نسخه چاپی

بازار با توجه به بازخوردهای توسعه‌دهندگان و با هدف بهبود خدماتش، از اول خرداد ماه ۱۴۰۱ آمار «نصب از بازار تجمعی» را جایگزین «نصب فعال» کرد. در نتیجه این تغییر، کاربران به جای تعداد نصب فعال هر برنامه یا بازی، تعداد نصب آن برنامه از بازار را مشاهده می‌کند.

این آمار از ابتدای خرداد امسال در صفحه جزئیات برنامه جایگزین شد و هم‌اکنون در صفحه داشبورد برنامه در پیشخان برای توسعه‌دهندگان قابل مشاهده است. در این محتوا در مورد جزئیات این تغییرات و نکات مهمی که توسعه‌دهندگان در مورد آمار نصب از بازار باید بدانند صحبت خواهیم کرد.

همواره کاربران از طریق صفحه‌ جزئیات برنامه‌ها و بازی‌ها به اطلاعاتی دست پیدا می‌کنند که نقش مهمی در تصمیم‌گیری‌ آن‌ها برای نصب آن برنامه یا بازی دارد. این اطلاعات شامل نظرات، امتیازات، دسترسی‌ها و سایر موارد مربوط به برنامه یا بازی است.

مجموع این آمار در کنار هم اطلاعات جامعی به کاربر می‌دهد تا کاربر بتواند کیفیت برنامه یا بازی مورد‌نظر را بسنجد و هم دریابد که آیا این برنامه یا بازی همان چیزی است که در نظر داشته یا خیر. این شمارشگر جدید به دلیل دقت بیشتری که در شمارش آمار دارد به کاربر کمک می‌کند تا با اعتماد بیشتری نسبت به مقایسه برنامه یا بازی‌ها بپردازد و بتواند آنچه را که در نظر دارد نصب کند.

از سوی دیگر، با تعداد نصب انجام شده امکان مقایسه برای کاربران درست‌تر و دقیق‌تر خواهد بود و همین امر به کیفیت نصب‌های برنامه می‌افزاید و باعث می‌شود که اعتماد کاربر به نصب برنامه یا بازی پس از دانلود آن بیشتر شده و کاربر به انتخاب‌های کاربردی‌تر برای نصب برنامه برسد.

نکته: لازم به ذکر است توسعه‌دهندگان همواره می‌توانند آمار نصب فعال برنامه‌ خود را در کنار نصب از بازار در صفحه‌ی پیشخان مشاهده کنند. این آمار تنها از صفحه‌ی جزئیات برنامه حذف شده است.

نصب از بازار تعداد دستگاه‌های تایید شده و منحصر به فردی است که برنامه یا بازی به صورت موفق از طریق بازار روی آنها نصب یا بروزرسانی شده است. چنانچه افراد حساب کاربری در بازار داشته باشند و با دستگاه‌های مختلفی به حساب کاربری خود لاگین کرده و بازی یا برنامه‌ای را نصب کند، تمامی این نصب‌ها تنها یک بار شمارش خواهد شد.

به طور کلی فرآیند نصب از ابزار و شماره نصب‌ها به این شکل انجام می‌گیرد:

۱. تعداد دستگاه‌ها مورد شمارش قرار می‌گیرد.
۲. هر تعداد نصب یا بروزرسانی برای یک دستگاه، تنها یک بار شمرده می‌شود.
۳. دستگاه‌ها باید از سوی بازار تأیید شده باشند.

عدم همخوانی «نصب از بازار تجمعی» با «نصب از بازار روزانه»

«نصب از بازار روزانه» نمایش‌دهنده‌ تعداد کاربرانی است که روزانه دکمه‌ نصب برنامه‌ی شما را زده‌ و مراحل نصب را روی گوشی خود به اتمام رسانده‌ و برنامه شما روی گوشی آن‌ها نصب شده‌است. اگر کاربری دکمه نصب برنامه شما را زده اما برنامه به صورت کامل دانلود نشده یا برنامه را دانلود کرده اما مراحل نصب روی دستگاه را کامل انجام نداده‌، در این آمار شمرده‌ نخواهد شد.

