نسخه چاپی
فهرست مطالب

این مطلب راهنمای قدم به قدم فعالیت در پیشخان تا پیش از انتشار برنامه در بازار است. با استفاده از آن می‌توانید فرآیند ثبت‌نام و انتشار برنامه خود را کوتاه کنید. در این مطلب سعی شده در مورد تمام اطلاعات و مراحلی که قبل از انتشار برنامه نیاز به تکمیل و طی شدن دارند صحبت کنیم. 

ورود به پیشخان

پس از ثبت‌نام در بازار، پیشخان یا پنل اختصاصی شما ساخته می‌شود. در پیشخان بازار به قرارداد، مدیریت برنامه‌ها و رهانش‌ها، اطلاعات ناشر، تراکنش‌ها، پشتیبانی توسعه‌دهندگان بازار و آمار نصب برنامه دسترسی دارید. برای اطلاعات بیشتر راهنمای پیشخان را مطالعه کنید. راهنمای پیشخان به طور کلی امکانات زیر را در اختیار توسعه‌دهندگان بازار قرار خواهد داد:

 • مدیریت برنامه‌ها در پیشخان بازار
 • مدیریت مالی در پیشخان بازار
 • مدیریت تبلیغات برنامه‌ها در پیشخان بازار
 • تنظیمات پیشخان توسعه‌دهنده
 • ارتباط با پشتیبانی و درخواست قابلیت جدید

پیشخان بازار

قرارداد

 بعد از ورود به پیشخان توسعه‌دهندگان، در قدم اول قرارداد عرضه‌ی برنامه و محتوای دیجیتال را مطالعه کنید و در صورت پذیرش محتوای آن را قبول کنید.

قرارداد

اطلاعات ناشر

این اطلاعات به منظور تکمیل قرارداد‌ همکاری شما با بازار دریافت می‌شود و لازم است پیش از ارسال درخواست انتشار برنامه‌، این اطلاعات تکمیل و توسط بازار تایید شود. در صورتی‌که به صورت حقوقی ثبت‌نام کرده‌اید، بر اساس توضیحات در بخش ناشر حقوقی اطلاعات را تکمیل کنید.

اگر هم به عنوان یک شخص حقیقی ثبت‌نام کرده‌اید، می‌توانید با استفاده از توضیحات ناشر حقیقی این اطلاعات را وارد کنید. از یاد نبرید که برای انجام تصفیه‌حساب لازم است تمامی بخش‌های «اطلاعات ناشر» شما تأیید شده باشد. همچنین شماره شبا ارائه شده توسط توسعه‌دهنده باید متعلق به شخص حقیقی/حقوقی که اطلاعات ناشر با اطلاعاتش وارد شده، باشد. در غیر این صورت وضعیت شماره شبا وارد شده توسط شما به «رد شده» تغییر پیدا خواهد کرد.

نکته: اگر به صحت اطلاعات وارد شده شک دارید، بهتر است قبل از درخواست انتشار برنامه در بازار و در اسرع وقت و قبل از بررسی توسط بازار موارد مورد نیاز را با توجه به مواردی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد، اصلاح کنید.

اطلاعات ناشر

ناشر حقوقی: در اولین بخش این صفحه‌ اطلاعات عمومی حساب نمایش داده می‌شود. باید توجه داشت برای ناشر حقوقی زمانی ثبت اطلاعات مالی الزامی است که ناشر قصد انتشار برنامه پولی را داشته باشد. جزییات این اطلاعات را در ادامه مشاهده می‌کنید.

 1. اطلاعات شناسایی: نام شرکت، شماره ثبت، کارت ملی مدیرعامل یا یکی از صاحبین امضا، شناسه ملی
 2. اطلاعات مالی: کد اقتصادی شرکت
 3. اطلاعات تماس: کدپستی، شماره تماس و آدرس شرکت

ناشر حقیقی: افرادی که خود به عنوان یک فرد حقیقی به عنوان ناشر در پیشخان بازار ثبت‌نام می‌کنند ملزم به تکمیل اطلاعات زیر برای انتشار برنامه در بازار هستند.

