ایده‌ی اصلی برنامه‌های آنی جداسازی کامل توصیف رابط کاربری و منطق یک سرویس است. کاربران برای استفاده‌کردن از یک سرویس تنها نیاز به دسترسی به رابط کاربری آن دارند. بنابراین، این جداسازی دسترسی کاربران به رابط‌های کاربری سرویس‌ها را با حداقل انتقال اطلاعات فراهم می‌آورد و سرعت و کیفیت تجربه‌ی کاربری را به مقدار چشمگیری بهبود می‌بخشد. در نتیجه، برنامه‌های آنی حول این ایده طراحی شده است که همه‌ی منطق سرویس سمت سرور نگهداری می‌شود و فقط توصیف مختصری از رابط کاربری توسط کلاینت دریافت می‌شود.

طراحی رابط کاربری

علاوه بر جدا نگه‌داشتن منطق سرویس و توصیف رابط کاربری، موارد دیگری نیز در حین طراحی یک برنامه‌ی آنی باید مد نظر باشند. با توجه به این که کاربرهای ویژه و/یا کاربرهای با فرکانس استفاده‌ی زیاد معمولا برنامه‌ی بومی یک سرویس را دانلود و نصب می‌نمایند، برنامه‌های آنی بازه‌ی وسیع‌تری از کاربران با فرکانس استفاده‌ی پایین‌تر را هدف قرار می‌دهند. با توجه به این‌که درصد خوبی از این بازه‌ی کاربران حاضر به دانلود و نصب برنامه‌ی بومی نبوده‌اند، عوامل مشابه می‌توانند به سادگی این کاربران را از استفاده از سرویس بازدارند.

برای حصول اطمینان از این که کاربران به‌سادگی و بدون مشکل از سرویس توسط رابط ارایه شده توسط بستر برنامه‌های آنی استفاده می‌کنند، این بستر به نحوی طراحی شده است که سادگی و گویایی رابط‌های کاربری آن بیشینه شوند. کاربرهای با فرکانس استفاده‌ی پایین‌تر با نرخ کمتری رابط کاربری یک سرویس را دیده و با آن درگیر می‌شوند، بنابراین نمی‌توان از ایشان انتظار داشت تا کار با رابط را یادبگیرند و یا به خاطر بسپارند. این کاربرها باید بتوانند به سرعت المان‌های رابط کاربری را در نگاه اول تشخیص دهند، کارکرد آن‌ها را دریابند و مسیر مورد نظر خود را پیدا کنند.

بنابراین، با وجود این که ما نیاز به تفاوت بین برنامه‌های آنی سرویس‌های مختلف را درک می‌کنیم، هدف ما کمینه کردن این تفاوت‌ها در سطحی‌است که بتوان هویت تجاری سرویس و ارایه‌دهنده‌ی آن را به کاربرها نشان داد بدون این‌که آن‌ها را گیج نماییم. بر مبنای این تفکر بستر شامل حداقل مجموعه‌ی امکاناتی است که تا به حال لازم شده است. ما می‌دانیم که همواره امکانات جدید برای بستر مورد نیاز واقع می‌شوند و در شرایط حاضر از توسعه دهندگان می‌خواهیم که در انتقال نیازها و ایده‌های خود برای غنی‌سازی بستر و همکاری در پیشبرد توسعه‌ی آن ما را یاری دهند.

 با توجه به این که بستر در حال حاضر در مراحل اولیه‌ی توسعه است، ما می‌دانیم که ممکن است بسیاری از امکانات ضروری را نداشته باشد. لکن این کمبود مورد نظر ما بوده تا بواسطه‌ی آن و با همکاری توسعه‌دهندگان اولیه‌ی بستر برنامه‌های آنی توسعه‌ی اولیه‌ی آن را به جلو ببریم. بنابراین، اگر امکانی را برای بستر ضروری می‌دانید، جایی از روال و معماری آن به نظرتان اشتباه می‌آید و یا اشکال فنی در آن می‌بینید با ما تماس بگیرید.