نسخه چاپی
فهرست مطالب

قرارداد عرضهٔ برنامه و محتوای دیجیتال

قرارداد حاضر براساس مادهٔ ۱۰ قانون مدنی و با تابعیت از کلیهٔ قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران، به شماره و تاریخ فوق، میان طرفین مندرج در مادهٔ ۱ منعقد می‌شود و مفاد آن از تاریخ امضاء برای طرفین لازم‌الاجرا خواهد بود:

مادهٔ ۱- طرفین قرارداد

۱-۱- شرکت آوای همراه هوشمند هزاردستان که از این پس «بازار» نامیده می‌شود.

۱-۲- آقا/خانم/شرکت ................................. که از این پس «توسعه‌دهنده» نامیده می‌شود.

ماده ۲- تعاریف

۱-۲- کافه بازار: بستر کاربر محور ارائه‌دهندهٔ خدمات میزبانی، جهت عرضهٔ برنامه‌ها و یا محتواهای ابزارهای هوشمند است. نشانی اینترنتی سایت کافه‌ بازار، cafebazaar.ir است.

۲-۲- توسعه‌دهنده: عبارت است از طرف این قرارداد که برنامهٔ یا محتوای متعلق به خود را، که بدون سفارش قبلی از ناحیه بازار تهیه کرده، در کافه بازار برای استفاده کاربران عرضه می‌کند.

۳-۲- برنامه: منظور نرم‎افزارها، بازی‌ها و سایر محصولات دیجیتال متعلق به توسعه دهنده است.

۴-۲- محتوا: منظور تمام و انواع متعلقات برنامه به هر جنس، شکل و نوعی شامل پایگاه داده‌، متن و عکس، صدا و فیلم، ظاهر، خدمات، تبلیغات، سایر متعلقات دیجیتالی داخل برنامه، توضیحات قابل دسترسی از طریق برنامه، اطلاعات محصول و دیگر موارد ممکن است.

۵-۲- پنل توسعه‌دهنده: فضایی که بازار به صورت برخط جهت بارگذاری برنامه/محتوا، مدارک شناسایی و سایر متعلقات در اختیار توسعه‌دهنده قرار می‌‌دهد و برخی اطلاعات مربوط به توسعه‌دهنده در آن نمایش داده می‌شود و راه ارتباط اصلی و رسمی بازار و توسعه‌دهنده است.

۶-۲- حساب کاربری توسعه‌دهنده: حسابی است که با اختصاص نام و رمز عبور به توسعه‌دهنده تعلق گرفته است و توسعه‌دهنده توسط آن به پنل دسترسی خواهد داشت.

۷-۲- کاربر: فردی است که از طریق کافه بازار اقدام به نصب برنامه می‌کند.

ماده ۳- موضوع قرارداد

به موجب این قرارداد بازار به عنوان ارائه دهنده خدمات میزبانی، فضایی در کافه بازار را در اختیار توسعه دهنده می گذارد تا توسعه دهنده برنامه یا محتوای متعلق به خود را - که بدون سفارش قبلی از ناحیه بازار تهیه کرده است - مطابق با قوانین و مقررات برای استفاده کاربران ارائه نماید.

ماده ۴- مدت قرارداد

قرارداد حاضر، به مدت یک سال از تاریخ امضای طرفین لازم‌الاجرا خواهد بود و در صورت عدم فسخ، به طور خودکار و به صورت سالانه تمدید خواهد شد.

ماده ۵- مبلغ قرارداد:

برای ثبت نام به عنوان توسعه‌دهنده لازم است تا مبلغ ۴۰۰۰۰۰ ریال به کافه بازار پرداخت گردد و این مبلغ به عنوان حق اشتراک سالیانه در نظر گرفته می‌شود.  

۱-۵- چنانچه بازار بنا بر شرایط تشخیص دهد که باید میزان یا نحوهٔ دریافت مبلغ قرارداد را تغییر دهد، تغییر میزان و نحوهٔ دریافت مبلغ قرارداد از طریق پنل و ایمیل به اطلاع توسعه‌دهنده خواهد رسید. توسعه‌دهنده موظف به پرداخت هزینهٔ اعلام شده است و با پرداخت آن به طور ضمنی این شرایط جدید را می‌پذیرد و در صورت عدم پرداخت آن در مهلت مقرر، بازار می‌تواند دسترسی وی به پنل توسعه‌دهندگان را  بدون اخطار یا اعلام قبلی به حالت تعلیق  در بیاورد.