 1. اطلاعات شناسایی:کارت ملی، کد ملی، نام شناسنامه‌ای
 2. اطلاعات تماس:شماره تلفن، استان محل سکونت، آدرس و کد پستی

نکته: همه‌ی این اطلاعات باید با کارت ملی یا شناسه‌ی ملی شما مطابق باشد، همچنین این کد ملی یا شناسه ملی پیش‌تر نباید در بازار به عنوان توسعه‌دهنده ثبت شده باشد.

بارگذاری برنامه

اکنون اطلاعات حساب شما تکمیل است و در کوتاه‌ترین زمان ممکن توسط پشتیبانی بررسی و تایید خواهد شد. تا زمان تایید اطلاعات حساب می‌توانید برنامه خود را بارگذاری کرده و اطلاعات آن را تکمیل کنید. فایل برنامه‌ را آپلود کنید، اطلاعات پایه و اطلاعات برنامه را تکمیل کنید، مسیر ارتباطی خود با کاربران را در بخش اطلاعات پشتیبانی وارد کرده و برای برنامه تصاویر اسکرین‌شات و آیکون بارگذاری کرده و قبل از تایید این مراحل، بازنگری کلی بر اطلاعات وارد شده داشته باشید.

نکته: همه‌ی برنامه‌ها پیش از انتشار در بازار بررسی می‌شوند، به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم پیش از بارگذاری برنامه‌ی خود قوانین انتشار برنامه در بازار را مطالعه کنید. در صورت مغایرت برنامه‌ی شما با این قوانین در آینده از شما درخواست خواهد شد تا مطابق با این قوانین برنامه‌ی خود را ویرایش کنید.
نکته: لطفا توجه کنید تنها فایل APK  و aab برنامه مورد پذیرش است و پسوند‌هایی مانند ZIP و RAR قابل پذیرش نیست. پس از اتمام آپلود و انتخاب گزینه‌ی ایجاد برنامه، این برنامه در لیست شما قابل مشاهده است. با کلیک بر برنامه‌ی مورد نظر می‌توانید آن را مدیریت کنید. 

بعد از قبول کردن قرارداد، صفحه برنامه‌ها برای شما باز خواهد شد. در سمت راست صفحه‌ای که باز کرده‌اید منو مربوط به پیشخان بازار را مشاهده ‌می‌کنید. بعد از کلیک روی قسمت «برنامه‌ها» در پنجره جدیدی که باز می‌شود به گزینه «برنامه جدید» دسترسی خواهید داشت. بعد از کلیک روی این بخش، پنجره مربوط به آپلود برنامه تازه برای شما باز خواهد شد.
در این بخش شما باید چند مرحله را تکمیل کنید تا برنامه‌ی مورد نظر شما با موفقیت بارگذاری شود و به لیست برنامه‌های شما اضافه گردد.

گام اول: آپلود APK یا App Bundle
پس از کلیک روی گزینه‌ی برنامه‌ی جدید در منو برنامه‌ها با «انتخاب فایل» شما می‌توانید برنامه‌ مورد‌نظر خود را که در فرمت APK و یا App Bundle است بارگذاری کنید.

برنامه جدید
آپلود فایل

نکته: پس از بارگذاری فایل aab شما باید با استفاده از ابزار bundle signer فایل aab برنامه خود را رمزنگاری و سپس فایل رمزنگاری‌شده (bin.) را بارگذاری کنید.

گام دوم: اطلاعات پایه
اطلاعات پایه شامل موارد زیر است:
عنوان توسعه‌دهنده: «عنوان توسعه دهنده» نامی است که زیر نام برنامه‌ و در صفحه‌ی جزئیات آن در بازار نمایش داده می‌شود.
نوع برنامه: باید مشخص کنید فایلی که در گام اول بارگذاری کرده‌اید اپلیکیشن است یا بازی.
دسته بندی: این فیلد در واقع زمینه‌ی فعالیت برنامه یا بازی شما را مشخص می‌کد و لازم است تا دقیق‌ترین و مناسب‌ترین دسته را انتخاب کنید. برای انتخاب دسته‌ مناسب این صفحه را مطالعه کنید.
متد قیمت‌گذاری: اگر برنامه‌ی شما رایگان یا رایگان با پرداخت درون‌برنامه‌ای است و اگر قرار بر این است تا غیررایگان در دسترس کاربران قرار گیرد باید در این قسمت آن را مشخص کنید. توجه کنید که فقط تا قبل از تایید انتشار توسط بازار امکان تغییر متد قیمت‌گذاری را خواهید داشت.
در ادامه در صورتی که برنامه‌ یا بازی شما با پرداخت درون‌برنامه‌ای است، می‌توانید کلید RSA یا کلید تخفیف پویا را از همین صفحه دریافت کنید و در پیاده‌سازی‌های خود استفاده کنید.

