نسخه چاپی
فهرست مطالب

این مطلب راهنمای قدم به قدم فعالیت در پیشخان تا پیش از انتشار برنامه در بازار است. با استفاده از آن می‌توانید فرآیند ثبت‌نام و انتشار برنامه خود را کوتاه کنید. در این مطلب سعی شده در مورد تمام اطلاعات و مراحلی که قبل از انتشار برنامه نیاز به تکمیل و طی شدن دارند صحبت کنیم. 

ورود به پیشخان و قرارداد

پس از ثبت‌نام در بازار، پیشخان یا پنل اختصاصی شما ساخته می‌شود. در پیشخان بازار به قرارداد، مدیریت برنامه‌ها و رهانش‌ها، اطلاعات ناشر، تراکنش‌ها، پشتیبانی توسعه‌دهندگان بازار و آمار نصب برنامه دسترسی دارید. برای اطلاعات بیشتر راهنمای پیشخان را مطالعه کنید. راهنمای پیشخان به طور کلی امکانات زیر را در اختیار توسعه‌دهندگان بازار قرار خواهد داد:

 • مدیریت برنامه‌ها در پیشخان بازار
 • مدیریت مالی در پیشخان بازار
 • مدیریت تبلیغات برنامه‌ها در پیشخان بازار
 • تنظیمات پیشخان توسعه‌دهنده
 • ارتباط با پشتیبانی و درخواست قابلیت جدید

 بعد از ورود به پیشخان توسعه‌دهندگان، در قدم اول قرارداد عرضه‌ی برنامه و محتوای دیجیتال را مطالعه کنید و در صورت پذیرش محتوای آن را قبول کنید.

اطلاعات ناشر

این اطلاعات به منظور تکمیل قرارداد‌ همکاری شما با بازار دریافت می‌شود و لازم است پیش از ارسال درخواست انتشار برنامه‌، این اطلاعات تکمیل و توسط بازار تایید شود. در صورتی‌که به صورت حقوقی ثبت‌نام کرده‌اید، بر اساس توضیحات در بخش ناشر حقوقی اطلاعات را تکمیل کنید.

اگر هم به عنوان یک شخص حقیقی ثبت‌نام کرده‌اید، می‌توانید با استفاده از توضیحات ناشر حقیقی این اطلاعات را وارد کنید. از یاد نبرید که برای انجام تصفیه‌حساب لازم است تمامی بخش‌های «اطلاعات ناشر» شما تأیید شده باشد. همچنین شماره شبا ارائه شده توسط توسعه‌دهنده باید متعلق به شخص حقیقی/حقوقی که اطلاعات ناشر با اطلاعاتش وارد شده، باشد. در غیر این صورت وضعیت شماره شبا وارد شده توسط شما به «رد شده» تغییر پیدا خواهد کرد.

نکته: اگر به صحت اطلاعات وارد شده شک دارید، بهتر است قبل از درخواست انتشار برنامه در بازار و در اسرع وقت و قبل از بررسی توسط بازار موارد مورد نیاز را با توجه به مواردی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد، اصلاح کنید.

ناشر حقوقی: در اولین بخش این صفحه‌ اطلاعات عمومی حساب نمایش داده می‌شود. باید توجه داشت برای ناشر حقوقی زمانی ثبت اطلاعات مالی الزامی است که ناشر قصد انتشار برنامه پولی را داشته باشد. جزییات این اطلاعات را در ادامه مشاهده می‌کنید.

 1. اطلاعات شناسایی: نام شرکت، شماره ثبت، کارت ملی مدیرعامل یا یکی از صاحبین امضا، شناسه ملی
 2. اطلاعات مالی: کد اقتصادی شرکت
 3. اطلاعات تماس: کدپستی، شماره تماس و آدرس شرکت

ناشر حقیقی: افرادی که خود به عنوان یک فرد حقیقی به عنوان ناشر در پیشخان بازار ثبت‌نام می‌کنند ملزم به تکمیل اطلاعات زیر برای انتشار برنامه در بازار هستند.