ماده ۶- حقوق و تعهدات توسعه‌دهنده

۱-۶- به موجب این قرارداد، توسعه‌دهنده متعهد می‌شود که سند «راهنمای انتشار برنامه‌ها» را که در بخش مستندات سایت قرار دارد و به عنوان پیوست این قرارداد محسوب و بخش لاینفکی از آن تلقی می‌شود، به دقت مطالعه و به آن عمل نموده و تعهدات و شرایط آن را می‌پذیرد. سند مذکور ممکن است در زمان‌های مختلف رأساً از سوی بازار تغییر نماید که در این صورت توسعه‌دهنده همواره ملزم و متعهد به رعایت آخرین نسخه به همراه اصلاحات احتمالی بعمل آمده در آن خواهد بود.

تبصره: سند «راهنمای انتشار برنامه» حاوی دستورالعمل نحوه بارگذاری و عرضه برنامه یا محتوا در فضای کافه بازار است و فاقد هرگونه سفارش و دستورالعمل ساخت برنامه یا محتوا می باشد.

۲-۶- به موجب قرارداد حاضر، کلیه حقوق معنوی مربوط به محتوا متعلق به توسعه‌دهنده خواهد بود.  

۳-۶- به موجب قرارداد حاضر، توسعه‌دهنده تضمین می‌کند که از اهلیت قانونی لازم برای انعقاد معاملات برخوردار است و چنانچه به نمایندگی از یک شخص حقوقی به عنوان توسعه‌دهنده این قرارداد را منعقد می‌نماید، دارای اختیار قانونی لازم برای این کار است و مدارک نمایندگی خود را به کافه بازار ارائه می‌دهد.

۴-۶- به موجب قرارداد حاضر، توسعه‌دهنده مسئول تطابق محتوای برنامه با کلیهٔ قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران و کسب مجوزهای مربوطه شناخته می‌شود.

۵-۶- توسعه‌دهنده مسئول است پیش از ارائهٔ هرگونه محتوا به کافه بازار، اختیارات قانونی لازم به منظور اعمال حقوق ناشی از این قرارداد را کسب نموده، و فارغ از هرگونه ادعا از سوی اشخاص ثالث اختیار عرضه آن و سایر شئون مرتبط با این قرارداد و موضوع آن را دارا باشد.

۶-۶- توسعه‌دهنده اقرار می‌نماید که از کلیهٔ مقررات قانونی از جمله مفاد قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم‌افزارهای رایانه‎ای مصوب ۱۳۷۹، قانون تجارت الکترونیک، قانون حمایت از حقوق مؤلفان، مصنفان و هنرمندان و سایر قوانین مربوط اطلاع کامل دارد و پای‌بند به رعایت آن‌ها است. در صورت ادعا یا مطالبه حق از ناحیهٔ اشخاص ثالث، مسئول پاسخ‌گویی و جبران خسارات احتمالی خواهد بود و بازار هیچ‌گونه مسئولیتی در این خصوص نخواهد داشت.

۷-۶- به موجب قرارداد حاضر، توسعه‌دهنده در خصوص هرگونه ادعای کاربران یا سایر اشخاص نسبت به برنامه یا محتوای ارائه شده از هر حیث پاسخ‌گو خواهد بود و بازار مسئولیتی نسبت به این دعاوی نخواهد داشت.

۸-۶- به موجب قرارداد حاضر، توسعه‌دهنده متعهد به تحویل صحیح و کامل برنامه‌ و یا محتوا از قبیل اشتراک و محصولات درون‌برنامه‌ای (در طول بازهٔ زمانی مربوط به آن) و یا سایر موارد ارائه‌ شده به کاربر است. در غیر این‌ صورت مسئولیت تأمین خسارات وارده به بازار،کاربر یا هر شخص ثالث دیگر بر عهدهٔ توسعه‌دهنده خواهد بود.

۹-۶- به موجب قرارداد حاضر، توسعه‌دهنده مجاز به درخواست هیچ نوع دسترسی به اطلاعات کاربر در برنامهٔ خود، به جز آن‎چه مورد نیاز کارآیی برنامه است، نبوده و در غیر این صورت مسئولیت ناشی از آن را بر عهده خواهد داشت. بازار حق بررسی دسترسی‌های هر برنامه و نسخه‌های به روزرسانی آن را داراست. چنانچه توسعه‌دهنده در نتیجهٔ استفادهٔ کاربران از محتوای تولید شده، به هرگونه اطلاعات شخصی کاربران از جمله نام، رمز عبور، یا سایر اطلاعات و داده‌های شخصی آنان دسترسی پیدا کند، متعهد است:

الف- کلیه قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران در رابطه با حریم خصوصی را رعایت نماید و در صورت نقض، عواقب آن را بپذیرد.

ب- تنها برای مقاصدی که کاربر مجاز دانسته است از این اطلاعات استفاده نماید.

ج- هرگونه گردآوری، استفاده، تغییر و ذخیرهٔ اطلاعات کاربران را تنها با اجازهٔ کاربر و به صورت آشکارا انجام دهد.

