتناب کنیم.

 

برنامه‌ام را منتشر کرده‌ام ولی قصد دارم تغییراتی در آن ایجاد کنم. چه کنم؟

هر تغییری که مایل باشید اعم از تغییر قیمت، تغییر توضیحات و تصاویر، در هر زمانی امکان‌پذیر است. پنل توسعه‌دهندگان این امکانات را برای شما فراهم می‌کند.

 

من برنامه‌ای برای شما ارسال کرده‌ام. چقدر طول می‌کشد تا در بازار منتشر شود؟

انتشار برنامه‌ها حداکثر تا سه روز کاری به طول می‌انجامد. (پنج‌شنبه‌ها و جمعه‌ها، روز کاری محسوب نمی‌شود)

 

چه برنامه‌هایی در بازار جای ندارند؟

برنامه‌هایی که به گونه‌ای با بازار به رقابت بپردازند و به طور مستقیم به فروش و یا عرضه‌ٔ رایگان کالاهای دیجیتال از قبیل برنامه‌های جانبی، کتاب و موسیقی اقدام کنند، جایی در بازار ندارند. هم‌چنین برنامه‌ها باید از لحاظ قوانین جمهوری اسلامی و عرف جامعه، مورد پذیرش باشند. از پذیرش برنامه‌های کم‌کیفیت نیز در مجموعه‌ٔ دست‌چین شده‌ٔ خود معذوریم.

 

اگر من برنامه‌ام را در بازار منتشر کنم چه تضمینی هست که کپی نشود و در اینترنت پخش نشود؟

هیچ تضمینی نیست. ما در ابتدای کار بازار زمان زیادی را برای قفل‌گذاری اولین برنامه‌مان، تقویم فارسی‌تل، صرف کردیم و اکنون پشیمانیم. ما باید از ابتدا به کاربرانمان اعتماد می‌کردیم و خوشبختانه هم‌اکنون این اعتماد در ما ایجاد شده‌است. کاربران بازار قدر زحمات توسعه‌دهندگان را می‌دانند و از کانالی به جز بازار به دانلود برنامه‌های مورد نظرشان اقدام نمی‌کنند. این شعار نیست و واقعاً تجربه‌ایست که ما داشتیم. ما معتقدیم مشکل عدم رعایت حقوق مؤلف بیش از فرهنگ و قانون، مربوط به توزیع نامناسب بوده است. ما تمام سعی خود را برای ساده‌تر کردن فرآیند خرید انجام می‌دهیم و این ساده بودن، احتمال تهیه‌ٔ برنامه از منابع غیررسمی و نامعتبر، و خطر دریافت بدافزار را کاهش می‌دهد. شما هم با قیمت‌گذاری مناسب و تمرکز بر روی مقیاس بالا، می‌توانید ما را در این مسیر یاری دهید.

 

علی‌رغم انجام تمام اصلاحات لازم، برنامه‌ی من رد شده و دلیل قانع‌کننده‌ای هم برای آن ارائه نشده است. چه کنم؟

در صورتی‌که از روش‌های کاری کافه‌بازار نارضایتی جدی دارید و روش‌های ارتباطی دیگر پاسخ‌گوی نیاز شما نبوده است، لطفاً ما را از طریق complaint@cafebazaar.ir در جریان بگذارید.

 

تعدادی از کاربران برنامه‌ام به مشکل خورده‌اند و در بخش نظرات آن را مطرح کرده‌اند. چگونه می‌توانم آن‌ها را راهنمایی کنم و پاسخ‌شان را بدهم؟

شما می‌توانید از طریق پنل‌تان پاسخ نظرات کاربران را بدهید. این پاسخ‌ها به ایمیل ایشان ارسال می‌گردد.

 

آیا می‌توانم آمار دانلود برنامه‌های رایگانم را هم مشاهده کنم؟

در حال حاضر آمار نصب برنامه‌های رایگان به صورت تخمینی ارائه می‌شود. البته اخیراً این تخمین به نسبت گذشته بسیار دقیق‌تر و قابل اعتماد‌تر گشته است. همچنین آمار ارائه شده مربوط به تعداد نصب‌های فعال برنامه‌ها است و تعداد دانلودها را نشان نمی‌دهد و با پاک شدن برنامه از روی دستگاه‌ها این آمار نیز دست‌خوش تغییر می‌شوند. لازم به ذکر است ارائهٔ آمار صد در صد دقیق امکان پذیر نیست و این روش در اپ‌استور‌های بزرگ دنیا نیز روش معمولی است.