در حالی که این روش جدید، تعداد دستگاه‌های منحصر به فردی را شمارش می‌کند که برنامه توسعه‌دهنده را در مدت حضور آن در بازار نصب یا بروزرسانی کرده‌اند. با توجه به اینکه دستگاه‌های تایید نشده‌ در داده‌های این آمار نمایش داده نمی‌شوند، این دو عدد، یعنی نصب از بازار روزانه و نصب از بازار تجمعی برنامه با یکدیگر متفاوت هستند و با جمع تعداد نصب روزانه نمی توان به عدد نصب تجمعی رسید.

باید به این نکته توجه داشت که برخلاف نصب روزانه که تمام نصب‌های برنامه در بازه‌های زمانی متفاوت جداگانه شمارش می‌شوند، در نصب از بازار تجمعی، نصب شدن برنامه طی روز‌های متفاوت به عنوان یک نصب در نظر گرفته خواهد شد.
نکته: آمار نصب‌های انجام شده از بازار نشان‌دهنده‌ تعداد کاربرانی است که برنامه‌ی شما را از «بازار» به‌صورت موفق نصب یا بروزرسانی کرده‌اند. بنابراین، اگر کاربرانی برنامه‌ شما را از منابع دیگری، غیر از بازار، دریافت کرده باشند، در این آمار محاسبه نخواهند شد.

نصب از بازار تجمعی

نکته حائز اهمیت دیگر این است که گزینه «نصب از بازار» روی رتبه‌بندی برنامه‌ها و بازی‌ها در قسمت جستجو و لیست‌های صفحات تاثیری نخواهد گذاشت و رتبه‌بندی برنامه‌ها در قسمت جستجو و لیست‌ها مانند گذشته براساس معیارهای مختلفی، از جمله عملکرد برنامه در جستجو و میزان استقبال کاربران به نمایش گذاشته شود.

در روش «نصب تجمعی»، تنها دستگاه‌های «تأیید‌شده» از سوی بازار، شمرده می‌شوند. تأیید دستگاه‌ها در بازار به‌‌معنی احراز واقعی‌بودن آن‌ها به روش‌های مختلف است. به عبارت دیگر، پس از نصب بازار روی یک دستگاه، ابتدا طی فرآیندی، واقعی‌بودن آن دستگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد و درصورت برخورداری از شرایط لازم، تأیید می‌شود. بنابراین، مدت‌ زمان فرآیند تأیید دستگاه‌ها ممکن است در زمان بروزرسانی این آمار اثرگذار باشد.

پله‌ای بودن شمارش نصب‌های انجام شده از بازار و تفاوت آن با آمار پیشخان

آمار نصبی که در سایت و یا برنامه‌‌ بازار می‌بینید بر پایه یک سطح‌بندی است. این سطح‌بندی به کاربر کمک می‌کند تا تعداد نصب یک برنامه را ساده‌تر درک کند. هر مارکتی سطح‌بندی خاص خود را برای نمایش تعداد نصب دارد. این آستانه‌ها در بازار به صورت زیر است:

«کمتر از ۱۰، ۱۰+، ۵۰+، ۱۰۰+، ۵۰۰+، ۱،۰۰۰+، ۲،۰۰۰+، ۵،۰۰۰+ ۱۰،۰۰۰+، ۲۰،۰۰۰+، ۵۰،۰۰۰+، ۱۰۰،۰۰۰+، ۲۰۰،۰۰۰+، ۵۰۰،۰۰۰+، ۱،۰۰۰،۰۰۰+ و …»
برای مثال چنانچه تعداد نصب برنامه‌ي شما ۷۵۰ نصب باشد، کاربران ۵۰۰+ را مشاهده خواهند کرد و با افزایش تعداد نصب برنامه تا آستانه‌ بعدی ، به ۱۰۰۰+ تغییر خواهد کرد.
همچنین بروزرسانی این آمار کمی زمان‌بر است و ممکن است گاهی تا چند روز طول بکشد.

سوالات خود در رابطه با این موضوع را می‌توانید از طریق ثبت تیکت در پیشخان بازار یا تماس با پشتیبانی توسعه‌دهندگان با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۹۷۸ در میان بگذارید.

به مطالب ارائه شده چه امتیازی می‌دهید؟
محل نوشتن دیدگاه ...

اگر در مورد محتوا نظر یا پیشنهادی دارید لطفا برای ما بنویسید.

زمان انتشار: ۱۴۰۱-۰۴-۱۴ ۱۳:۰۵

آخرین به‌روزرسانی: ۱۴۰۱-۰۴-۱۴ ۱۳:۰۶