۱۰-۶- به موجب قرارداد حاضر، توسعه‌دهنده مسئول حفاظت از نام کاربری و رمز عبور پنلی که به او اختصاص یافته است، شناخته می‌شود و مسئولیت تمامی فعالیت‌هایی را که با نام کاربری او انجام می‌گیرند، بر عهده خواهد داشت.

۱۱-۶- درصورتی که به تشخیص بازار، توسعه‌‌دهنده هر یک از مواد قرارداد حاضر را نقض نموده یا مرتکب تخلف شود، بازار مجاز به متوقف نمودن همکاری شامل حذف برنامه، حذف محصولات درون‌برنامه‌ای، تعلیق حساب کاربری، توقف تصفیه‌حساب، غیرفعال نمودن حساب کاربری بازار و به طور کلی هرگونه اقدام دیگری که بازار مناسب تشخیص می‌دهد خواهد بود. قطع همکاری می‌تواند به صورت یک‌جانبه انجام شود. این قطع همکاری از طریق ایمیل به اطلاع توسعه‌دهنده خواهد رسید و بازار می‌تواند اقدام به تعیین خسارت مربوطه و دریافت آن از توسعه دهنده بنماید.

موارد تخلف شامل و نه محدود به موارد زیر است:

الف- عرضه برنامه‌های خارجی یا ایرانی توسعه‌دهندگان دیگر به نام خود.

ب- هرگونه نقض حقوق مالکیت فکری اشخاص ثالث اعم از مادی ومعنوی و عرضهٔ هرگونه نسخهٔ ترجمه یا دستکاری شدهٔ برنامه‌های دیگران بدون رضایت صاحب اصلی برنامه.

ج- انجام هرگونه فعالیت متقلبانه که به طور غیرعادی و غیرواقعی منجر به رشد و یا نزول برنامه و یا محتوای ارائه‌شده از سوی خود و یا دیگر توسعه‌دهندگان گردد. برای مثال، نصب انبوه برنامه‌های خود با هدف معرفی برنامه به کاربران به عنوان یک برنامهٔ پرنصب یا ارائهٔ نظرات و رتبه‌دهی مثبت یا منفی به تعداد زیاد توسط توسعه‌دهنده به برنامه خود یا دیگر توسعه‌دهندگان.

د- هرگونه تلاش در راستای فریب دادن کاربران، در برنامه‌های خود و دیگر توسعه‎دهندگان شامل دستکاری در سیستم بازار و یا ارائهٔ هر نوع پیشنهاد به کاربر در جهت ترغیب وی به ارسال نظر از طریق سایر مشوق‌ها، مانند اهدای جوایز درون و خارج از برنامه منتشر شده در بازار.

ه- عدم پشتیبانی و پاسخ‌گویی به مشکلات و پرسش‌‌های کاربران و بازار در خصوص بخش‌های مختلف برنامه،کارکرد و تغییر در هریک از بخش‌های داخلی و یا توضیحات برنامه در کافه بازار پس از انتشار که منجر به نارضایتی کاربران شود.

و- عدم رعایت موازین و شئونات اخلاقی و عرفی نسبت به بازار و کاربران در کلیه مکاتبات و تماس‌ها.

ز- در دسترس قرار ندادن راه‌های ارتباطی پاسخ‌گو مانند ایمیل و شماره تماس در داخل برنامه و صفحه برنامه در کافه بازارجهت تماس کاربران.

۱۲-۶- همراه با تحویل هر برنامه باید اطلاعات لازم، قالب و نحوهٔ ارسال برنامه‌‌ها یا نسخه‌های به‌روزرسانی نیز به شرح فرآیند معمول بازار جهت انتشار ارائه گردد. توسعه‌دهنده موظف به ارائهٔ اطلاعات صحیح در این خصوص است.

۱۳-۶- به موجب قرارداد حاضر، توسعه‌دهنده موظف به ارسال مدارک و ارائه اطلاعات ذیل در پنل توسعه‌دهندگان خواهد بود:

الف) اشخاص حقیقی:

تصویر کارت شناسایی ملی، کدپستی محل سکونت، شمارهٔ تلفن و نشانی دقیق محل سکونت.

ب) اشخاص حقوقی:

تصویر روزنامهٔ رسمی تأسیس و روزنامهٔ رسمی آخرین تغییرات شخص حقوقی و تصویر کارت ملی صاحبان امضای مجاز، گواهی ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده، شمارهٔ تلفن، کد اقتصادی، شناسهٔ ملی، شمارهٔ ثبت، نشانی دقیق شخص حقوقی و کدپستی.

