نسخه چاپی

اختلاف حجم و زمان انتشار برنامه‌ها در بازار و گوگل پلی

تحریم‌های چند سال اخیر آمریکا علیه ایران باعث شده تا کاربران ایرانی نتوانند از برخی برنامه‌ها و بازی‌های توسعه‌دهندگان خارجی استفاده کنند. بازار برای رفع نیاز کاربران خود، بعضی از این برنامه‌های خارجی پرطرفدار را، که رایگان ارائه می‌شوند، به‌صورت مستقیم و کامل از گوگل پلی (Google Play) دریافت و منتشر می‌کند. با وجود این، گاهی ممکن است حجم یا نسخه‌ی یک برنامه در بازار با گوگل پلی متفاوت باشد. در این مطلب در مورد اختلاف حجم و زمان انتشار برنامه‌ها در بازار و گوگل پلی پرداخته خواهد شد.

چرا گاهی حجم یا نسخه‌ی یک برنامه در بازار با گوگل پلی متفاوت است؟‌

گاهی پیش می‌آید که با وجود یکسان‌بودن امضای یک برنامه در گوگل پلی و بازار، حجم یا شماره نسخه‌ی آن برنامه در این دو فروشگاه اندرویدی با یکدیگر متفاوت است. در چنین حالتی، ممکن است یکی از موارد زیر اتفاق افتاده باشد:

  • گوگل پلی با درنظر‌گرفتن منطقه‌ی جغرافیایی کاربران، فایل نصب متفاوتی را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. بنابراین، در یک برنامه‌ی یکسان ممکن است بسته‌‌ای که به کاربران آمریکایی ارائه می‌شود، با بسته‌ای که به کاربران منطقه‌ی خاورمیانه ارائه می‌شود، اختلاف حجم داشته باشد.
    بازار به طور معمول برنامه‌های خارجی را از گوگل پلی آمریکا دریافت می‌کند. درحالی‌که کاربران ایرانی گوگل‌پلی، نسخه‌ی مخصوص خاورمیانه را می‌بینند. بنابراین، این امکان وجود دارد که روی گوشی کاربر، حجم یک برنامه در گوگل پلی متفاوت از حجم آن در بازار باشد.
  • نسخه‌ی بروزرسانی‌شده برنامه‌ها نیز برای مناطق جغرافیایی مختلف در بازه‌های زمانی متفاوتی ارائه می‌شود. به‌طورمثال، برنامه‌ای برای کاربران آمریکایی نسخه‌‌ای بروزرسانی‌شده ارائه می‌کند، درحالی‌که کاربران خاورمیانه به‌صورت هم‌زمان به این نسخه دسترسی ندارند و ممکن است بعد از مدتی آن را دریافت کنند. درنتیجه، گاهی پیش می‌آید که بازار بروزرسانی منتشرشده یک برنامه در آمریکا را به کاربرانش ارائه می‌دهد، درحالی‌که کاربران ایرانی هنوز از گوگل‌پلی آن بروزرسانی را دریافت نکرده باشند. 
  • گاهی اوقات، گوگل‌پلی برای تست نسخه‌ای از یک برنامه، آن را به تعدادی از کاربران خود ارائه می‌دهد. این نسخه‌های آزمایشی در اختیار تمام کاربران قرار نمی‌گیرد، بنابراین ممکن است در بعضی دستگاه‌ها نسخه‌ی بروزرسانی‌شده‌ی یک برنامه نمایش داده شود، اما در برخی دیگر این نسخه قابل دسترسی نباشد.
  • گوگل به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد چندین APK را در قالب یک برنامه ارائه دهند؛ سپس هنگام نصب برنامه، باتوجه به پیکربندی دستگاه، APK مناسب را انتخاب می‌کند و در اختیار کاربر قرار می‌دهد. این انتخاب براساس معیارهای متفاوتی ازجمله معماری پردازنده‌، platform version، سایز صفحه‌ی نمایش و … دستگاه کاربر صورت می‌گیرد. گاهی ممکن است ویژگی‌هایی که گوگل از مشخصات گوشی کاربر مدنظر قرار می‌دهد، با ویژگی‌های موردنظر بازار تفاوت داشته باشد یا به‌ عبارت دیگر، گوگل‌پلی و بازار نسخه‌های متفاوتی از یک برنامه را برای دستگاه کاربر مناسب بدانند. هر دوی این نسخه‌ها روی دستگاه کاربر به‌درستی کار می‌کند و فقط معیارهای انتخاب این دو فروشگاه اندرویدی با یکدیگر متفاوت است. درنتیجه، بسته‌ای متفاوت با حجمی متفاوت در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. به‌طورمثال، در مواردی توسعه‌دهنده نسخه‌هایی از برنامه‌ی خود را با dpiهای مختلف، در کنار یک نسخه‌ی nodpi روی گوگل‌پلی قرار می‌دهد. از آن‌جایی که dpi از جمله خصوصیاتی است که گوگل‌پلی مدنظر قرار می‌دهد و ممکن است از جمله معیارهای مورد نظر بازار نباشد، گوگل‌پلی نسخه‌ای با یک dpi خاص را در اختیار کاربر قرار می‌دهد، اما بازار نسخه‌ی nodpi را مناسب می‌داند، که البته هر دوی این نسخه‌ها به‌درستی روی گوشی کاربر کار خواهد کرد.

چطور مطمئن شوم نسخه‌ای که از بازار دریافت می‌کنم دست‌کاری‌ نشده است؟

هنگام ارائه‌ی هر برنامه‌ی اندرویدی و انتشار برنامه در بازار APK باید با استفاده از یک کلید امضا شود. این امضا باعث می‌شود که فقط توسعه‌دهنده‌ی اصلی برنامه قادر به بارگذاری بسته‌‌های جدید (update) برای برنامه باشد. بنابراین، اگر امضای (sign) برنامه‌ی دریافتی از گوگل‌پلی و بازار را بررسی و مقایسه کنید، متوجه می‌شوید که این امضا در هر دو برنامه یکسان است یا به‌ عبارت دیگر، هر دو برنامه توسط یک شخص توسعه داده شده و یکسان هستند. این مسئله بسیار اهمیت دارد، زیرا اگر امضا یکسان نباشد، اندروید به شما اجازه بروزرسانی برنامه را نمی‌دهد و از سوی package installer دستگاه خود با اخطار مواجه می‌شوید. در بیشتر نسخه‌های اندرویدی این خطا با توضیحات زیر نمایش داده می‌شود:

“An existing package by the same name with a conflicting signature is already installed”

بنابراین، امکان بارگذاری نسخه‌ی دیگری از یک برنامه، توسط شخصی غیر از توسعه‌دهنده‌ی اصلی وجود ندارد. برای اطلاعات بیشتر برای انتشار برنامه‌ها در بازار با ما در تماس باشید و به پیشخان توسعه دهندگان مراجعه کنید.

به مطالب ارائه شده چه امتیازی می‌دهید؟
محل نوشتن دیدگاه ...

اگر در مورد محتوا نظر یا پیشنهادی دارید لطفا برای ما بنویسید.

زمان انتشار: ۱۴۰۰-۰۴-۱۵ ۱۷:۰۶

آخرین به‌روزرسانی: ۱۴۰۰-۰۷-۱۸ ۱۷:۵۷