 1. اطلاعات شناسایی:کارت ملی، کد ملی، نام شناسنامه‌ای
 2. اطلاعات تماس:شماره تلفن، استان محل سکونت، آدرس و کد پستی

نکته: همه‌ی این اطلاعات باید با کارت ملی شما مطابق باشد، همچنین این کد ملی پیش‌تر نباید در بازار به عنوان توسعه‌دهنده ثبت شده باشد.

بارگذاری برنامه

اکنون اطلاعات حساب شما تکمیل است و در کوتاه‌ترین زمان ممکن توسط پشتیبانی بررسی و تایید خواهد شد. تا زمان تایید اطلاعات حساب می‌توانید برنامه خود را بارگذاری کرده و اطلاعات آن را تکمیل کنید. فایل برنامه‌ را آپلود کنید، عنوان مناسب را انتخاب کرده و بعد از آن دسته‌بندی مناسب برنامه‌ی خود را انتخاب کنید و روی دکمه‌ی ایجاد برنامه کلیک کنید.

نکته: همه‌ی برنامه‌ها پیش از انتشار در بازار بررسی می‌شوند، به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم پیش از بارگذاری برنامه‌ی خود قوانین انتشار برنامه در بازار را مطالعه کنید. در صورت مغایرت برنامه‌ی شما با این قوانین در آینده از شما درخواست خواهد شد تا مطابق با این قوانین برنامه‌ی خود را ویرایش کنید.
پیشخان بازار

نکته: لطفا توجه کنید تنها فایل APK  و aab برنامه مورد پذیرش است و پسوند‌هایی مانند ZIP و RAR قابل پذیرش نیست. پس از اتمام آپلود و انتخاب گزینه‌ی ایجاد برنامه، این برنامه در لیست شما قابل مشاهده است. با کلیک بر برنامه‌ی مورد نظر می‌توانید آن را مدیریت کنید. 

عناوین توسعه‌دهنده

 • عنوان توسعه‌دهنده: با انتخاب دکمه ویرایش مشخصات توسعه‌دهنده می‌توانید مشخصات توسعه‌دهنده را تعیین کنید یا تغییر دهید. در ضمن می‌توان برای توسعه‌دهنده چند عنوان جداگانه در نظر گرفت تا در دسته‌بندی‌های مختلف، عناوین متفاوتی نمایش داده شود.
 • شناسه‌ی توسعه‌دهنده: شناسه توسعه‌دهنده بازار کدِ یکتایی است که فقط یک بار توسط توسعه‌دهنده انتخاب می‌شود و پس از تایید، امکان تغییر آن فقط در صورت تماس با پشتیبانی انجام می‌شود. با استفاده از این شناسه، توسعه‌دهنده می‌تواند کاربران را به صفحه اختصاصی خود در برنامه و وبسایت بازار ارجاع دهد.

نکته: می‌توانید با انتخاب دکمه ویرایش شناسه توسعه‌دهنده، شناسه خود را تعیین کنید. لطفاً توجه داشته باشید که شناسه انتخابی شما باید مشابه نام انگلیسی که در قسمت «پروفایل عمومی» برای حساب توسعه‌دهنده خود انتخاب نموده‌اید باشد تا به تایید بازار برسد. فرایند رد یا تایید شناسه ممکن است دو الی سه روز کاری به طول بیانجامد.

اطلاعات

 در این سربرگ اطلاعاتی قرار می‌گیرد که به کاربران نمایش داده می‌شود. تکمیل این سربرگ پیش از ارسال درخواست انتشار برنامه الزامی است.

 • اطلاعات پشتیبانی: در این بخش می‌توانید اطلاعات پشتیبانی برنامه مانند تلفن، ایمیل، وب‌سایت فارسی و انگلیسی مربوط به برنامه را وارد کنید. ثبت ایمیل برای پشتیبانی برنامه اجباری است. توصیه می‌کنیم در این بخش ایمیلی متفاوت با ایمیل توسعه‌دهندگی خود بنویسید تا راه ارتباطی پشتیبانی برنامه با پشتیبانی توسعه‌دهندگان بازار از هم مجزا باشند.
 • تغییر قیمت: اگر تمایل دارید برنامه‌ی شما به صورت فروشی عرضه شود، در این بخش می‌توانید قیمت مد نظر خود را انتخاب کنید. لطفا به این نکته توجه کنید، اگر برنامه‌ی شما به صورت رایگان منتشر شود، امکان قیمت گذاری برای آن وجود نخواهد داشت.