۱۴-۶- به موجب قرارداد حاضر، توسعه‌دهنده موافقت می‌نماید که علامت و نام تجاری «بازار»، «کافه بازار» یا هر علامت دیگر متعلق به آن را، مگر به موجب رضایت پیشین بازار و یا در مواردی که فرآیند مربوط به آن در بخش رسانه‌های سایت بازار آمده است، به هیچ وجه مورد استفاده قرار ندهد.

۱۵-۶- به موجب قرارداد حاضر توسعه‌دهنده متعهد است در صورت تغییر اطلاعات تماس خود آن را فوراً به اطلاع بازار برساند.

۱۶-۶- به موجب قرارداد حاضر، توسعه‌دهنده مجاز به اجبار کاربران برای ایجاد ارتباط‌های خارج از کافه بازاراعم از تماس تلفنی، پیامکی، ایمیلی، اینترنتی، ثبت ‌نام در وب‌سایت‌های دیگر و یا مراجعه حضوری، به هر دلیلی جهت فعا‌‌ل‌سازی برنامه، استفاده از برنامه‌، امکانات برنامه، رفع مشکل، اطلاع‌رسانی، به‌روزرسانی و دیگر موارد، بدون اطلاع و رضایت کامل کاربر نخواهد بود.

۱۷-۶- به موجب قرارداد حاضر، توسعه‌دهنده متعهد است برنامه و یا محتوا را به ازای یک بار دریافت کاربر با حساب بازار در تعداد دستگاه‌‌هایی که به صورت متعارف ممکن است مورد نیاز کاربر باشد در اختیار وی قرار دهد.

۱۸-۶- توسعه‌دهنده می‌تواند تقاضای انتقال قرارداد به دیگری را به بازار ارائه نماید. بازار ظرف مدت هفت روز به این تقاضا رسیدگی خواهد کرد.

۱۹-۶- توسعه‌دهنده مکلف است به منظور انتشار نرم‌افزارهای خود مطابق مادهٔ ۴ آیین­‌نامه سامان­دهی و توسعهٔ رسانه­‌ها و فعالیت‌­های فرهنگی دیجیتال و تبصره ۲ آن، شناسه الکترونیکی محتوای دیجیتال از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کسب نماید و در صورتی که شناسه مزبور توسط توسعه‌دهنده اخذ نگردد، نرم افزار فاقد شناسه، قابلیت انتشار را در بازار نخواهد داشت.

تبصره-  در راستای اجرای بند فوق توسعه‌دهنده از تاریخ اجرای ماده ۴ آیین­ نامه سامان­دهی و توسعه رسانه­‌ها و فعالیت‌­های فرهنگی دیجیتال و تبصره ۲ آن به بازار اختیار کامل اخذ شناسه الکترونیک محتوای دیجیتال را داده‌ است. به این منظور بازار می‌تواند در راستای تسهیل انتشار برنامه توسعه‌دهنده و کمک به وی  شناسه الکترونیکی محتوای دیجیتال را خود برای توسعه‌دهنده اخذ نماید.

۲۰-۶- به موجب شرایط تبلیغات در بازار، توسعه‌دهنده تایید می‌نماید که اولا، بید‌گذاری به جهت انجام مزایده در سیستم تبلیغاتی کافه‌بازار ممکن است بر هر عنوانی اعم از دقیقاً عین عنوان برنامه موضوع این قرارداد یا کلمات مشابه آن انجام شود؛ ثانیا، نتایج نشان‌داده‌شده به کاربر، بر اساس الگوریتم‌های فنی تعریف‌شده توسط بازار صورت می‌پذیرد، و توسعه‌دهنده با امضای این قرارداد این شیوه را پذیرفته، و نسبت به این موارد اعتراضی نخواهد داشت. طرفین ضمن عقد خارج لازم توافق نمودند که این بند حتی پس از پایان، فسخ، انفساخ یا اقاله قرارداد حاضر نیز لازم‌الاجرا باقی خواهد ماند.

ماده۷- حقوق و تعهدات بازار

۱-۷- به موجب قرارداد حاضر، بازار می‌تواند:

الف- محتوای ارائه شده توسط توسعه‌دهنده و محتوای پیوند داده شده با آن را به منظور ارزیابی و آزمایش، مورد استفاده قرار داده و آن را روی یک یا چند دستگاه نگهداری نماید.

ب- بعد از خاتمه قرارداد، نسخهٔ برنامه و اطلاعات مربوط به آن را نگهداری نموده و حافظهٔ اطلاعاتی مربوط به سوابق حضور برنامه در بازار را نیز حفظ نماید.

ج- نسبت به انتشار، عدم انتشار و حذف نظرات کاربران در هر کجا و در هر موردی اقدام کند و در مواردی که نظرات یک برنامه به هر دلیلی براساس تشخیص بازار قابل کنترل نباشد، ارسال نظرات برای یک برنامه‌ را غیرفعال و یا به هر نحوی از انحاء محدود کند.

