نسخه چاپی
فهرست مطالب

این مطلب به نحوه و زمان انجام تصفیه‌حساب‌های مرتبط با اشخاص حقوقی و حقیقی در پیشخان توسعه دهندگان بازار خواهد پرداخت و نکات ضروری برای سهولت در انجام این کار را بازگو می‌کند.

شرایط تصفیه‌حساب با توسعه دهندگان

برای اشخاص حقیقی و حقوقی برقرار بودن تمامی شرایط زیر برای انجام تصفیه‌حساب، الزامی است:

۱- برای انجام تصفیه‌حساب وضعیت حساب شما باید در حالت «تایید شده» باشد. در غیر این صورت در هر یک از وضعیت‌های «ناقص»، «در حال بررسی» و «رد شده» تصفیه‌حساب انجام نخواهد شد. 

۲- در بخش تنظیمات پیشخان و در قسمت «تصفیه‌حساب»، حتما باید شماره شبا ثبت شود و اطلاعات آن با اطلاعات توسعه‌دهنده هم‌خوانی داشته باشد. در صورتی‌که شماره شبا ثبت‌شده به دلیل عدم مطابقت با اطلاعات ناشر، در وضعیت «رد شده» قرار داشته باشد، تصفیه‌حساب تا زمان تایید شدن آن انجام نخواهد شد.

پس از تغییر اطلاعات شبا حداکثر طی یک روز تغییرات بررسی خواهد شد.

۳- دقت داشته باشید که  در بخش تنظیمات پیشخان و در قسمت «تصفیه‌حساب»، حتما باید تیک تصفیه‌حساب خودکار فعال باشد. این گزینه به شما این امکان را می‌دهد که زمان انجام تصفیه‌حساب را خودتان مدیریت کنید، با توجه به این نکته که، حتما باید تا قبل از اتمام آخرین روز هر ماه، فعال یا غیرفعال بودن آن را مشخص کنید. غیر فعال بودن این گزینه به این معناست که تصفیه‌حساب در انتهای سال یا به درخواست توسعه دهنده در ماه‌های آتی انجام خواهد شد.

۴- مبلغ قابل تصفیه باید حتما از ۵۰ هزار تومان عبور کرده باشد. در صورتی که درآمد توسعه دهنده به ۵۰ هزار تومان نرسد، تصفیه‌حساب در انتهای ماهی که درآمد توسعه‌دهنده در آن، به این مبلغ رسیده، انجام می‌شود. در این غیر این صورت بازار در انتهای سال درآمدهای کمتر از میزان مشخص شده را به طور کامل تصفیه خواهد کرد.

تصفیه‌حساب با اشخاص حقوقی

توسعه‌دهندگان حقوقی برای انجام شدن تصفیه‌حساب، لازم است طبق شرایط زیر فاکتور فروش و برگشت از فروش خود را تا تاریخ ۷ام هر ماه برای بازار صادر و به صورت پستی به آدرس بازار ارسال کنند. ضرورت این موضوع برای تصفیه‌حساب با اشخاص حقوقی در آیین‌نامه اجرایی موضوع تبصره ۳ (ماده ۱۶۹اصلاحی ق.م.م) و به خصوص ماده ۸ آورده شده است، که طبق این آیین‌نامه لزوم ثبت‌نام در نظام مالیاتی و صدور صورت‌حساب رسمی و درج شماره اقتصادی ذکر شده است. همچنین ماده ۱۹آیین نامه مذکور به جریمه (۲%) مبنی بر عدم صدور صورت‌حساب اشاره کرده است. بنابراین از توسعه‌دهندگان حقوقی درخواست می‌شود برای رعایت الزامات قانونی و انجام شدن تصفیه‌حساب، مراحل زیر را تا انتها انجام دهید:

۱) ثبت نام و دریافت کد اقتصادی

۲) تکمیل و تایید اطلاعات اقتصادی در اطلاعات ناشر 

۳) صدور صورت‌حساب رسمی مطابق با استاندارد مربوطه و ثبت دقیق اطلاعات و مشخصات آوای همراه هوشمند هزاردستان شامل ( نام رسمی شرکت، کد اقتصادی، شناسه ملی، آدرس و کد پستی ... به عنوان خریدار

توجه داشته باشید که تصفیه‌حساب شما منوط به دریافت فاکتورهای فروش و برگشت از فروش ماه‌های قبل خواهد بود.

نکات تکمیلی

  • مرحله‌ی اول تصفیه درآمدی توسعه‌دهنده از یکم هر ماه تا ۵ روز کاری بعد، به شرط تایید شدن فاکتورهای فروش و برگشت از فروش و رعایت شدن شرایط مرتبط با تصفیه‌حساب که بالاتر ذکر شد.
  • مرحله دوم تصفیه ارزش افزوده از ۱۰ ام تا ۱۵ ام هر ماه به شرط تایید شدن فاکتورهای فروش و برگشت از فروش.
  • علاوه بر فاکتور فروش، در خصوص برگشت از فروش های انجام شده طی ماه نیز می بایست فاکتور برگشت از فروش یا نامه رسمی در سربرگ شرکت صادر و به همراه فاکتور فروش همان ماه ارسال گردد.
  • توسعه‌دهندگان حقوقی می‌توانند فاکتور‌های خود را به صورت تجمیعی یا به صورت تکی صادر کنند. پیشنهاد می‌شود تا یکم هر ماه فاکتور مربوط به ماه قبل را از پیشخان دانلود کرده و براساس آن فاکتور را صادر و برای ما ارسال کنند.
  • برای توسعه‌دهندگان حقوقی در صورت برقرار بودن شرایط تصفیه‌حساب، ماه اول فروششان بدون نیاز به ارسال فاکتور رسمی، تصفیه درآمدی انجام خواهد شد و از ماه‌های بعدی لازم است تا براساس فاکتور‌های غیررسمی پیشخان، فاکتور صادر کنند تا تصفیه‌حساب درآمدی و ارزش افزوده انجام گیرد.
  • فاکتور‌های صادر شده را می‌بایست به آدرس: استان تهران، شهرستان تهران، بخش مركزی، شهر تهران، محله تيموری، خيابان شهيد داود حبيب زادگان، خيابان شهيد احمد قاسمی، پلاك ۳۱، طبقه همكف به کد پستی: ۱۴۵۹۹۹۵۷۸۱ ارسال کنید.
به مطالب ارائه شده چه امتیازی می‌دهید؟
محل نوشتن دیدگاه ...

اگر در مورد محتوا نظر یا پیشنهادی دارید لطفا برای ما بنویسید.

زمان انتشار: ۱۴۰۱-۰۳-۲۱ ۰۷:۱۲

آخرین به‌روزرسانی: ۱۴۰۲-۰۷-۱۷ ۰۹:۲۱