نسخه چاپی
فهرست مطالب

با توجه به اطلاعیه قبلی در مورد دریافت کارمزد از تراکنش‌ها توسط شبکه‌ی شاپرک، این کارمزد از تیرماه ۱۴۰۲ در مبلغ قابل‌تصفیه توسعه‌دهندگان محاسبه می‌شود که نحوه‌ی محاسبه و پرداخت آن در این مقاله توضیح داده می شود.

نحوه‌ي محاسبه‌ي این کارمزد به چه صورت است؟

مبلغ این کارمزد شاپرکی جدید، با توجه به مبلغ تراکنش، از حداقل ۱۲۰ تومان تا حداکثر ۴۰۰۰ تومان متغیر است.

بانک مرکزی و شاپرک برای تراکنش‌هایی که مبلغ آنها کمتر از ۶۰۰ هزار تومان باشد، کارمزد ۱۲۰ تومان، برای تراکنش‌های بالای ۲۰ میلیون تومان، مبلغ ۴۰۰۰ تومان و برای تراکنش‌هایی که مبالغ آن بین این دو عدد است، ۰.۰۲درصد (۰.۰۰۰۲) مبلغ تراکنش را به عنوان کارمزد در نظر گرفته‌اند.

مبلغ تراکنشکارمزد مصوب شبکه شاپرک و بانک مرکزی
کمتر از ۶۰۰هزار تومان۱۲۰ تومان
بین ۶۰۰هزار تومان تا ۲۰میلیون تومان۰.۰۲درصد (۰.۰۰۰۲) مبلغ تراکنش
بیشتر از ۲۰میلیون تومان۴۰۰۰ تومان

روش جدید محاسبه سهم توسعه‌دهنده در بازار به چه صورت است؟

پس از هر خرید کاربر، مبلغ مالیات بر ارزش افزوده از قیمت محصول کسر می‌شود و الباقی مبلغ، با توجه به سهم ۸۵درصدی توسعه‌دهنده (به ازای فروش کمتر از یک میلیارد تومان در سال) و یا ۷۰درصدی توسعه‌دهنده (به ازای فروش بیش‌تر از یک میلیارد تومان در سال) محاسبه شده و در نهایت پس از کسر کارمزد آن تراکنش، به عنوان مبلغ قابل تصفیه به توسعه‌دهنده اختصاص می‌یابد.

به عبارتی دیگر:

نمونه محاسبه ۱ (محصول با قیمت کمتر از ۶۰۰هزار تومان):
در صورتی که توسعه‌دهنده برای محصول خود مبلغ ۱هزار تومان در نظر گرفته‌باشد، مبلغ ۸۳ تومان مالیات بر ارزش‌افزوده از قیمت تعیین شده کسر شده و الباقی با توجه به سهم ۸۵درصدی (با کسر ۱۲۰ تومان کارمزد تراکنش)، مبلغ ۶۶۰ تومان و با توجه به سهم ۷۰درصدی (با کسر ۱۲۰ تومان کارمزد تراکنش)، مبلغ ۵۲۲ تومان به توسعه‌دهنده اختصاص می‌یابد.

سهم توسعه‌دهنده با توجه به فرمول ذکر شده و نرخ سهم ۸۵درصد، به صورت زیر محاسبه شده‌است:

سهم توسعه‌دهنده با توجه به فرمول ذکر شده و نرخ سهم ۷۰درصد، به صورت زیر محاسبه شده‌است:

برای توسعه‌دهندگان حقوقی نیز، با توجه به سهم ۸۵درصدی، مبلغ ۵۹ تومان و با توجه به سهم ۷۰درصدی، مبلغ ۴۷ تومان به عنوان سهم مالیات بر ارزش افزوده محاسبه و به حساب توسعه‌دهنده واریز می‌گردد.