۲-۷-  بازار می‌تواند کلیه مکالمات و مکاتبات با توسعه‌دهندگان و همچنین کلیه مکاتبات اعم از کتبی، الکترونیکی، شفاهی و … را به منظور بهبود کیفیت ارائه خدمات ضبط، ذخیره و نگهداری نماید. بازار می‌تواند به تشخیص خود، هر کجا که لازم است از مکالمات و مکاتبات مزبور استفاده نماید.

۳-۷- بازار می‌تواند در هر زمان به تشخیص خود نسبت به تغییر، به‌روزرسانی، بهبود یا اصلاح در پنل توسعه‌دهندگان، برنامه و سایت کافه‌ بازار اقدام نماید.

۴-۷- به موجب این قرارداد، بازار هیچ‌گونه مسئولیتی در رابطه با خسارات وارد شده به توسعه‌دهنده، از جمله از دست رفتن داده یا محتوا، سود، یا شهرت تجاری و یا سایر موارد مربوط به وی ندارد.

۵-۷- به موجب این قرارداد، سایت، محتوا، خدمات یا سایر اطلاعاتی که توسط بازار و اشخاص وابسته به آن، مسئولان، مدیران، کارکنان، نمایندگان، شرکاء و دارندگان امتیاز (که مجموعاً تحت عنوان بازار از آن‌ها نام برده می‌شود) به توسعه‌دهنده ارائه می‌گردد، بر اساس داشته‌های فعلی است. بازار تلاش خواهد نمود تا این اطلاعات دقیق، قابل اتکاء، به موقع، بدون اشکال یا قطعی باشند. با این حال به دلیل بروز مشکلات احتمالی، بازار نمی‌تواند این موارد را تضمین نماید.

۶-۷- به موجب این قرارداد، بازار نمی‌تواند عدم سوء استفاده از محتوای توسعه‌دهنده را تضمین نماید و هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال نواقص امنیت فناوری نخواهد داشت.

۷-۷- به موجب این قرارداد، در صورت مشاهدهٔ هرگونه تلاش جهت رخنه و نفوذ به بخش‎های مختلف و یا ایجاد تغییر در هر محتوای ارائه شده توسط بازار، حق پیگیری از طریق مراجع قانونی و قضایی برای بازار محفوظ است.

۸-۷- بازار می‌تواند در مواقع لزوم نسبت به حمایت از حقوق مادی و معنوی در ارتباط با برنامه و محتوای ارائه‌شده از سوی توسعه‌دهنده از طرق مختلف قانونی اقدام نماید، با وجود این مسئولیتی در قبال هرگونه سوء استفاده اشخاص ثالث و یا نقض احتمالی حقوق توسعه‌دهنده توسط اشخاص ثالث نخواهد داشت.

۹-۷- بازار مجاز است شرایط و بندهای قرارداد را از طریق تنظیم اسناد الحاقی، متمم، اضافه نمودن اسناد جانبی و یا مکمل حاوی شروط معین و حسب مورد سایر روش ها در هر زمان تغییرداده و یا اصلاح نماید. تغییرات به محض به‌روزرسانی و یا در زمانی که بازار معین می‌کند، لازم‌الاجرا خواهند بود. توسعه‌دهنده مسئولیت بررسی به‌روزرسانی احتمالی قرارداد را بر عهده دارد. این تغییر از طریق پنل کاربری یا ایمیل به اطلاع توسعه‌دهنده رسیده و تأیید شرایط جدید در مهلت مقرر و استمرار همکاری با بازار، پس از لازم الاجرا شدن این تغییرات به منزلهٔ قبول آن است. چنانچه توسعه‌دهنده در مهلت مقرر نسبت به تأیید این شرایط اقدام ننماید، بازار می‌تواند نسبت به تعلیق قرارداد، انسداد حساب کاربری یا هر اقدام دیگری دال بر توقف همکاری با توسعه‌دهنده تا زمان پذیرش شرایط جدید از سوی وی اقدام نماید.

۱۰-۷- در صورتی که در خصوص هر یک از شروط عدم مسئولیت یا تحدید مسئولیت یا نقض هر یک از مقررات کشور در رابطه با توزیع برنامه و محتوای توسعه‌دهنده، مسئولیتی بر بازار تحمیل گردد، توسعه‌دهنده موظف است که کلیهٔ خسارات مادی و معنوی وارده بر بازار را جبران نماید.

۱۱-۷- بازار در صورت لزوم، اطلاعات مربوط به توسعه‌دهندگان را با دستور رسمی نهادهای قضایی و انتظامی، در اختیار ایشان قرار خواهد داد.

