رعایت موارد فنی، محتوایی و نکات مربوط به طراحی برنامه، نهایتا به ارائه‌‌ٔ برنامه‌ای موفق‌ و قابل عرضه‌ منجر می‌شود. در این‌جا برخی از متداول‌ترین ایراد‌هایی که در پاییز ۹۷ باعث شده است برنامه‌ها برای انتشار پذیرفته نشوند، فهرست شده‌اند. دانستن و رعایت آن‌ها کمک می‌کند برنامهٔ حرفه‌‌ای‌تر و موفق‌تری برای ارائه به بازار داشته باشید.

 

۷ دلیل اصلی پذیرفته نشدن برنامه‌ها

 

رابط کاربری نامناسب

اگر کاربر نتواند به راحتی از برنامه استفاده کند، رابط کاربری مخدوش به حساب می‌آید و محصول شما در بازار منتشر نمی‌شود. استاندارد نبودنِ ظاهری محصول، اعم‌از ناخوانا بودن کلمات و بی‌کیفیت بودن تصاویر و همچنین استفاده از قالب‌های کاملا آماده بدون افزودن محتوای خاص و ارزشمند به آن‌ها از این جمله است.

 

محتوای کم‌ارزش

چنان‌چه برنامه‌ٔ شما محتوای تکراری، محدود، ناقص، غیرمفید، پراکنده و نامربوط ارائه کند یا محتوای تبلیغاتی و بازاریابی داشته باشد از سوی بازار منتشر نخواهد شد. کاربر باید در برنامهٔ شما چیزی بیش از آن‌چه خود در جست‌وجوی مستقیم به آسانی به آن دست پیدا می‌کند، بیابد. قبل از شروع تولید محصول، با نگاه کردن به برنامه‌های دستهٔ مربوط به خود در بازار، می‌توانید دیدِ خوبی نسبت به تولید برنامه‌های غیرتکراری و غنی پیدا کنید.

 

برنامه‌های تکراری

چنان‌چه برنامه‌ها تجربهٔ کاملا یکسانی برای کاربر ایجاد کنند (محتوا، رابط کاربری یا کاربردی مشابه برنامه‌های منتشر شده در گذشته داشته‌ باشند)، ممکن است از انتشار آن‌ها جلوگیری شود. بهتر است با تولید محتوا یا خدمات منحصر‌به‌فرد برای کاربر ارزش خلق نمایید. همچنین به جای تولید برنامه‌های کوچک با محتوای شبیه به هم، یک برنامهٔ جامع تولید کنید. در صورتی‌که برنامهٔ شما ناقص است یا کارکرد آن با مشکل مواجه شده، می‌توانید با ارائهٔ نسخهٔ به‌روزرسانی، آن را اصلاح نمایید. در غیر این‌صورت، برای انتشار برنامهٔ مشابه، لازم است برنامهٔ تکراری قبلی را از انتشار خارج کنید.

 

نقض امنیت و حریم شخصی کاربران

بازار قصد دارد مطمئن شود که امنیت کاربران همیشه اولویت دارد و حفظ می‌شود. لازم است کاربران از امنیت خود هنگام استفاده از برنامه‌ها اطمینان حاصل کنند.

به همین منظور چنانچه به اطلاعات حساس یا شخصی از کاربران دسترسی دارید باید دلیل و نحوهٔ استفاده از این اطلاعات برای کاربر شفاف و قابل فهم باشد. همچنین دسترسی، جمع‌آوری و استفاده از این اطلاعات تنها زمانی پذیرفته است که مرتبط با کارکرد اصلی برنامه باشد و کاربر نیز اطلاع کافی از وجود آن دسترسی در برنامه داشته باشد.

 

 

مشکلات فنی

پیش از ارسال برنامه برای بررسی، از کامل بودن و صحت عملکرد آن اطمینان حاصل کنید. بهتر است برنامه را روی دستگاه‌های مختلف تست و بررسی نمایید. برنامه‌های ناقص و برنامه‌هایی که هنگام اجرا یا در قسمت‌های مختلف با خطا مواجه می‌شوند در کافه‌بازار پذیرفته نمی‌شوند.

همچنین لازم است پس از انتشار برنامه به طور مداوم از درست کار کردن برنامهٔ خود مطمئن شوید. چنان‌چه پس از انتشار کارکرد برنامه مختل شود، برنامه از حالت انتشار خارج خواهد شد.

 

جذابیت کاذب برای نصب برنامه‌ها

امکان انتشار برنامه‌ای با اطلاعات توضیحی بی‌محتوا و گمراه‌کننده یا  نامرتبط به کاربرد اصلی برنامه و در جهت فریب کاربر یا ارتقای غیرمجاز جایگاه برنامه در بازار وجود ندارد. دسته‌بندی، اسم، آیکون و سایر اطلاعات توضیحی برنامه باید باکیفیت و راهنمای کاربر برای آشنایی با کارکرد محصول، پیش از نصب آن باشند. بهتر است گه‌گاه و پس از انتشار نسخه‌های به‌روزرسانی این اطلاعات را نیز به‌روز کنید.

 

نقض مالکیت فکری

بازار به کپی‌رایت پایبند است و چنان‌چه حق مالکیت برنامه‌ را رعایت نکرده باشید، محصول شما را منتشر نخواهد کرد. اگر برای تولید محصول خود از منابع دیگری استفاده کرده‌اید، لازم است از آن‌ها به صورت کامل در بخش توضیحات و درونِ برنامه نام ببرید و در صورتی‌‌که حقوق محتوای برنامه متعلق به خود شماست، به این موضوع در بخش توضیحات و درون برنامه به طور مشخص اشاره کنید. توسعه‌دهنده وظیفه دارد نسبت به حق تکثیر و نشر محتوا از صاحب اصلی اثر کسب اجازه کند و اگر منبع اصلی، استفاده کننده را مکلف به رعایت کپی‌رایت کرده باشد، ارائه تاییدیه‌ای از طریق ایمیل رسمی صاحب اثر به کافه‌بازار الزامی است.

همچنین امکان انتشار برنامه‌های سایر توسعه‌دهندگان بدون رضایت آنان وجود ندارد و عرضۀ برنامه‌های ایرانی، خارجی و هرگونه نسخه ترجمه شده‌ یا دستکاری شده برنامه‌ها به سود یا به نام توسعه‌دهنده دیگری ممکن نیست.

 

سایر موارد نقض قوانین:

بیش از ۱۰ درصدِ برنامه‌ها به دلایل زیر امکان انتشار نمی‌یابند، بنابراین لازم است پیش از ارسال برنامهٔ خود جهت بررسی، به این موارد نیز توجه کنید:

  • چنان‌چه از پرداخت درون‌برنامه‌ای بازار استفاده می‌کنید از نحوهٔ صحیح پیاده‌سازی و رعایت قوانین مرتبط به آن اطمینان حاصل نمایید.

  • محتوای برنامه‌ها نباید مجرمانه، خلاف اخلاق عمومی، حساسیت‌زا و نامناسب باشند.

  • قبل از ارسال درخواست انتشار تمامی قسمت‌های اطلاعات توضیحی برنامه را تکمیل کنید و در صورت نیاز اطلاعات لازم جهت تست برنامه (نام و رمز عبور حساب کاربری تست) را برای ما ارسال نمایید.

  • از ارسال درخواست مجدد بررسی برنامه پیش از اعمال تغییرات خواسته شده توسط بررسی‌کننده، خودداری فرمایید.