اطلاعات پایه

گام سوم: اطلاعات برنامه
اطلاعات برنامه شامل نام فارسی (حداکثر ۳۲ کاراکتر) و انگلیسی، توضیحات کوتاه فارسی و انگلیسی و توضیحات کامل فارسی و انگلیسی است.

اطلاعات برنامه

نکته: تکمیل اطلاعات برنامه به زبان انگلیسی اختیاری است و الزامی به تکمیل شدن آن نیست ولی پیشنهاد می‌شود که به صورت درست تکمیل شود تا در پلتفرم انگلیسی صفحه‌ برنامه یا بازی شما در بازار به کاربران به صورت انگلیسی نمایش داده شود تا جلوه‌ زیباتری داشته باشد.
نکته: بهتر است برای  برنامه خود نامی منحصربه‌فرد و بر اساس راهنمای نوشتن توضیحات برنامه انتخاب کنید. اطلاعات بیشتر در انتخاب نام مناسب.

گام چهارم: اطلاعات پشتیبانی
اطلاعات پشتیبانی مسیر ارتباط کاربران با شماست. این بخش شامل تلفن تماس، ایمیل پشتیبانی و وب‌سایت است. لازم به ذکر است وارد کردن ایمیل پشتیبانی الزامی است. توصیه می‌کنیم در این بخش ایمیلی متفاوت با ایمیل توسعه‌دهندگی خود بنویسید تا راه ارتباطی پشتیبانی برنامه با پشتیبانی توسعه‌دهندگان بازار از هم مجزا باشند.

اطلاعات پشتیبانی

گام پنجم: آپلود تصاویر و آیکون

 • آیکن برنامه: در این بخش لازم است آیکن برنامه را اضافه کنید. برای اطلاعات بیشتر راهنمای طراحی آیکن را مطالعه کنید.
 • اسکرین شات‌ها: بارگذاری حداقل یک اسکرین‌شات برای هر برنامه ضروری است ولی توصیه ما این است که پنج تا شش اسکرین‌شات با رزولوشن بالا از صفحات برنامه بارگذاری کنید تا کاربران با یک نگاه با قابلیت‌های برنامه شما آشنا شوند. شما می‌توانید تا سقف ۱۲ اسکرین شات برای برنامه خود بارگذاری کنید.

انتشار برنامه در بازار
نمونه‌ای از نمایش اسکرین شات برنامه‌ها در وب‌‌سایت بازار

آیکون و تصاویر

نکته: آدرس ویدئو باید لینکی از سایت aparat.com باشد.
نکته: در بخش تصاویر اطلاعات تصویری مانند تصویر سرصفحه و  اسکرین‌شات‌های پروموشن و لینک ویدیو شات از آپارات را می‌توانید اضافه کنید. تکمیل این موارد الزامی نیست ولی تاثیر مثبت در جذب کاربران به برنامه‌ی شما دارد.

پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاعات بیشتر صفحه‌ «آماده‌سازی برنامه» را مطالعه کنید.

گام ششم: بررسی نهایی قبل انتشار
در مرحله‌ی آخر این فرآیند شما می‌توانید تمامی اطلاعاتی که طی گام‌های قبلی داده‌اید را مشاهده و بازنگری کنید. علاوه بر این شما گزینه‌ نجوه‌ی انتشار را میبینید که با فعال‌کردن گزینه انتشار خودکار پس از تایید، بسته‌ي ارسالی شما پس از دریافت تأیید و بعد از گذشت زمان همگام‌سازی با سرور، در دسترس قرار خواهد گرفت.