ماده ۸- محرمانگی

به موجب قرارداد حاضر، بازار و توسعه دهنده به طور متقابل متعهد به حفظ اطلاعات فنی و غیرفنی محرمانه‌ای هستند که به منظور و با هدف امضای این قرارداد با یکدیگر به اشتراک گذاشته‌اند و این دسته از اطلاعات عبارت است از اطلاعات فنی، دانش فنی، طرح‌ها و نقشه‌ها.

کلیه مکاتبات اعم از کتبی، الکترونیکی و شفاهی محرمانه تلقی میشود و افشای مکاتبات و مذاکرات از سوی توسعه دهنده موجب خواهد شد وی ملزم به جبران کلیه خسارات وارده به تشخیص غیر قابل اعتراض کافه بازار گردد.

ماده ۹- خاتمه و فسخ قرارداد

۱-۹- بازار می‌تواند در مدت اعتبار این قرارداد بنا به تشخیص خود، قرارداد را خاتمه داده و با اخطار قبلی یا بدون آن دسترسی توسعه‌دهنده به حساب کاربری را مسدود نموده، برنامه‎ها را حذف کرده و یا حساب کاربری توسعه‌دهنده را معلق نماید. در این صورت تمامی حقوق و امتیازات اعطا شده از جانب بازار به توسعه‌دهنده متوقف خواهد شد و حق بازار برای رد درخواست مجدد همکاری با توسعه‌دهنده محفوظ است.

۲-۹- توسعه‌دهنده در مدت اعتبار این قرارداد می‌تواند با اخطار کتبی و قبلی ده روزه قرارداد حاضر را فسخ نماید. در این صورت بازار عرضهٔ برنامه‌های توسعه‌دهنده را متوقف خواهد نمود. اما بازار هیچ‌‌گونه تعهدی نسبت به بازگرداندن کپی محتوا، هزینهٔ سالانه قرارداد یا سایر موارد ارائه شده توسط توسعه‌‌دهنده نخواهد داشت. در صورت خاتمه این قرارداد طرفین همچنان نسبت به مادهٔ ۸ قرارداد حاضر متعهد خواهند بود.

ماده ۱۰- تفسير قرارداد

۱-۱۰- بنا بر توافق طرفين، در تفسیر و اجرای این قرارداد، هر امری كه در نتيجه در نظر نگرفتن «حسن نیت» حاصل شود فاقد اعتبار و برخلاف قصد و رضای طرفين عقد است. همچنين در تفسير قرارداد موجود کلیهٔ شرایط، اعم از مذاکرات طرفین، اوضاع و احوال حاکم بر انعقاد قرارداد، هدف از انعقاد آن، روح کلی حاکم بر قرارداد و نيز عرف حاکم بر این نوع معاملات و منطق مد نظر قرار خواهد گرفت.

۲-۱۰- در صورتی که به موجب حکم دادگاه یا قوانین جاری کشور، هر یک از مقررات این قرارداد نامعتبر شناخته شود، اولاً خدشه‌ای به سایر مفاد قرارداد وارد نشده و ثانیاً پیشنهاد بازار در خصوص اجرای سایر مفاد قرارداد به نحوی که بیشترین تطابق را با ارادهٔ اولیه طرفین داشته باشد، پذیرفته خواهد شد.

ماده ۱۱- حل و فصل اختلافات

کلیهٔ اختلافات و دعاوی ناشی از این قرارداد و یا راجع به آن از جمله انعقاد، اعتبار، فسخ، نقض، تفسیر یا اجرای آن در ابتدا از طریق صلح و سازش فصل خواهد شد. چنانچه اختلافات مزبور ظرف مدت یک ماه از تاریخ ابلاغ اعلامیهٔ حدوث اختلاف از این طریق حل و فصل نگردد این امر به مرکز داوری اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران ارجاع می‌گردد که مطابق با قانون اساسنامه و آئین داوری آن مرکز با رأی یک نفر داور بصورت قطعی و لازم الاجراء حل و فصل گردد. ( داور علاوه بر مقررات حاکم، عرف تجاری ذی‌ربط را نیز مراعات خواهد نمود.) شرط داوری حاضر، موافقتنامه‌ای مستقل از قرارداد اصلی تلقی می‌شود و در هر حال لازم الاجراء است.

ماده ۱۲- سایر مقررات

۱-۱۲- این قرارداد تابع قوانین جمهوری‌ اسلامی ایران است.

۲-۱۲- عدم اعمال هریک از حقوق بازار (مصرح در این قرارداد) به منزلهٔ انصراف از حق اعمال و اجرای آن در آینده نخواهد بود.

