نسخه چاپی
فهرست مطالب

فایل پیوست برنامه (OBB)چیست؟

طبق قوانین بازار، حجم بسته (apk) بارگذاری‌شده برای برنامه نباید بیشتر از ۱۵۰ مگابایت باشد. برای بیشتر برنامه‌ها این حجم، فضای کافی برای کدها و دارایی‌های برنامه را در اختیار توسعه‌دهنده قرار می‌دهد. با این حال، برخی از برنامه‌ها به فضای بیشتری برای فایل‌های گرافیکی با کیفیت بالا، فایل‌های مدیا و دارایی‌های حجیم دیگر نیاز دارند.

 تا پیش از این توسعه‌دهندگان باید تمام دارایی‌های برنامه را در قالب یک فایل apk در بازار بارگذاری می‌کردند و این موضوع به علت حجم بالای دانلود، بر روی تجربه کاربر در زمان دریافت بروزرسانی تأثیر منفی می‌گذاشت. برای حل این مشکل،  بازار به شما اجازه می‌دهد که برای هر بسته از برنامه خود دو فایل پیوست حجیم بارگذاری کنید.

هر زمان که شما بسته‌ای بارگذاری می‌کنید، این گزینه را در اختیار دارید که یک یا دو فایل obb تا حجم دو گیگابایت‌ (برای هر فایل) را به آن بسته پیوست کنید.

  • فایل پیوست اصلی که شامل دارایی‌های اصلی و منابع اضافه مورد نیاز برنامه شماست.
  • فایل پیوست ضمیمه که اختیاری است و می‌توانید از آن برای بروزرسانی دارایی‌ها استفاده کنید.

یکی از مهمترین مزیت‌های استفاده از فایل‌های پیوست، امکان بروزرسانی برنامه بدون نیاز به دانلود مجدد دارایی‌های اصلی است. بازار به شما امکان بارگذاری دو فایل پیوست برای هر بسته را می‌دهد. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم از فایل پیوست اصلی برای دارایی‌های اولیه و اصلی برنامه، که به ندرت نیاز به بروزرسانی دارند، استفاده کرده و از فایل پیوست ضمیمه برای بروزرسانی و فراهم کردن دارایی‌های جدید استفاده کنید. با این کار دیگر نیازی به دانلود مجدد فایل پیوست اصلی در زمان بروزرسانی نبوده و کاربر بروزرسانی را با حجم کمتری دریافت خواهد کرد.

قالب نام فایل پیوست

فایل‌های پیوست باید با فرمت obb بارگذاری شوند. بازار به صورت خودکار نام فایل بارگذاری‌شده را مطابق طرح زیر تغییر می‌دهد:

[main|patch].<expansion-version>.<package-name>.obb

این نام از سه بخش اصلی تشکیل شده است:

main or patch

این بخش مشخص می‌کند که این فایل، فایل پیوست اصلی یا ضمیمه است.

<expansion-version>

این بخش معادل شماره نسخه بسته‌ای است که فایل به آن پیوست شده است.

شما می‌توانید از یک فایل پیوست برای بسته‌های متفاوتی از برنامه خود استفاده کنید. اما شماره نسخه فایل پیوست برای بسته‌های مختلف تغییر نمی‌کند و معادل شماره نسخه اولین بسته که فایل به آن پیوست شده، باقی می‌ماند.

<package-name>

پکیج‌ نیم برنامه شما.

برای مثال، فرض کنید شماره نسخه بسته شما ۳۱۲۳۴۳ و پکیج نیم com.example.app است. فایل پیوست اصلی بارگذاری‌شده برای این بسته، به صورت خودکار به شکل زیر نام‌گذاری خواهد شد:

Main.312343.com.example.app.obb

نحوه انتخاب یا بارگذاری فایل پیوست

پس از ایجاد رهانش جدید و بارگذاری بسته‌ها، با کلیک بر روی علامت ... در جلوی هر بسته مطابق تصویر زیر، مودال انتخاب فایل پیوست برای شما باز خواهد شد.

در این مودال شما می‌توانید فایل پیوست را از فایل‌های بارگذاری‌شده‌ی قبل انتخاب یا فایل جدید بارگذاری کنید.

توجه داشته باشید که انتخاب فایل پیوست ضمیمه، تنها پس از انتخاب فایل پیوست اصلی میسر خواهد بود.

نکات تکمیلی

برای بارگذاری فایل پیوست باید به نکات زیر توجه کنید:

  • فایل پیوست باید با فرمت obb باشد.
  • هنگام بروزرسانی برنامه می‌توانید از فایل‌های پیوست بارگذاری‌شده‌ی قبلی برای بسته‌های جدید استفاده کنید.
  • برای هر بسته می‌توانید تنها یک فایل پیوست اصلی و یک فایل پیوست ضمیمه داشته باشید. همچنین می‌توانید از یک فایل برای چند بسته استفاده کنید. برای پشتیبانی چند فایل پیوست در قابلیت بارگذاری چند بسته در یک رهانش، حتماً باید بسته‌هایی با شماره نسخه متفاوت در یک رهانش داشته باشید.
  • امکان انتشار بروزرسانی، تنها با تغییر فایل‌های پیوست وجود ندارد. برای انتشار بروزرسانی باید بسته‌های جدید با شماره نسخه‌ی بالاتر بارگذاری و فایل‌های جدید را به آن‌ها پیوست کنید.
به مطالب ارائه شده چه امتیازی می‌دهید؟
محل نوشتن دیدگاه ...

اگر در مورد محتوا نظر یا پیشنهادی دارید لطفا برای ما بنویسید.

زمان انتشار: ۱۴۰۰-۰۴-۱۶ ۱۱:۵۲

آخرین به‌روزرسانی: ۱۴۰۰-۱۲-۰۴ ۱۰:۱۸