تصاویر

 • آیکن برنامه: در این بخش لازم است آیکن برنامه را اضافه کنید. برای اطلاعات بیشتر راهنمای طراحی آیکن را مطالعه کنید.
 • اسکرین شات‌ها: بارگذاری حداقل یک اسکرین‌شات برای هر برنامه ضروری است ولی توصیه ما این است که پنج تا شش اسکرین‌شات با رزولوشن بالا از صفحات برنامه بارگذاری کنید تا کاربران با یک نگاه با قابلیت‌های برنامه شما آشنا شوند. شما می‌توانید تا سقف ۱۲ اسکرین شات برای برنامه خود بارگذاری کنید.

انتشار برنامه در بازار
نمونه‌ای از نمایش اسکرین شات برنامه‌ها در وب‌‌سایت بازار

در بخش تصاویر اطلاعات تصویری مانند تصویر سرصفحه و  اسکرین‌شات‌های پروموشن و لینک ویدیو شات از آپارات را می‌توانید اضافه کنید. تکمیل این موارد الزامی نیست ولی تاثیر مثبت در جذب کاربران به برنامه‌ی شما دارد.

پرداخت اشتراک

تا به اینجا اطلاعات حساب و برنامه‌ی شما تکمیل شده است و کافی است تا اشتراک خود را پرداخت کنید تا بتوانید درخواست انتشار برنامه‌ در بازار را ارسال کنید. برای پرداخت اشتراک سالیانه‌ی خود کافی است از بخش تنظیمات به منوی وضعیت اشتراک بروید. در این بخش از تاریخ انقضای اشتراک پیشخان خود و یا زمان پرداخت این اشتراک مطلع می‌شوید. هزینه تمدید حساب سالیانه ۴۰۰٬۰۰۰ ریال است و برای مدیریت برنامه از پیشخان توسعه‌دهندگان بازار لازم است این مبلغ اشتراک پرداخت شده باشد.

ارسال درخواست انتشار برنامه در بازار

پس از تایید اطلاعات، شما می‌توانید درخواست انتشار برنامه‌ی خود را ارسال کنید. برای این کار کافی است روی برنامه‌ی مورد نظر کلیک کنید و سپس به سربرگ رهانش‌ها بروید. در اینجا می‌توانید درخواست انتشار برنامه‌ی خود را ارسال کنید. پس از ارسال درخواست انتشار برنامه طی سه روز کاری نتیجه‌ی بررسی به شما از طریق ایمیل اطلاع داده خواهد شد. اگر پس از این زمان همچنان پاسخی برای شما ارسال نشد، لطفا ابتدا پوشه‌ی اسپم ایمیل خود را نیز چک کنید. در ضمن شما با استفاده از قابلیت «رهانش تدریجی» امکانش انتشار برنامه به مرور و برای درصد مشخصی از کاربران بازار را خواهید داشت. برای جزئیات بیشتر رهانش تدریجی را بخوانید.

۶ ساعت طول خواهد کشید تا برنامه از طریق لینک موجود در پیشخان بازار در صفحه برنامه قابل دسترسی باشد و  دو روز زمان لازم است تا برنامه‌ی شما در نتایج جستجو مشاهده شود. در صورت تمایل به آشنایی کامل با پیشخان توسعه‌دهنده‌ها و خدمات مختلف بازار این لینک را مطالعه کنید. در نهایت اگر برای شما ابهامی وجود دارد می‌توانید چه از طریق ثبت تیکت و چه تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۹۷۹۸ از همکاران ما در پشتیبانی بازار راهنمایی بگیرید.

بیشتر بخوانید:

به مطالب ارائه شده چه امتیازی می‌دهید؟
محل نوشتن دیدگاه ...

اگر در مورد محتوا نظر یا پیشنهادی دارید لطفا برای ما بنویسید.

زمان انتشار: ۱۴۰۰-۱۰-۰۷ ۱۸:۳۴

آخرین به‌روزرسانی: ۱۴۰۰-۱۲-۰۷ ۰۶:۰۸