۳-۱۲- قرارداد حاضر متضمن کلیهٔ توافقات طرفین بوده و توافقات و اظهارات پیشین، اعم از شفاهی و کتبی، در ارتباط با موضوع این قرارداد از تاریخ انعقاد فاقد هرگونه اثر خواهد بود.

۴-۱۲ - کلیه اخطارها، پیام‌ها و مکاتبات بازار از طریق آدرس ایمیل‌های تحت دامنه cafebazaar.ir، به‌روزرسانی مستندات، پنل و یا وبلاگ رسمی توسعه‌دهندگان صورت می‌گیرد. بازار مسئولیتی در خصوص عدم توجه و یا عدم مشاهده پیام‌ها توسط توسعه‌دهنده نخواهد داشت.

۵-۱۲- در خصوص حقوق مادی برنامه‌ها و یا محتواهایی که عرضه آن ها معوض (غیررایگان) است،‌ متمم قرارداد حاضر در ۳ ماده مجری خواهد بود.

۶-۱۲- قرارداد حاضر که شامل ۱۲ ماده و یک متمم است، در ۲ نسخه که تماماً حکم واحد را داشته توسط طرفین تنظیم، امضاء و مبادله گردیده و طرفین متعهد به اجرای کلیه تعهدات مربوط به خود شده‌اند.

متمم قرارداد‌ عرضهٔ برنامه‌ و محتوای دیجیتال

عطف به بند ۱۲.۵ قرارداد عرضه برنامه و محتوای دیجیتال،‌ متمم حاضر در خصوص حقوق مادی برنامه‌ها و یا محتواهایی که عرضه آن‌ها معوض (غیر رایگان) است («متمم»)،‌ لازم‌الاجرا می‌باشد.

ماده ۱- فروش و پرداخت:

۱-۱- در خصوص هر برنامه و محتوای معوض (از جمله محصولات درون‌برنامه‌ای، اشتراک و غیره)، توسعه‌دهنده می‌بایست با در نظر داشتن مفاد بند ۱.۲ متمم، قیمت مورد نظر خود برای فروش آن برنامه یا محتوا به کاربر همراه با مبلغ مالیات بر ارزش افزوده مطابق با قوانین کشور را در پنل توسعه‌دهنده ثبت نماید («قیمت نهایی»). هر برنامه یا محتوای معوض با قیمتی معادل قیمت نهایی آن جهت خرید در بازار به کاربران عرضه می‌شود و پس از تکمیل فرآیند خرید هر برنامه یا محتوای معوض و پرداخت قیمت نهایی آن از سوی هر کاربر، کافه بازار یک صورت‌حساب الکترونیکی معادل قیمت نهایی برای آن کاربر صادر می‌کند.

۱-۲- مبلغ مالیات بر ارزش افزوده مطابق با قوانین کشور از مبلغ هر صورت‌حساب صادره به موجب بند ۱.۱ این متمم، کسر و به مرجع مالیاتی ذی‌ربط پرداخت می‌شود و مابقی مبلغ هر صورت‌حساب («فروش خالص»)، به شرح ذیل بین توسعه‌دهنده و کافه‌ بازار تقسیم خواهد شد:

الف. در هر سال شمسی، تا زمانی که مجموع مبالغ صورت‌حساب‌های صادره به موجب بند ۱.۱ متمم در خصوص هر برنامه معین، پس از کسر مبالغ مسترد شده به کاربران مطابق بند ۱.۳ متمم، به مبلغ کمتر یا برابر با ۱۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ (ده میلیارد) ریال نرسیده است، از مبلغ فروش خالص مربوط به آن برنامه در همان سال، ۸۵ (هشتاد و پنج) درصد متعلق به توسعه‌دهنده و ۱۵ (پانزده) درصد باقیمانده، متعلق به کافه‌ بازار خواهد بود.

ب. در هر سال شمسی، از زمانی که مجموع مبالغ صورت‌حساب‌های صادره به موجب بند ۱.۱ در خصوص هر برنامه معین، پس از کسر مبالغ مسترد شده به کاربران مطابق بند ۱.۳ این متمم، به مبلغ فراتر از ۱۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ (ده میلیارد) ریال برسد، از مبلغ فروش خالص مربوط به آن برنامه در همان سال، ۷۰ (هفتاد) درصد متعلق به توسعه‌دهنده و ۳۰ (سی) درصد باقیمانده، متعلق به کافه‌ بازار خواهد بود.

۱-۳- توسعه‌دهنده به کافه بازار اجازه می‌دهد که در صورت مواجهه با نارضایتی کاربر، به تشخیص خود اقدام به بازگرداندن مبلغ صورت‌حساب مربوطه به کاربر نماید. بدیهی است مبلغ بازگردانده شده مطابق با این بند مشمول کسورات و تقسیم موضوع بند ۱.۲ متمم نخواهد شد.