نرخ سهم توسعه‌دهندهمبلغ محصولکارمزد تراکنشمبلغ کل ارزش افزودهسهم توسعه‌دهندهمبلغ ارزش افزوده سهم توسعه‌دهندهسهم بازارمبلغ ارزش افزوده سهم بازار
توسعه‌دهنده با سهم ۸۵%۱,۰۰۰ تومان۱۲۰ تومان۸۳ تومان۶۶۰ تومان۵۹ تومان۲۵۸ تومان۲۳ تومان
توسعه‌دهنده با سهم ۷۰%۱,۰۰۰ تومان۱۲۰ تومان۸۳ تومان۵۲۲ تومان۴۷ تومان۳۹۵ تومان۳۶ تومان

نمونه محاسبه ۲ (محصول با قیمت بیشتر از ۶۰۰هزار تومان):

در صورتی که توسعه‌دهنده برای محصول خود مبلغ ۱میلیون تومان در نظر گرفته باشد، مبلغ ۸۲,۵۶۹ تومان مالیات بر ارزش‌افزوده از قیمت تعیین شده کسر شده و الباقی با توجه به سهم ۸۵درصدی (با کسر ۲۰۰ تومان کارمزد تراکنش)، مبلغ ۷۷۹,۶۱۷ تومان و با توجه به سهم ۷۰درصدی (با کسر ۲۰۰ تومان کارمزد تراکنش)، مبلغ ۶۴۲,۰۰۲ تومان به توسعه‌دهنده اختصاص می‌یابد.

سهم توسعه‌دهنده با توجه به فرمول ذکر شده و نرخ سهم ۸۵درصد، به صورت زیر محاسبه شده‌است:

سهم توسعه‌دهنده با توجه به فرمول ذکر شده و نرخ سهم ۷۰درصد، به صورت زیر محاسبه شده‌است:

برای توسعه‌دهندگان حقوقی نیز، با توجه به سهم ۸۵درصدی، مبلغ ۷۰,۱۶۵ تومان و با توجه به سهم ۷۰درصدی، مبلغ ۵۷,۷۸۰ تومان به عنوان سهم مالیات بر ارزش افزوده محاسبه و به حساب توسعه‌دهنده واریز می‌گردد.

نرخ سهم توسعه‌دهندهمبلغ محصولکارمزد تراکنشمبلغ کل ارزش افزودهسهم توسعه‌دهندهمبلغ ارزش افزوده سهم توسعه‌دهندهسهم بازارمبلغ ارزش افزوده سهم بازار
توسعه‌دهنده با سهم ۸۵%۱میلیون تومان۲۰۰ تومان۸۲,۵۶۹ تومان۷۷۹,۶۱۷ تومان۷۰,۱۶۵ تومان۱۳۷,۸۱۵ تومان۱۲,۴۰۳ تومان
توسعه‌دهنده با سهم ۷۰%۱میلیون تومان۲۰۰ تومان۸۲,۵۶۹ تومان۶۴۲,۰۰۲ تومان۵۷,۷۸۰ تومان۲۷۵,۴۲۹ تومان۲۴,۷۸۹ تومان

نکات تکمیلی

  •   در خریدهایی که کاربر از طریق سرویس پرداخت مستقیم بازار، محصول و یا اشتراک موردنظر را خریداری می‌کند، هزینه‌ی کارمزد تراکنش محاسبه نخواهد شد و در حال حاضر کارمزد شاپرکی برای چنین تراکنش هایی رایگان می باشد. در صورت تغییر در این مدل، متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.
  •  با توجه به رُند شدن اعشار در محاسبات صورت گرفته، وجود مغایرت‌های حداقلی، با توجه به مبلغ قابل تصفیه توسعه‌دهنده، امری طبیعی و غیر قابل اجتناب است.
  • محاسبات مربوط به مبلغ قابل‌تصفیه را می‌توانید از طریق بخش گزارش‌های مالی پیشخان، تا یک روز قبل دریافت و جزئیات آن را بررسی کنید؛ با توجه به این مورد، لطفا فاصله زمانی ۲۴ ساعته را برای دریافت گزارشات فروش در نظر بگیرید.

همچنین شما می‌توانید در صورت وجود هرگونه ابهام در موارد ذکر شده، با واحد پشتیبانی تلفنی توسعه‌دهندگان (شماره تلفن: ۹۱۰۰۹۷۹۸-۰۲۱) از ساعت ۸ الی ۱۸ روزهای کاری در ارتباط باشید.

به مطالب ارائه شده چه امتیازی می‌دهید؟
محل نوشتن دیدگاه ...

اگر در مورد محتوا نظر یا پیشنهادی دارید لطفا برای ما بنویسید.

زمان انتشار: ۱۴۰۲-۰۵-۰۲ ۱۷:۴۸

آخرین به‌روزرسانی: ۱۴۰۲-۰۵-۰۳ ۰۸:۰۲