بررسی نهایی قبل از انتشار

عناوین توسعه‌دهنده

 • عنوان توسعه‌دهنده: با انتخاب دکمه ویرایش مشخصات توسعه‌دهنده می‌توانید مشخصات توسعه‌دهنده را تعیین کنید یا تغییر دهید. در ضمن می‌توان برای توسعه‌دهنده چند عنوان جداگانه در نظر گرفت تا در دسته‌بندی‌های مختلف، عناوین متفاوتی نمایش داده شود.
 • شناسه‌ی توسعه‌دهنده: شناسه توسعه‌دهنده بازار کدِ یکتایی است که فقط یک بار توسط توسعه‌دهنده انتخاب می‌شود و پس از تایید، امکان تغییر آن فقط در صورت تماس با پشتیبانی انجام می‌شود. با استفاده از این شناسه، توسعه‌دهنده می‌تواند کاربران را به صفحه اختصاصی خود در برنامه و وبسایت بازار ارجاع دهد.

نکته: می‌توانید با انتخاب دکمه ویرایش شناسه توسعه‌دهنده، شناسه خود را تعیین کنید. لطفاً توجه داشته باشید که شناسه انتخابی شما باید مشابه نام انگلیسی که در قسمت «پروفایل عمومی» برای حساب توسعه‌دهنده خود انتخاب نموده‌اید باشد تا به تایید بازار برسد. فرایند رد یا تایید شناسه ممکن است دو الی سه روز کاری به طول بیانجامد.

عناوین توسعه‌دهنده

پرداخت اشتراک

تا به اینجا اطلاعات حساب و برنامه‌ی شما تکمیل شده است و کافی است تا اشتراک خود را پرداخت کنید تا بتوانید درخواست انتشار برنامه‌ در بازار را ارسال کنید. برای پرداخت اشتراک سالیانه‌ی خود کافی است از بخش تنظیمات به منوی وضعیت اشتراک بروید. در این بخش از تاریخ انقضای اشتراک پیشخان خود و یا زمان پرداخت این اشتراک مطلع می‌شوید. هزینه تمدید حساب سالیانه ۴۰۰٬۰۰۰ ریال است و برای مدیریت برنامه از پیشخان توسعه‌دهندگان بازار لازم است این مبلغ اشتراک پرداخت شده باشد.

پرداخت اشتراک

ارسال درخواست انتشار برنامه در بازار

پس از تایید اطلاعات، شما می‌توانید درخواست انتشار برنامه‌ی خود را ارسال کنید. برای این کار کافی است روی برنامه‌ی مورد نظر کلیک کنید و سپس به سربرگ رهانش‌ها بروید. در اینجا می‌توانید درخواست انتشار برنامه‌ی خود را ارسال کنید. پس از ارسال درخواست انتشار برنامه طی یک تا سه روز کاری نتیجه‌ بررسی به شما از طریق ایمیل اطلاع داده خواهد شد. اگر پس از این زمان همچنان پاسخی برای شما ارسال نشد، لطفا ابتدا پوشه‌ی اسپم ایمیل خود را نیز چک کنید. در ضمن شما با استفاده از قابلیت «رهانش تدریجی» امکانش انتشار برنامه به مرور و برای درصد مشخصی از کاربران بازار را خواهید داشت. برای جزئیات بیشتر رهانش تدریجی را بخوانید.

ارسال درخواست انتشار

۶ ساعت طول خواهد کشید تا برنامه از طریق لینک موجود در پیشخان بازار در صفحه برنامه قابل دسترسی باشد و  دو روز زمان لازم است تا برنامه‌ی شما در نتایج جستجو مشاهده شود. در صورت تمایل به آشنایی کامل با پیشخان توسعه‌دهنده‌ها و خدمات مختلف بازار این لینک را مطالعه کنید. در نهایت اگر برای شما ابهامی وجود دارد می‌توانید چه از طریق ثبت تیکت و چه تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۹۷۹۸ از همکاران ما در پشتیبانی بازار راهنمایی بگیرید.

بیشتر بخوانید:

به مطالب ارائه شده چه امتیازی می‌دهید؟
محل نوشتن دیدگاه ...

اگر در مورد محتوا نظر یا پیشنهادی دارید لطفا برای ما بنویسید.

زمان انتشار: ۱۴۰۰-۱۰-۰۷ ۱۸:۳۴

آخرین به‌روزرسانی: ۱۴۰۱-۰۴-۲۲ ۱۴:۵۳