رهانش تدریجی (Staged Rollout)

 

برای موفقیت هر برنامه اضافه کردن قابلیت‌های جدید در فاصله‌های زمانی منظم ضروری است، اما همیشه این شک وجود دارد که آیا قابلیت جدید، ارزش بروزرسانی برنامه را دارد یا نه؟ 

با امکانی به‌ نام رهانش تدریجی‌، می‌توانید بروزرسانی برنامه را تنها برای عده‌ی مشخصی از کاربران ارائه دهید. در صورت دریافت بازخورد مثبت، به‌تدریج این بروزرسانی برای عده‌ی بیشتری ارائه دهید تا در نهایت، قابلیت جدید در اختیار همه کاربران قرار گیرد.

با این امکان می‌توانید بروزرسانی برنامه را از نظر عملکرد‌، باگ‌ها، ثبات و تجربه کاربری برای عده محدودی از کاربران امتحان کنید و پس از بررسی نتیجه و حل مشکلات، بروزرسانی را در اختیار تمامی کاربران قرار دهید.


چگونه رهانش تدریجی جدید ایجاد کنیم؟

نکته: برای ایجاد رهانش تدریجی برنامه باید حداقل دارای ۵۰۰۰ نصب فعال باشد (به این معنی که نمی‌توانید در رهانش‌های اولیه برنامه، از رهانش تدریجی استفاده کنید).

برای ایجاد رهانش تدریجی جدید از پیشخان، سربرگ «بسته‌ها» را باز کنید و «رهانش جدید» را انتخاب کنید. در صفحه باز شده، از زیر منوی رهانش تدریجی می‌توانید درصد رهانش تدریجی را مشخص کنید. 

 

 

درصد رهانش تدریجی، شانس دریافت بسته در زمان بروزرسانی یا نصب برای هر کاربر را مشخص می‌کند. برای مثال، هنگامی ‌که شما نوار رهانش تدریجی را بر روی ۱۰درصد قرار می‌دهید، به این معنی خواهد بود که تقریبا ۱۰درصد کاربرها می‌توانند این بروزرسانی را نصب کنند.

پس از ایجاد رهانش تدریجی، بسته‌ی شما در صف انتظار تایید قرار می‌گیرد و شما در این زمان می‌توانید درصد رهانش مورد نظر خود را کم یا زیاد کنید. همچنین می‌توانید در هر زمان دلخواه پس از انتشار، درصد رهانش تدریجی را افزایش داده یا رهانش تدریجی را لغو کنید.

 

توجه:

  • پس از تایید و انتشار بسته می‌توانید درصد رهانش را افزایش دهید، ولی امکان کم کردن این درصد وجود نخواهد داشت.  
  • افزایش درصد پس از انتشار نیازی به تایید بازار ندارد و بلافاصله بعد از تایید شما انجام خواهد شد. 
  • اگر درصد رهانش تدریجی را بر روی ۱۰۰درصد قرار دهید، به معنی این است که بسته بروزرسانی به ‌دست تمامی کاربران خواهد رسید و از حالت رهانش تدریجی خارج خواهد شد. 
  • با لغو رهانش تدریجی پس از گذشت مدتی از درخواست شما، ‍‍‍‍‍‍بسته‌ی جدید به دست افراد جدید نخواهد رسید اما کاربرانی که از قبل بسته را دریافت کرده‌اند تا زمان بروزرسانی جدید، از بسته‌ی دریافت‌شده استفاده خواهند کرد.
  • برای ایجاد رهانش جدید در یک برنامه، در صورتی‌که پیش از آن رهانش تدریجی دیگری بر روی آن برنامه فعال باشد، لازم است که رهانش تدریجی قبل را ۱۰۰درصد کرده و یا لغو کنید.