۱-۴- تمامی نسخه‌های به‌روزرسانی برنامه، به ازای یک بار دریافت، همواره به طور رایگان قابل دریافت خواهند بود.

۱-۵- کافه‌ بازار یک بار در هر ماه، با درخواست توسعه‌دهنده، مطابق با بند ۱.۲ متمم نسبت به تصفیه‌‌‌حساب مبالغ متعلق به توسعه‌دهنده اقدام می‌کند. به منظور تصفیه‌‌حساب کافه‌ بازار با توسعه‌دهنده، لازم است که مبالغ متعلق به توسعه‌دهنده به موجب بند ۱.۲ متمم در روز پرداخت حداقل به مبلغ پانصد‌ هزار ریال رسیده باشد. مبالغ کمتر از مبلغ ذکر شده، در پایان سال و به درخواست توسعه‌دهنده تصفیه خواهند شد.

۱-۶- تصفیه‌حساب موضوع بند ۱.۶ متمم ، از طریق واریز به شماره شبایی انجام خواهد گرفت که توسعه‌دهنده در پنل توسعه‌دهنده ثبت نموده است. شماره شبای مذکور می‌بایست متعلق به توسعه‌دهنده و به نام وی باشد و توسعه‌دهنده به موجب این متمم، انتساب شبای مذکور به خود را تصدیق می‌‌کند. در صورت هرگونه اشتباه در ثبت شماره شبای مذکور، کافه بازار مسئولیتی در این خصوص نخواهد داشت و واریز به شماره شبای مندرج در پنل توسعه‌دهنده، به منزله تصفیه‌حساب کافه بازار با توسعه‌دهنده است.

۱-۷- توسعه‌دهنده متعهد است حداکثر ظرف مدت یک ماه پس از تصفیه‌حساب به موجب بند ۱.۵ متمم، مطابق با اطلاعات مالی مندرج در پنل، نسبت به صدور صورت‌حساب رسمی در خصوص سهم خود از فروش خالص ، اقدام نموده و صورت‌حساب مذکور را برای کافه بازار ارسال کند. تصفیه‌حساب ماه‌های بعد مطابق با بند ۱.۶ متمم، منوط به ارسال صورت‌حساب موضوع این بند است.

ماده ۲- کسورات قانونی:

۲-۱- در خصوص مسائل مالیاتی هر یک از طرفین مسئول تمام فعالیت‌های خود، اظهار و پرداخت مالیات‌های مربوطه هستند. کافه‌ بازار در خصوص ثبت اسناد و ارائه گزارش‌ها به طور کامل از قوانین دارایی و مالیاتی کشور پیروی می‌کند و هیچ مسئولیتی در قبال نحوه ارائه گزارش‌های مالیاتی توسعه‌دهندگان بر عهده ندارد.

۲-۲- با توجه به اینکه توسعه‌دهنده به تنهایی و بدون هیچگونه تبعیت دستوری و اقتصادی، برنامه و محتوای خود را در بازار ارائه کرده است، قرارداد حاضر و چارچوب همکاری بین کافه‌ بازار و توسعه‌دهنده مشمول مفاد قوانین کار و تأمین اجتماعی نخواهد بود.

۲-۳- هرگونه کسورات قانونی مطابق دستورالعمل‌ها و تعرفه‌های رسمی کشور اعم از این که در زمان یا بعد از انعقاد قرارداد وضع شود، در محاسبات و صورت‌حساب‌ها لحاظ شده و به مراجع ذی‌ربط پرداخت خواهد شد. تاکید می‌گردد هیچ‌گونه خدماتی اعم از خدمات پشتیبانی از توسعه‌دهنده دریافت نمی‌شود و شرح موضوع قرارداد همان است که در ماده ۳ این قرارداد آمده است.

ماده ۳- مواد و نسخ قرارداد

متمم حاضر در ۳ ماده به عنوان جزء لاینفک قرارداد عرضه برنامه و محتوای دیجیتال، در خصوص حقوق مادی برنامه‌ها و یا محتواهای معوض (غیر رایگان)، برای اجرا از تاریخ اول خرداد ماه ۱۴۰۰، به‌روزرسانی شد و مورد توافق طرفین است.


از طریق این لینک می‌توانید به جزییات بیشتر در مورد شروع همکاری با بازار دسترسی داشته باشید.

به مطالب ارائه شده چه امتیازی می‌دهید؟
محل نوشتن دیدگاه ...

اگر در مورد محتوا نظر یا پیشنهادی دارید لطفا برای ما بنویسید.

زمان انتشار: ۱۴۰۰-۰۳-۲۴ ۱۸:۱۰

آخرین به‌روزرسانی: ۱۴۰۲-۰۹-۲۷ ۰۹:۱۶